Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Dacia (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia.html)
-   -   Pareri Logan 1.4 mpi (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia/37891-pareri-logan-1-4-mpi.html)

83_BND 07-04-07 17:03

Pareri Logan 1.4 mpi
 
salut:D
ce ziceti de loganu cu motor 1.4?
eu am asa ceva si ma dezamagit tare! nu are deloc vlaga in el!
daca nu il duc la cel putin 3500 ture diabia se "taraie"!:x
astept impresii!
bafta!

83_BND 11-04-07 20:01

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
2 Attachment(s)
salut!:D niste poze cu masina! e simpla, fara modificari, doar un ornament de inox la toba, facut nu cumparat!in rest ... stock!
numi place deloc de motor si cutie, e VARZA sub 3000 ture!cel putin asa e al meu!
voi ce ziceti? sunte-ti de aceeasi parere?
bafta si numai bine!:D

Dead666Ghost 12-04-07 01:34

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
omule .. nush cum satzi explic .. da nu esti sguru care are aceasta problema .. tu si altzi o gramadacare isi cumpara logan si s asteapta sa intreaca mertzurile si bi em veurile ..
eu am 1.4 sunt f multzumit .. imi consuma 7 in orash (bucuresti ! ) ..
am luat varianta cu motor mic si caut consum mic .. dak vroiam putere luam 1.6 si mai nou poti alege 16v care lam testat pe mcv si.. e perfect ;)
si acuma fie vba intre noi ..conteaza si cum o calci ;)
cel mai bine ar fi sa astepti sa iasa logan super-gti nu mpi ;)

83_BND 12-04-07 08:13

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
nici vorba ca vreau sa mai si ma dau cu altii! intr-adevar consuma bine, dar de multe ori am ajuns cu pedala la "blana" ca sa am un demaraj "decent", cu o dacie berlina de exemplu din 98, de care am avut, nu era nevoie sa ii dau blana sa am demaraj bun! dar daca ma duc cu fiecare treapta la vreo 5500 incepand cu 1-a trage bine nam ce zice, dar cat dreaku o sa reziste motoru asta daca o sa-l fortez asa de cate ori vreu putin zvac!? in rest e f ok masina! bafta!:D

Dead666Ghost 13-04-07 11:15

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
auzi .. da nu mai fain ar fi sa no mai calci ..si cu banii economisiti p benzina sa o faci low ride si sa mergi cu 40 la ora la senzatie ? ;) :) ..si cat despre demaraj in paralel cu o dacie din 98 .. .. eu zic ca ti se pare . Urcate acuma intro dacie si mergi cu ea ..si uitete si pe kilometraj si ai sa vezi o diferenta .. majora :)) Loganu mere in suta intra3a ..ceea ce cu dacia mie greu sa cred ca poti merge asa....

andy_wpo 17-04-07 00:42

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
cu loganu meri 125 in a trei pana la decuplare.cu berlina numa 110 am mers ca nu mai aveam sange sa ii dau :)

DARKOBELICI 17-04-07 09:58

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
si totusi.berlina e mai smekera:P

canny 17-04-07 11:14

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
a treia doar la 110 schimb cand am plumb in talpa, si masina nu sa obosit.
pai cu timpul vor fi tot mai rare si vor fi mult deosebite fata de restul care se gasesc pe strazi, daca vrei confort iei masina noua clar, dar daca vrei ceva mai deosebit se gasesc variante

Dead666Ghost 17-04-07 19:23

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
Quote:

Originally Posted by DARKOBELICI (Post 855918)
si totusi.berlina e mai smekera:P

si dak ai fi avut logan si ai fi pus suflet in tuning ..c ai fi zis ?! :)

83_BND 17-04-07 21:57

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
daciile 1310 astea mai noi, cam in cat timp scot suta, daca ati cronometrat?
eu cu a mea berlina din 98, am scos cel mai bun timp in 21 sec., deci f slab in comparatie cu loganu 1.4, dar ai o senzatie care te face sa crezi ca 1310 tragea mai bine.cu loganu.....daca sunt la 1800-2000 ture si vrei un demaraj cat de cat, trebuie neaparat sa calci pedala la "fund" si chiar daca o calci tot degeaba, ca tot cum vrea ea trage, ca "melcu":evil:
tu ce zici Dead666Ghost? daca stiam ca e asa puturoasa, nu ma incurcam cu 1.4.!

83_BND 17-04-07 22:00

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
apropo: cat iai dat maxim Dead666Ghost? eu am ajuns la 160 km/h intr-a 4-a, dar eram la 6000 ture

meleboss4u 17-04-07 22:01

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
hmm mei mi se pare a fi un motor bun. are un tovaras de al meu in 1.4 mpi si un un logan diesel. dieselul nu se compara cu 1.4 dar totusi week-endul trecut am fost la padure cu 1.4 si era 8 in masina iar intr-o panta am urcat cu 1 la 4000 de turati si nu mi s-a parut sa se comporte ciudat.

meleboss4u 17-04-07 22:04

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
a si am uitat de micile curse pe care le faceam cand plecam la discotecile din imprejurari. si pot sa spun ca ne intreceam cu in 1.6

Dead666Ghost 20-04-07 16:15

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
Quote:

Originally Posted by 83_BND (Post 857102)
apropo: cat iai dat maxim Dead666Ghost? eu am ajuns la 160 km/h intr-a 4-a, dar eram la 6000 ture

maxim iam dat 170si...3 .. p undeva pacolo era acu .. putin peste 170 pe A2.. si sincer nu ias mai da ink o data peste 162 cat scrie in talon pt k am ajuns la destinatie cu consum de 14la suta .. bine .. era si un vant puternic din dreapta si aveam si cauciucurile umflate complet aiurea .. gen 1 ; 1.5 ; 2 ; 2.5 ..nici una nu era umflata la fel..god bless the stupidy of petrom si cu manometrele lor cu tot x( , dar totusi, una peste alta .. nu recomand sa sariti peste 162. Am mai auzit p cineva cu 1.6 la 180-190 si a ajuns cu consum de 18 cu 5 persoane tot p A2...
Si alta kestie de ce NU : la peste 140 pierde f mult din aderenta stabilitate.. o cam ia vantu, e destul d inalta si o ridica f ushor.. nui mashina d viteza. parerea mea. ;)

si nu mai vbiti logan vs 1310 k nu are rost.. 1310 cand ridici ambreiaju mai intai isi ridica botu isi lasa curu isi ia avant pierde din turatie si dupa aceea pleaca de pe loc... am avut deci stiu.

CT-82-PWR 23-04-07 11:50

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
Quote:

Originally Posted by 83_BND (Post 840333)
salut:D
ce ziceti de loganu cu motor 1.4?
eu am asa ceva si ma dezamagit tare! nu are deloc vlaga in el!
daca nu il duc la cel putin 3500 ture diabia se "taraie"!:x
astept impresii!
bafta!

daca vrei poti sa ii face o resoftare la chip si mai scoti cativa CP

81CP cuplu de la 112Nm la 127Nm - pret 3.500.000 lei


All times are GMT +2. The time now is 21:15.

- Copyright 2026 4Tuning