Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Problema statie !!! (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/378037-problema-statie.html)

DeYu93 11-06-13 20:00

Problema statie !!!
 
2 Attachment(s)
Salut ! Am o problema destul de mare, am o statie magnat 800w 440w Rms in 4 canale. Daca ascult muzica tare cam jumate de ora se incalzeste foarte tare nu poti sa pui mana pe el.
Ma puteti ajuta va rog,
Multumesc!!!

ANTONIAN84 11-06-13 21:46

Re: Problema statie !!!
 
Ce difuzoare / subwoofer amplifici cu ea si ce impendanta au difuzoarele/subwooferul?

DeYu93 11-06-13 22:20

Re: Problema statie !!!
 
Este un subwoofer Boschmann de 10'',500 Watt RMS,2 bobine de 4 ohm.

ANTONIAN84 12-06-13 09:07

Re: Problema statie !!!
 
Este cam normal sa se intample asa! Amplificatorul tau nu are putere necesara pt. acel difuzor. Iti trebuie un amplificator mai puternic, de preferat unul mono / 1 canal de minim 500w.

DeYu93 12-06-13 10:22

Re: Problema statie !!!
 
multumesc frumos ... Dar chiar in halu asta sa se incalzeasca? ...

suvi_xxx 13-06-13 05:18

Re: Problema statie !!!
 
ai noroc ca nu s-a ars pana acum :)

geoX 14-06-13 14:45

Re: Problema statie !!!
 
Ce treaba are puterea statiei cu puterea difuzorului ? Statia livreaza puterea de care este capabila, iar daca difuzorul suporta o putere mai mare decat a statiei, el va functiona cu puterea livrata de aceasta.In cel mai rau caz, se poate arde difuzorul din cauza distorsiunilor livrate de statie. Difuzorul cum l-ai legat la statie? Nu cumva ai legat bobinele in 2 ohmi? Caci daca le-ai legat in 2 ohmi, si amp-ul nu duce impedanta asta, de asta se incalzeste.

Bigu 14-06-13 15:32

Re: Problema statie !!!
 
E cam greu sa gasesti amplifuri care sa nu inceapa sa arda daca sunt exploatate "la maxim" un timp mai indelungat. La el pot fi cablurile prea subtiri, un contact imperfect pe alimentare sau difuzorul conectat gresit.

LE: mi se pare mie sau din amplif pleaca 4 fire spre difuzor si acestea sunt infernal de subtiri?

DeYu93 20-06-13 17:39

Re: Problema statie !!!
 
Plusu si minusu sunt de 35mm2 .. Si da din statie pleaca 4 fire spre difuzor si stiu ca sunt subtiri asa o fost cumparat ... Acuma 2 zile pe un drum destul de rau am observat ca la gropi bubuia difu ... si asa face si cand pun contactu ... nu inteleg dc.. am tot umblat la fire dar orice as face tot asa face....

Bigu 20-06-13 19:32

Re: Problema statie !!!
 
Scoate firele alea de telefon si pune doua cabluri sanatoase intre sub si amplif.
Si problema cea mai mare, daca ai 4 fire presupun ca ai legat o punte pe o bobina si o punte pe alta. NU SE FACE ASA CEVA!!! Folosesti o singura punte la amplif! Si in functie de bobine faci o serie sau un paralel, ca sa nu cazi sub impedanta minima de lucru a amplifului.


All times are GMT +2. The time now is 07:03.

- Copyright 2026 4Tuning