Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   suspensie ridicata (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/377400-suspensie-ridicata.html)

micutuj 06-06-13 12:29

suspensie ridicata
 
1 Attachment(s)
Salutare.Am un E46 318i si am schimbat arcurile si amortizoarele pe fata dar masina sta prea ridicata. Ce se poate face sa sa mai coboare suspensia? intre aripa si cauciuc raman vreo 11-13 cm

micutuj 06-06-13 18:43

Re: suspensie ridicata
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by micutuj (Post 5493182)
Salutare.Am un E46 318i si am schimbat arcurile si amortizoarele pe fata dar masina sta prea ridicata. Ce se poate face sa sa mai coboare suspensia? intre aripa si cauciuc raman vreo 11-13 cm

arcul nou ii si mai scurt un pic decat cel vechi

DEVIL's Style 06-06-13 19:06

Re: suspensie ridicata
 
Quote:

Originally Posted by micutuj (Post 5493182)
Salutare.Am un E46 318i si am schimbat arcurile si amortizoarele pe fata dar masina sta prea ridicata. Ce se poate face sa sa mai coboare suspensia? intre aripa si cauciuc raman vreo 11-13 cm

Quote:

Originally Posted by micutuj (Post 5493499)
arcul nou ii si mai scurt un pic decat cel vechi

Iti cumperi alte arcuri ;)

cielo_LYY 06-06-13 19:10

Re: suspensie ridicata
 
exact cum a zis si usherul DEVIL iti trebuie alte arcuri...nu conteaza daca sunt mai scurte cele noi decat cele vechi...importanta e duritatea lor...cele vechi erau mai lungi dar mai moi si se lasa masina pe ele mai mult....astia noi sunt mai scurte dar mult mai tari si din cauza asta sta asa cocotata
bafta

micutuj 06-06-13 20:49

Re: suspensie ridicata
 
problema ii ca arcurile sunt schimbate a 2 oara intr un an , cumparate dupa serie de sasiu. Prima data am luat arcuri (kyb mai de firma iar acuma ceva mai ieftine .. ca am zis ca se lasa) dar ...se pare ca nu coboara

DEVIL's Style 06-06-13 21:08

Re: suspensie ridicata
 
Quote:

Originally Posted by micutuj (Post 5493630)
problema ii ca arcurile sunt schimbate a 2 oara intr un an , cumparate dupa serie de sasiu. Prima data am luat arcuri (kyb mai de firma iar acuma ceva mai ieftine .. ca am zis ca se lasa) dar ...se pare ca nu coboara


Posteaza aici te rog seria de sasiu a masinii iar apoi fa o poza cu capota ridicata si la motor !

micutuj 06-06-13 21:38

Re: suspensie ridicata
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 5493645)
Posteaza aici te rog seria de sasiu a masinii iar apoi fa o poza cu capota ridicata si la motor !

seria AY00164 si poza la ce parte de motor mai exact ? la moto pur si simplu?

DEVIL's Style 06-06-13 21:52

Re: suspensie ridicata
 
Quote:

Originally Posted by micutuj (Post 5493670)
seria AY00164 si poza la ce parte de motor mai exact ? la moto pur si simplu?


Da ! sa vedem care e treaba sub capota !


PS : esti sigur ca ala a comandat ce trebuie? mi se pare foarte ciudat !

micutuj 06-06-13 21:52

Re: suspensie ridicata
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by micutuj (Post 5493670)
seria AY00164 si poza la ce parte de motor mai exact ? la moto pur si simplu?

si o poza cu modelul amortizorului cod amortizor 22-103130 si cod arc prima data KYB rh2580 si acuma CS GERMANY 14.101.540

DEVIL's Style 06-06-13 22:29

Re: suspensie ridicata
 
Quote:

Originally Posted by micutuj (Post 5493685)
si o poza cu modelul amortizorului cod amortizor 22-103130 si cod arc prima data KYB rh2580 si acuma CS GERMANY 14.101.540

Inca o intrebare :

Prima data ai schimbat arcurile pe amortizoarele stock? sau ai inlocuit si arcuri si amortizoare deodata? daca da , atunci incearca sa iei un amortizor vechi si sa pui un arc pe el si montat si sa vezi cum sta! Daca masina revine la o inaltime normala , inseamna ca talerele de pe amortizoare sunt facute prost sau montate gresit arcurile pe amortizor ! O a doua varianta e ca arcurile alea sunt pentru 6 cilindri si nu 4 !

micutuj 07-06-13 06:29

Re: suspensie ridicata
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 5493719)
Inca o intrebare :

Prima data ai schimbat arcurile pe amortizoarele stock? sau ai inlocuit si arcuri si amortizoare deodata? daca da , atunci incearca sa iei un amortizor vechi si sa pui un arc pe el si montat si sa vezi cum sta! Daca masina revine la o inaltime normala , inseamna ca talerele de pe amortizoare sunt facute prost sau montate gresit arcurile pe amortizor ! O a doua varianta e ca arcurile alea sunt pentru 6 cilindri si nu 4 !

anul trecut am schimbat si amortizoarele si arcurile deodata si acuma am schimbat iara arcurile. amortizor vechi nu mai am

micutuj 07-06-13 06:39

Re: suspensie ridicata
 
Quote:

Originally Posted by micutuj (Post 5493841)
anul trecut am schimbat si amortizoarele si arcurile deodata si acuma am schimbat iara arcurile. amortizor vechi nu mai am

uite aici likul celor de la Bilstein cu amortizorul ;http://web1.carparts-cat.com/default...2018001&12=140

micutuj 12-06-13 21:29

Re: suspensie ridicata
 
Quote:

Originally Posted by micutuj (Post 5493846)
uite aici likul celor de la Bilstein cu amortizorul ;http://web1.carparts-cat.com/default...2018001&12=140

se poate inchide. s a rezolvat problema


All times are GMT +2. The time now is 13:05.

- Copyright 2026 4Tuning