Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Instalari diverse (https://forum.4tuning.ro/546-instalari-diverse.html)
-   -   Problema, subwoofer-ul se incalzeste foarte tare. (https://forum.4tuning.ro/546-instalari-diverse/375037-problema-subwoofer-incalzeste-tare.html)

Gaby19 19-05-13 01:21

Problema, subwoofer-ul se incalzeste foarte tare.
 
Salutare,

In cursul zilei de astazi am cumparat un "Juice JS12" am ajuns acasa mam apucat de montat in "cutie-tub". Amplificarea o fac cu un "Infinity reference 7541a" dar problema este ca "difuzorul se incalzeste foarte tare si miroase a incins, pe magnet nu poti sa pui mana.

Amplificatorul lam probat si cu alt subwoofer si nu il incingea asa tare si era mult mult mai slab decat acesta.

Ca player am un Pioneer (nu mai stiu codu)
Amplificator Infinity Reference 7541a

4-channel car amplifier
111 watts RMS x 4 at 4 ohms (139 watts x 4 at 2 ohms)
278 watts RMS x 2 bridged output at 4 ohms (4-ohm stable in bridged mode)
front and rear variable high-/low-pass filters (32-320 Hz, 12 dB/octave)
variable bass boost (0-12 dB at 50 Hz)
MOSFET power supplies
CEA-2006 compliant
Tri-way capable (Tri-Way crossover required)
preamp- and speaker-level inputs
preamp outputs
8-gauge power and ground leads with a 60A fuse recommended — wiring and hardware not included with amplifier
fuse rating: 30A x 2
16-3/8"W x 2-11/16"H x 12-1/8"D

Subwoofer:
Dimensiune : 30 cm (12")
Con de polipropilena
Suspensie de cauciuc
Magnet: 50oz (1.4 Kg)
Bobona: 2"
Impedanta: 4 ohmi
Putere MAX: 1000W
Putere RMS: 300W
Raspuns in frecventa 25Hz - 1000Hz
Sensibilitate: 88db

Unde este problema ce nu se pupa. (Cutia-tubul stiu sigur ca este prea mica pentru el)

Sa se incalzeasca din cauza ca nu este rodat?

Gaby19 30-05-13 21:35

Re: Problema, subwoofer-ul se incalzeste foarte tare.
 
stie cineva ?

suvi_xxx 31-05-13 00:45

Re: Problema, subwoofer-ul se incalzeste foarte tare.
 
amplificatorul este 4 canale si subwooferul foloseste un singur canal.

mai mult ca sigur nu ai facut bine legatura dintre amplificator si subwoofer.

cum ai legat subwooferul la amplificator?

Gaby19 01-06-13 22:55

Re: Problema, subwoofer-ul se incalzeste foarte tare.
 
1 Attachment(s)
Eu zic ca este lagat bine...
Amplificatorul este trecut si pe mono si pe LPF.

De ce alt difuzor nu il incalzeste?

suvi_xxx 02-06-13 04:23

Re: Problema, subwoofer-ul se incalzeste foarte tare.
 
incearca sa legi subwooferul pe celalalt canal in punte. adica sa muti firele.

eu stiu ca se incalzeste difuzorul daca intra prea multa putere in el. incearca si sa asculti cu gain-ul mai jos.

smarautz 22-07-13 20:57

Re: Problema, subwoofer-ul se incalzeste foarte tare.
 
sal,intrebarea mea e cum ai legat cele 2 bobine ale subw.?in serie sau paralel,daca cutia si acordul nu sint cele pt.acest tip de subw(sau pt.masina ta),e normal sa sa incalzeasca,tre sa vezi si reglajul di amplif. pt canalul 3/4 adica frequenza,tre sa il pui in lph,si in jur de 50 hz(depinde ce masina ai,pt.ca fiecare masina are un altfel de raspuns in frequenza)

ludo_ludovic2003 23-09-13 20:51

Re: Problema, subwoofer-ul se incalzeste foarte tare.
 
Suvi eu cred ca e bine legat ...cred , nu stiu sigur , dar cred ca este din cauza curentului ... la cat coboara ?

dan_tripon91 24-09-13 02:11

Re: Problema, subwoofer-ul se incalzeste foarte tare.
 
daca ai luat un subwoofer si l-ai bagat intr-o incinta oarecare care nu ii apartine....clar bobina difuzorului se incinge.incearca sa faci o alta incinta care sa corespunda pentru subwooferul tau si ai sa vezi ca nu se mai incalzeste asa,pentru ca wooferul tau acu se forteaza sa scoate anumite frecvente pe care incinta poate nu le obtine.bine inteles poate fi si din cauza curentului cum zice Ludo.verifica curentul cu un voltmetru sa vezi la cat scade cu motorul pornit.


All times are GMT +2. The time now is 22:02.

- Copyright 2026 4Tuning