Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Accesorii si conectica (https://forum.4tuning.ro/391-accesorii-conectica.html)
-   -   Insonorizare Hyundai Solaris (https://forum.4tuning.ro/391-accesorii-conectica/374312-insonorizare-hyundai-solaris.html)

Spy777 13-05-13 14:51

Insonorizare Hyundai Solaris
 
6 Attachment(s)
Salut la toti!
Pregatirea pentru car audio (foto1) Cand am scos captuseala usii am fost surprins… nici o bucata de insonorizant? :( (foto2)Totusi nu l-am gasit… am fost obligat să corectez acest lucru )
Dupa primul strat sa arata mai bine, am lipit stp silver…(foto3, 4)
Am adaugat biplast5 (foto5)
Analogic am facut toate usile (foto6); + iarna nu a fost frig de la usi, a devenit mai confortabil in interior si difuzoarele canta mai curat…
Va multumesc pentru atentie!

suvi_xxx 14-05-13 03:36

Re: Insonorizare Hyundai Solaris
 
vezi ca trebuie sa apesi mai bine insonorizantul STP silver. adica sa il presezi ori cu o rola, ori cu ceva tare. Ca sa-ti dai seama daca l-ai presat bine incerci sa elimini cat mai mult din striatiile de pe el.

Spy777 14-05-13 10:09

Re: Insonorizare Hyundai Solaris
 
Quote:

Originally Posted by suvi_xxx (Post 5469577)
vezi ca trebuie sa apesi mai bine insonorizantul STP silver. adica sa il presezi ori cu o rola, ori cu ceva tare. Ca sa-ti dai seama daca l-ai presat bine incerci sa elimini cat mai mult din striatiile de pe el.

multumesc, dar din pacate nu stiam atunci... l-am presat, dar cred nu foarte bine...sa demontez din nou sau sa las?

suvi_xxx 14-05-13 17:08

Re: Insonorizare Hyundai Solaris
 
daca ai timp/dispozitie merita sa desfaci si sa il mai apesi putin, daca nu, asta e. teoretic nu e nimic grav.

insa am auzit si eu de cazuri in care vara ridicau unii geamurile cu tot cu insonorizantul care se dezlipea :D

uite aici un tutorial interesant: https://www.youtube.com/watch?v=SVTINqegCR8

Spy777 22-05-13 09:50

Re: Insonorizare Hyundai Solaris
 
Quote:

Originally Posted by suvi_xxx (Post 5470128)
daca ai timp/dispozitie merita sa desfaci si sa il mai apesi putin, daca nu, asta e. teoretic nu e nimic grav.

insa am auzit si eu de cazuri in care vara ridicau unii geamurile cu tot cu insonorizantul care se dezlipea :D

uite aici un tutorial interesant: https://www.youtube.com/watch?v=SVTINqegCR8

multumesc mult... cu ajutorul acestor filme, cred ca pot sa fac si habitaclu. Poate stii, cat va costa si cat de mult insonorizant sa cumpar?

suvi_xxx 22-05-13 18:33

Re: Insonorizare Hyundai Solaris
 
ti-as recomanda un pachet de STP silver bulk pack. Mie pentru plafon mi-au ajuns 3 placi din 10 cate sunt in pachet. cu restul poti face podeaua masinii, portbagajul sau ce mai gasesti.

daca gasesti sa cumperi la bucata foile ar fi ideal. 3-4 placi de 53x75 iti ajung.

https://www.4tuning.ro/magazin/insono...-id-29869.html


All times are GMT +2. The time now is 10:04.

- Copyright 2026 4Tuning