Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Peugeot (https://forum.4tuning.ro/122-masina-mea-peugeot.html)
-   -   Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp (https://forum.4tuning.ro/122-masina-mea-peugeot/368258-proectul-meu-peugeot406-2-0hdi-110hp.html)

casianoros 30-03-13 21:00

Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp
 
2 Attachment(s)
Salut tuturor , ma bucur ca am revenit inapoi , tocmai am implinit 18 ani si sunt mandrul posesor al unui peugeot 406 hdi o masina care am primit-o de la parintii mei , aceasta a fost masina noastra de familie timp de 5-6 ani dar din lipsa banilor si a mai multor probleme am neglijato , eu vreau si sunt convins ca pot sa o pun inapoi pe piceoare pas cu pas , o voi restaura asa cum se cuvine si o voi face pe placul meu ... urmeaza niste poze

casianoros 30-03-13 21:06

Re: Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp
 
In urma cu 5 luni pe cand aveam 17 ani am inceput sa imi pregatest masina ... am schimbat 2 boxe in spate am pus infinity gold , de pe un jeep wj , si am schimbat mocheta din spate , pe langa asta am pus un set de scaune . ( sper sa gasesc pozele ) :joy::joy:

casianoros 30-03-13 21:28

Re: Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp
 
18 Attachment(s)
Acestea sunt modificarile care sunt deja pe masina , dar mai trebuie dupa parerea mea inca muncit mult , eu sunt un maniac de masini :D in sensul bun al cuvantului , ( Pana ca si cainele meu se saturase cat am stat in preajma masini si pe el l-am ignorat :)) ) , pe masina urmeaza sa fie schimbat cat de curand o garnitura de chiuloasa si poate nu stiu inca numa dupa ce desfacem motorul vedem daca trebuie rectificata chiuloasa , trebuie pusa o termocupla aceasta a fost sparta in urma unui accident minor ... si schimbate niste furtune la radiator ,:rolleyes2 am ce munci nu gluma ,

Sincer dupa parerea mea eu m-am gandit sa ma apuc de mecanica inainte si apoi designul si masina ca aspesc sa o las la urma , in opinia mea e mai bine sa mearga si sa fuctioneze ca atare decat sa arete bine si sa bata toate bucsile pe ea :))))) ... Sper sa i-mi apreciat munca !

Orice pareri si idei sunt bine venite !

al3xino 31-03-13 11:13

Re: Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp
 
felicitari pentru munca. multi au masini care arata bine si au partea mecanica praf.

casianoros 06-04-13 21:02

Re: Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp
 
12 Attachment(s)
Azi am pus mana si am inceput sa lucrez la masina , am 1 sapt vacanta la scoala asa ca sper sa o termin sapt asta , urmeaza urmatoarele poze ...
+ momentan doar infoliat am realizat azi :) si am lucrat de azi dimineata , plus ca vreau sa schimb o gramada de beculete pentru ca lipsesc in bord , si in plafon vreau ceva alb sau albastru deschis , ce mai vreau sa realizez este culoare alba in bord dar nu tare am cum sau cel putin nu stiu eu am vazut pe youtube un peugeot avea ceasurile si km alb tot foarte frumos :lol:, din cate sper sa fie nevoie sa schimb pe plasma pentru ca nu am gasit pt peugeot 406 hdi , dupa ce schimb becurile sper sa influenteze ceva :) , PS : dupa becuri ma duc luni ( va las sa vizualizati fotografiile )
Imi cer scuze pentru claritatea scazuta ! :rolleyes2

Sper sa va placa munca mea :peace::peace:

casianoros 06-04-13 21:15

Re: Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp
 
2 Attachment(s)
Astept pareri si ajutoare !!! In legatura cu culorile din bord , care arata protocali si vreau alb ( Din cate am vazut nu am sanse cu ceasurile si plasa ce o am originala deoarece m-am uitat la ea si are culoare portocalie nu becurile is portocali :( )
Pozele sunt orientative :) :D

eMH 06-04-13 23:34

Re: Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp
 
Daca afli cum se face sa ma anunti si pe mine, te rog!

casianoros 06-04-13 23:46

Re: Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp
 
Ok am sa te tin la curent , desi cred si nush dc simt ca e nevoie de o plasma noua , ca cel putin la mine e imprimat in ea culoarea portocalie :( am sa fac o poza sa vedezi :D dar maine la lumina

casianoros 07-04-13 18:41

Re: Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp
 
8 Attachment(s)
Am facut niste poze la lumina , urmeaza sa instalez noile boxe care sper sa le achizitionez de luni in colo :D + capacele care urmeaza restaurate si vopsite , la fel si jantele de tabla , In legatura cu bordul nu pot sa il pun la loc pana nu cumpar leduri care le pot comanda doar Luni si pana nu imi iau un subb , care iara trebuie facut la el alimentarea , de asemenea nu la vedere :) asa ca sunt blocat :))

:blahblah:

dumionut11 07-04-13 21:50

Re: Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp
 
usor usor, prinde forma. ce te sfatuesc eu este sa nu pui eleronul ala pe masina. cauta unu original pe la dezmembrari, care este in jur de 200ron, dau poti sa mai pui unu din acela finut gen M3...dar asta care il ai strica toata masina...

casianoros 07-04-13 22:42

Re: Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp
 
1 Attachment(s)
Am sa caut cat de curand , doar ca acuma is un pic blocat in oras ca nu am permis numa luni imi depun dosarul , dar da ai dreptate strica aspectul si uite la ce m-am gandit sa fac ia vezi si zi-mi ce parere ai ?
Plus ca vreau sa scot bandourile negre si sa fac bara cu fibra de sticla asa frumos finutz <3:lol:

casianoros 07-04-13 22:44

Re: Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp
 
Tocmai am cumparat azi niste becuri de semnalizare rosi si nu mi se potrivesc :( , deoarece nu merge mufa are cele doua piceoruse in linie iar la peugeotul meu la semnalizare le are in L ceva de genu :( maine merg sa duc inapoi becurile da de mi le pot schimba in modelul ce le am eu :ciggy:

casianoros 08-04-13 17:23

Re: Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp
 
4 Attachment(s)
Azi am umblat o gramada sa realizez niste lucruri si uite ceea ce am realizat si achizitionat :
2x dibeisi c6505 4ohms , 125w max un RMS undeva la 55w cred (80LEI)
2x becuri semnalizare albe + un lac rosu (11lei)

:d URMEAZA CEVA POZE , si acuma le montez :D sper sa reusesc pana la apunerea soarelui

casianoros 08-04-13 21:04

Re: Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp
 
8 Attachment(s)
Tocmai am facut bordul care mi sa parut extrem de urat ca l-am taiat ceampash si am pus niste intele :D care nu ma intrebati au fost ff greu de facut .. in fine am reusit am montat o parte din difuzor deoarece nu am suruburi destul de lungi sa le prind in usha , maine merg sa iau surubuiri de la Gospodaru , si apoi am sa le prind asa fain , le-am testat suna demential fata de originalele , am rezolvat problema semnalizari roshi si mi-au iesit un pic rozaly dar iss ff faine sper sa va placa :D

PS : asta am realizat azi !

tuddor.tsn10 08-04-13 22:55

Re: Proectul meu Peugeot406 2.0hdi 110hp
 
Felicitari mane !! Bafta in continuare si astept sa vad rezultatul.>:D< Sigur o sa iasa ceva frumos;)


All times are GMT +2. The time now is 17:35.

- Copyright 2024 4Tuning