Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 5 (https://forum.4tuning.ro/644-masina-mea-bmw-seria-5.html)
-   -   525 sau 530 din 2010? (https://forum.4tuning.ro/644-masina-mea-bmw-seria-5/368030-525-530-2010-a.html)

madalinac 29-03-13 12:40

525 sau 530 din 2010?
 
Buna.Sunt nou pe aici si mi-am facut cont tocmai pentru a afla si parerea voastra.Vreau sa imi cumpar un 5 din 2010 insa nu stiu daca sa aleg un 525 sau un 530.Am auzit de la un inginer BMW ca 525-ul din 2010 ar avea probleme electrice si tocmai de aceea sunt pe ganduri.Va astept parerile.Multumesc

RideTheRiddle 29-03-13 13:51

Re: 525 sau 530 din 2010?
 
2010= garantie deci daca are vreo problema de fabrica are cine sa ti-o repare
Eu as alege 530 in orice conditii sunt prea similare la consum si prea diferite la felul in care trag pentru a merita deranjul un 525

DEVIL's Style 31-03-13 12:03

Re: 525 sau 530 din 2010?
 
atat 525 cat si 530d au aceeasi capacitate cilindrica [ vei plati acelasi impozit , asigurare , intretinere ] !

Eu zic sa mergi pe 530d sau 535d , depinde acum si de bugetul tau ! si 535d tot 3000 de cmc are , numai ca e biturbo !

brandex 31-03-13 21:58

Re: 525 sau 530 din 2010?
 
Ce-mi place cand apar cunoscatorii si dau sfaturi. Un google ar fii mai simplu decat sa sfatuiti oamenii aiurea.

525D este un motor de 2.0 biturbo, implicit impozit si taxe mai mici. Masina datorita celor 2 trbine e misca foarte bine, lipsa de LAG la plecare, schimbare trepte etc.

530D este un motor de 3.0 d, taxe si impozit mare, se misca mai lent decat un 525d, are lag mare la plecare, schimbare trepte etc. La viteze mari se simte un plus de putere.

Nu cred ca se justifica dierenta de pret, mult mai scump 530d.

Recomand 525d, le-am condus si testat pe ambele, dar alegerea iti apartine.

DEVIL's Style 01-04-13 00:44

Re: 525 sau 530 din 2010?
 
Quote:

Originally Posted by brandex (Post 5422217)
Ce-mi place cand apar cunoscatorii si dau sfaturi. Un google ar fii mai simplu decat sa sfatuiti oamenii aiurea.

525D este un motor de 2.0 biturbo, implicit impozit si taxe mai mici. Masina datorita celor 2 trbine e misca foarte bine, lipsa de LAG la plecare, schimbare trepte etc.

530D este un motor de 3.0 d, taxe si impozit mare, se misca mai lent decat un 525d, are lag mare la plecare, schimbare trepte etc. La viteze mari se simte un plus de putere.

Nu cred ca se justifica dierenta de pret, mult mai scump 530d.

Recomand 525d, le-am condus si testat pe ambele, dar alegerea iti apartine.

Eu zic sa mai lasi aroganta asta deoparte ! pe f10 au mai fost scapate si 525d in 6 cilindri de 3000 de cmc [ Dar probabil ai fi stiut daca intradevar tu erai un "cunoscator" ]

Si daca tot vrei sa ajuti omul , macar o faci cum trebuie , 525d 4 cilindri biturbo a aparut undeva prin 2011 nu 2010 ! am luat strict motorizarile din acelasi an [ 2010 ].


Daca e vorba de ala de 4 cilindri biturbo , atunci da , au probleme cu electronica/electrica dar , au fost raportate prea putine cazuri la ora actuala ca sa fie motiv de grija !

PS : pentru alte nelamuriri poti da pm brandex si un sfat din partea mea: rezumate la ceea ce stii sa faci cel mai bine ! bafta !


All times are GMT +2. The time now is 09:58.

- Copyright 2026 4Tuning