Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 5 (https://forum.4tuning.ro/644-masina-mea-bmw-seria-5.html)
-   -   e34 (https://forum.4tuning.ro/644-masina-mea-bmw-seria-5/367616-e34.html)

diana-34 27-03-13 10:39

e34
 
1 Attachment(s)
acum am intrat in posesia unui e34 care necesita ceva investitii dar pe moment poate e cineva care sa imi raspunda la cateva intrebari.
pe moment vreau sa stiu de la ce sunt sigurantele din poza si daca toate locasurile ar trebui sa aiba sigurante sau sunt si rezerve pe acolo. Imi cer scuze daca e o intrebare stupida dar sunt fata si nu prea am idee ce e acolo. in stanga sus cred ca e ecu, vreau sa precizez ca motorul a fost schimbat cu m50b20 si nu stiu daca calculatorul a ramas de 2.5 pt ca nu stiu unde sa ma uit.

liviu91 27-03-13 19:46

Re: e34
 
Quote:

Originally Posted by diana-34 (Post 5416389)
acum am intrat in posesia unui e34 care necesita ceva investitii dar pe moment poate e cineva care sa imi raspunda la cateva intrebari.
pe moment vreau sa stiu de la ce sunt sigurantele din poza si daca toate locasurile ar trebui sa aiba sigurante sau sunt si rezerve pe acolo. Imi cer scuze daca e o intrebare stupida dar sunt fata si nu prea am idee ce e acolo. in stanga sus cred ca e ecu, vreau sa precizez ca motorul a fost schimbat cu m50b20 si nu stiu daca calculatorul a ramas de 2.5 pt ca nu stiu unde sa ma uit.

Pentru inceput bun venit pe forum, si acum sa iti raspuns la intrebarea ta: in dreapta unde ai pus poza sunt sigurantele masinii , iar locasurile nu toate trebuie sa aiba siguranta depinde de masina si de motor! Dar nu inteleg care e intrebarea ta mai exacta despre sigurante iti apare un martor in bord sau nu iti functioneaza ceva? In stanga sus e calculatorul! Calculatorul de 2.5 nu a ramas sigur pentru m50b20! Bafta

diana-34 28-03-13 13:44

Re: e34
 
Quote:

Originally Posted by liviu91 (Post 5417119)
Pentru inceput bun venit pe forum, si acum sa iti raspuns la intrebarea ta: in dreapta unde ai pus poza sunt sigurantele masinii , iar locasurile nu toate trebuie sa aiba siguranta depinde de masina si de motor! Dar nu inteleg care e intrebarea ta mai exacta despre sigurante iti apare un martor in bord sau nu iti functioneaza ceva? In stanga sus e calculatorul! Calculatorul de 2.5 nu a ramas sigur pentru m50b20! Bafta

nu functioneaza vitezometru si cam toate acele din bord inafara de vitezometru, am inteles ca e posibil sa fie din cauza unui senzor de pe diferential. obcul imi arata niste valori aiurea de ex. -37 de grade mereu.

liviu91 28-03-13 14:14

Re: e34
 
Quote:

Originally Posted by diana-34 (Post 5417966)
nu functioneaza vitezometru si cam toate acele din bord inafara de vitezometru, am inteles ca e posibil sa fie din cauza unui senzor de pe diferential. obcul imi arata niste valori aiurea de ex. -37 de grade mereu.

bodrul e o boala la e34 si la mine a fost dus bordul! iti recomand sa o duci la un electrician priceput cel mai bine!

dragomir_tibi 28-03-13 14:50

Re: e34
 
ceva poze cu masina sa ne mai clatim si noi ochii:D

BMW-SEX 28-03-13 20:11

Re: e34
 
Quote:

Originally Posted by diana-34 (Post 5417966)
nu functioneaza vitezometru si cam toate acele din bord inafara de vitezometru, am inteles ca e posibil sa fie din cauza unui senzor de pe diferential. obcul imi arata niste valori aiurea de ex. -37 de grade mereu.

daca nu functioneaza vitezometru e de la mufa de la senzoru din diferential fir rupt sau senzoru daca arata -37 pe obc oricand este de la senzoru temperatura din bara de asemenea posibil fir rupt sau senzoru

diana-34 01-04-13 14:41

Re: e34
 
se potrivesc oglinzile la e34 de pe alt model? cele de pe e30 par la fel dar se potrivesc la suruburi si mufa? si unde ar putea fi o problema daca nu functioneaza inchiderea centralizata din cheie?

diana-34 16-04-13 17:38

Re: e34
 
stiti codurile de la relee si de unde pot sa cumpar? in cutia mica cu relee e goala, nu ar trebuie sa am ceva relee acolo? poate stie cineva ce releu trebuie pus in fiecare slot de acolo

db_85_amd 16-04-13 21:35

Re: e34
 
Quote:

Originally Posted by diana-34 (Post 5422986)
se potrivesc oglinzile la e34 de pe alt model? cele de pe e30 par la fel dar se potrivesc la suruburi si mufa? si unde ar putea fi o problema daca nu functioneaza inchiderea centralizata din cheie?

nu merg oglinzi de alt model al e34, chiar daca seamana la forma. poate doar geamurile.
legat de inchiderea din cheie, e naspa, nici eu nu ii dau de cap si am fost si la MHS Motors cu ea...

db_85_amd 16-04-13 21:37

Re: e34
 
Quote:

Originally Posted by diana-34 (Post 5441920)
stiti codurile de la relee si de unde pot sa cumpar? in cutia mica cu relee e goala, nu ar trebuie sa am ceva relee acolo? poate stie cineva ce releu trebuie pus in fiecare slot de acolo

daca masina functioneaza ok, las-o in pace :)...acoo sunt spatii pt alte relee/module pt instalatii ce s-ar putea pune la e34, ca sa fie "full" :lol:

diana-34 17-04-13 08:27

Re: e34
 
Quote:

Originally Posted by db_85_amd (Post 5442276)
daca masina functioneaza ok, las-o in pace :)...acoo sunt spatii pt alte relee/module pt instalatii ce s-ar putea pune la e34, ca sa fie "full" :lol:

acum nu functioneaza vitezometru, acul de la benzina, temperatura si consumul instantaneu, claxonul, inchiderea centralizata si oglinzile electrice. sunt sigura ca sunt alte probleme dar ma gandeam si la o rezolvare mai simpla. multumesc pentru raspuns

diana-34 18-04-13 10:34

Re: e34
 
am mai rezolvat din probleme dar acum cand o pornesc, acul de la consum se duce peste 30. e posibil sa consume asa mult sau indica prost?

cristy_dre2003 18-04-13 10:49

Re: e34
 
Quote:

Originally Posted by diana-34 (Post 5443973)
am mai rezolvat din probleme dar acum cand o pornesc, acul de la consum se duce peste 30. e posibil sa consume asa mult sau indica prost?

asa este normal. face parte din categoria "asa face la toate" :lol:

dragomir_tibi 18-04-13 10:59

Re: e34
 
da sunt cateva chestii dubioase cand e la relanti acu de consum trece de 30 cand ai intre 0 si 20 de litri de combustibil in rezervor acu de nivel are niste fluctuatii, vitezometrul daca nu merge vezi ca ai o mufa in grup daca aia e ok vezi instalatia, acul ce indica apa daca nu merge vezi ca ai o mufa cu o sonda in botul motorului daca e 12v, daca e 24v e in partea din fata sub admisie vezi ca sonda are un singur pin

BAFTA

db_85_amd 18-04-13 14:25

Re: e34
 
deja e suspect ansamblul de ceasuri cu totu daca are atatea deecte numai in bord...
@Diana, cauta ceav ceasuri de proba prin zona ta, ca sa nu cumperi degeaba


All times are GMT +2. The time now is 14:42.

- Copyright 2026 4Tuning