Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Alfa Romeo (https://forum.4tuning.ro/276-zona-tehnica-alfa-romeo.html)
-   -   Probleme Alfa Romeo 156 1.8 TS (https://forum.4tuning.ro/276-zona-tehnica-alfa-romeo/364460-probleme-alfa-romeo-156-1-8-ts.html)

Chelooo 09-03-13 15:23

Probleme Alfa Romeo 156 1.8 TS
 
3 Attachment(s)
Se da o Alfa Romeo 156 cu motor 1.8 TS 144CP din 1997.
Problemele ar fi urmatoarele :

- cand motorul este rece, se accelereaza destul de greu si sacadat si da si rateuri. Cand se incalzeste motorul.. parca merge mai bine si nu mai da rateuri
- motorul desi are 144cp pare lipsita de putere
- am desfacut la bujii [bujiile care au bobina pe ele] si numarand de la stanga la dreapta am putut sa le scot decat pe cele cu bobina, caci nu am avut si imbus sa scot toata placa. Si dupa ce le-am scos, primele 2 bujii din stanga au fost mai mari si cele 2 din dreapta au fost mai subtiri, dar in special pe ultimele 2 le-am gasit cu ulei pe ele. Ce inseamna asta ?

stefan.angelo 30-03-13 20:54

Re: Probleme Alfa Romeo 156 1.8 TS
 
Quote:

Originally Posted by Chelooo (Post 5392985)
Se da o Alfa Romeo 156 cu motor 1.8 TS 144CP din 1997.
Problemele ar fi urmatoarele :

- cand motorul este rece, se accelereaza destul de greu si sacadat si da si rateuri. Cand se incalzeste motorul.. parca merge mai bine si nu mai da rateuri
- motorul desi are 144cp pare lipsita de putere
- am desfacut la bujii [bujiile care au bobina pe ele] si numarand de la stanga la dreapta am putut sa le scot decat pe cele cu bobina, caci nu am avut si imbus sa scot toata placa. Si dupa ce le-am scos, primele 2 bujii din stanga au fost mai mari si cele 2 din dreapta au fost mai subtiri, dar in special pe ultimele 2 le-am gasit cu ulei pe ele. Ce inseamna asta ?

Salut!
Inseamna ca nu sunt bujiile de are nevoie masina,de aici toate simptomele.Cauta cele 8 bujii dupa codul necesar si fa schimbul.In proportii de 90% nu vei mai avea problemele mentionate dupa.

Chelooo 01-04-13 00:28

Re: Probleme Alfa Romeo 156 1.8 TS
 
Am schimbat debitmetrul si problemele au disparut :D

cristian_tely 07-10-13 00:38

Re: Probleme Alfa Romeo 156 1.8 TS
 
iata ca aceasta problema este grea si in italia(acasa la ea) -relantiu ,rateuri,nu are putere la rece. eu am impresia ca aceasta problema vine din mai multe locuri cum ar fi;clapeta acceleratie,debitmetru,sonda lambda,bujii si fise senzor acceleratie sau chiar un contact imperfect....cel putin din cate am vazut eu la altii,ca problema mea tot nu am rezolvato. am aceleasi probleme ca si tine la alfa 156 2'0 ts

Chelooo 05-12-13 10:48

Re: Probleme Alfa Romeo 156 1.8 TS
 
Eu am rezolvat-o doar schimband debitmetrul. Faza aiurea a fost ca pe urma a inceput sa patineze ambreiajul.. Dar intr-un final am dat masina.

stefan.angelo 22-12-13 09:43

Re: Probleme Alfa Romeo 156 1.8 TS
 
Quote:

Originally Posted by cristian_tely (Post 5587238)
iata ca aceasta problema este grea si in italia(acasa la ea) -relantiu ,rateuri,nu are putere la rece. eu am impresia ca aceasta problema vine din mai multe locuri cum ar fi;clapeta acceleratie,debitmetru,sonda lambda,bujii si fise senzor acceleratie sau chiar un contact imperfect....cel putin din cate am vazut eu la altii,ca problema mea tot nu am rezolvato. am aceleasi probleme ca si tine la alfa 156 2'0 ts

2.0 TS sunt campioane la problemele descrise de tine,se rezolva mereu cu tester.

alexmolex 22-06-17 18:56

Re: Probleme Alfa Romeo 156 2.0 TS
 
Buna ziua am o alfa romeo 156 2.0 si la distributie am doua curele....cureaua cea mica si zimtata lipseste si am facut in jur de 3000 km...ce sar putea intampla daca mai merg cu ea asa?


All times are GMT +2. The time now is 17:08.

- Copyright 2024 4Tuning