Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Opel (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel.html)
-   -   SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998 (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel/364165-sky-is-the-limit-now-limited-edition-bertone-90-years-edition-no-0998-a.html)

uskt2005 07-03-13 08:34

SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998
 
13 Attachment(s)
Povestea lui incepe cam asa...

De acum 4 ani cand am mers prima data cu o masina pe coasta de sud a Frantei mi-am dorit o decapotabila...
Dar cum pana acum finantele s-au canalizat spre cealalta masina pe care o am... nu am avut posibilitatea de a lua una...

in ultimile 3 luni ale anului trecut am tot cautat un bertone decapotabil la un pret corect dar cu anumite cerinte si cum nu am gasit in tara nimic sa-mi placa am inceput cautarile si pe afara... pe la sfarsitul lui noiembrie mi-am gasit ceva masini pe care sa le vad si am plecat la drum... dupa ce am vazut una neagra care nu a avut acel ceva...am ajuns la aceea care avea sa ma aduca acasa fara mari probleme 2.000 de km...

Vi-l prezint pe SKY...

Este editia limitata de 90 de ani bertone, care a venit din fabrica cu anumite dotari mai speciale...
Dintre ele ar fi: Culoarea asta altastra cu perla in ea, interiorul de piele bej -maroniu, jatele BBS pe 17", grila fata cu insertie cromata, praguri si presuri personalizate, nuca schimbator aluminium look, volan sport de piele

Ca dotari are asa: Climatronic, scaune de piele cu incalzire, ABS, ESP, TC, geamuri si oglinzi electrice, boxe bose sau faital (nu sunt sigur inca de care sunt dar se aud bestial), cd-player, volan sport de piele cu comenzi, nuca schimbator sport, deflector de vant si altele...
Motorul este Z18XE, desi mi-as fi dorit un 2,0 nu am gasit nimic ok altceva la bani/calitate.

Stiti povestea cu masinile din Germania: Nu bate/nu troncane nimic pe ea.

Dupa ce am adus-o am facut cele necesare: schiburi de consumabile si distributie, dar cum a fost iarna am facut si alte cateva modificari cum ar fi:

- Faruri cu lupa
- xenon de 55w cu becuri D2S de 4300k
- Foliere faruri cu folie de protectie
- Foliere stopuri cu folie putin smoked
- Amortizore de capota
- Montat Cruise control
- Montat computer de bord

Urmeaza sa ii pun si o cotiera, pe care deja o am dar e neagra si urmeaza sa fie inbracata in piele de culoarea interiorului.
Deasemeni cand se mai incalzeste va intra la un detailing total (interior - exterior - jante), nu arata rau nici acum dar cei 10 ani pe care ii faca luna viiotare si-au pus amprenta ...

Pozeeeeeee

uskt2005 07-03-13 08:36

Re: SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998
 
9 Attachment(s)
Alte poze de cand o adusesem(inca avea numerele galbene :D de germania):

Radu_print 07-03-13 09:43

Re: SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998
 
superba :)

liviu91 07-03-13 13:10

Re: SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998
 
Quote:

Originally Posted by Radu_print (Post 5390445)
superba :)

E absolut WOW masina!!!! Multa bafta si spor la modificari!!

ady27lmt 07-03-13 22:32

Re: SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998
 
Superba de-a binelea.

p.s Thinking is made visual

uskt2005 04-04-13 11:42

Re: SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998
 
3 Attachment(s)
Intre timp masina a mai facut ceva km ... cca. 3.000 si se comporta exceptional... iar sentimentele ce le ai cand mergi decapotat la un drum mai lung(focsani-galati si retur) facut la 20+ grade afara nu pot fi descrise in cuvinte.
Poze recente voi face cand mai trec ploile astea...

Ce va primi in scurt timp...
Sper sa vina la MARELE FIX cu interiorul...

bujuKYL 06-04-13 15:11

Re: SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998
 
Quote:

Originally Posted by uskt2005 (Post 5390366)
Alte poze de cand o adusesem(inca avea numerele galbene :D de germania):

absolut superba!!!

uskt2005 09-04-13 08:36

Re: SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998
 
7 Attachment(s)
Am imbracat airbagul in piele pt a preveni distrugerea totala a capacului de airbag, si am pus si cotiera imbracata in piele.

Cam asa arata:

bujuKYL 09-04-13 08:59

Re: SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998
 
super:D

westsideracer 10-04-13 10:26

Re: SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998
 
Quote:

Originally Posted by uskt2005 (Post 5433111)
Am imbracat airbagul in piele pt a preveni distrugerea totala a capacului de airbag, si am pus si cotiera imbracata in piele.

Cam asa arata:

frumos!

uskt2005 21-04-13 17:09

Re: SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998
 
10 Attachment(s)
S-a muncit vineri si sambata din greu...
S-a lasat cu degete taiate, cu haine pline de bitum, dar... la final satisfactia este peste toate cele de mai devreme...
In alta ordine de idei, in cele doua zile am facut insonorizarea la usile fata vineri si partea spate a fost facuta sambata
Ca timp au fost necesare 6 ore pt fata si vre-o 8 pt spate, deoarece a fost mult mai dificil decat pe fata deoarece a trebuit demontat mai mult din masina - bancheta, fete usi, macara geamuri cu tot cu geamuri , s.a.m.d., dar pana la urma i-am dat de capat si am terminat ce mi-am propus pt momenent. Va urma in viitorul apropiat sa fac si portbagajul si aripile spate si podeaua in interior.

Poze:

uskt2005 23-04-13 08:18

Re: SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998
 
4 Attachment(s)
O noua imbunatatire care la drumurile romaniei noastre este un MUST HAVE... scut metalic

LiviuTunman 23-04-13 08:36

Re: SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998
 
Quote:

Originally Posted by uskt2005 (Post 5448888)
O noua imbunatatire care la drumurile romaniei noastre este un MUST HAVE... scut metalic

E cel mai sfant !

Una dintre cele mai bune investitii intr-o masina.

bujuKYL 23-04-13 09:26

Re: SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998
 
cat te-a costat scutul? astept un pm, si cum se aude acum bum, bum dupa miscarea cu insonorizatul?:D

uskt2005 23-04-13 14:54

Re: SKY is the limit now...Limited Edition - Bertone 90 Years Edition - No 0998
 
145+tva a fost scutul

Dupa insonorizare basul se aude mai infundat si mai "adanc"...


All times are GMT +2. The time now is 13:44.

- Copyright 2024 4Tuning