Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PowerTech Performance (https://forum.4tuning.ro/678-powertech-performance.html)
-   -   BMW 535D 286HP soft POWERTECH (https://forum.4tuning.ro/678-powertech-performance/361105-bmw-535d-286hp-soft-powertech.html)

bitnet 18-02-13 20:03

BMW 535D 286HP soft POWERTECH
 
3 Attachment(s)
La sfarsitul saptamanii trecute am fost solicitati pentru a imbunatati performantele unui bmw 535d. Rezultatul este cel ce reiese din graficele postate. De mentionat faptul ca in ceea ce priveste resursele de putere, acestea nu au fost exploatate la maxim, ne-am dorit un soft in urma caruia masina sa nu dea fum.

TURBOSS 18-02-13 22:05

Re: BMW 535D 286HP soft POWERTECH
 
dpf off sau nu?
cati km are masina de este ca in prima zii si are toti caii?
este automata, nu?

bitnet 18-02-13 22:14

Re: BMW 535D 286HP soft POWERTECH
 
DPF OFF. Masina are in jur de 190.000 km, a fost foarte bine intretinuta si de cate ori a fost nevoie a se inlocui ceva nu au fost retineri. Graficul stock a fost facut cu filtrul de particule pe masina. Da, automata.

DEVIL's Style 23-02-13 15:09

Re: BMW 535D 286HP soft POWERTECH
 
Frumos grafic ! intradevar motoarele 3.0 biturbo sunt capabile si de +400 cai fara probleme [ cu modificarile corecte ] , totusi , tot nu reusesc sa inteleg de ce se pierde atat de mult pe transmisie ! nu este primul grafic care il vad asa , si la 530d e aceeasi situatie ! Proprietarul a raportat si diferente de consum?

bitnet 23-02-13 15:23

Re: BMW 535D 286HP soft POWERTECH
 
Off, mereu aceeasi intrebare la care am raspuns de nenumarate ori... MAHA FPS2700 afiseaza pierderi in transmisie semnificativ mai mari decat alte standuri dar dupa cum se poate vedea puterea si cuplul la motor sunt afisate corect. Referitor la consum, clientul a sesizat o scadere a acestuia.

DEVIL's Style 23-02-13 15:29

Re: BMW 535D 286HP soft POWERTECH
 
Quote:

Originally Posted by bitnet (Post 5374930)
Off, mereu aceeasi intrebare la care am raspuns de nenumarate ori... MAHA FPS2700 afiseaza pierderi in transmisie semnificativ mai mari decat alte standuri dar dupa cum se poate vedea puterea si cuplul la motor sunt afisate corect. Referitor la consum, clientul a sesizat o scadere a acestuia.

Imi cer scuze , nu asta am vrut sa se inteleaga [ ca pun la indoiala masuratorile ] ! Eu am crezut ca aspectul asta tine de modelul masinii in sine ! de asta intrebasem !

Poate nu e locul corect sa pun intrebarea asta , dar , ati avut vreodata ocazia sa aveti pe mana un 335d sau 535d echipat cu diferential blocant pe ea? Eram curios cum se comporta un astfel de model echipat cu asa ceva [ ca de fabrica nu ai decat acel asa zis "blocant electronic"

bitnet 23-02-13 16:34

Re: BMW 535D 286HP soft POWERTECH
 
Nu am avut pe stand vreun 335d sau 535d cu diferential autoblocant caruia sa-i masuram puterea.

Avionu 24-02-13 17:55

Re: BMW 535D 286HP soft POWERTECH
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 5374914)
Frumos grafic ! intradevar motoarele 3.0 biturbo sunt capabile si de +400 cai fara probleme [ cu modificarile corecte ] , totusi , tot nu reusesc sa inteleg de ce se pierde atat de mult pe transmisie ! nu este primul grafic care il vad asa , si la 530d e aceeasi situatie ! Proprietarul a raportat si diferente de consum?

Eu sunt propietarul. Masina este echipata cu jante de 19 de M si anvelope de iarna cu latimea de 275. Masina merge f bine, trage constant pe orice treapta, in orice regim de turatie. Fara socuri, fara senzatii dramatice. Nu s-a apelat la nici o metoda neortodoxa de a marii puterea pe hartie. Din potriva daca Razvan masura pana la 5000rpm puterea pe grafic ar fii fost mai mare. Autoblocantul nu duce la pierderi in transmisie. E o modificare pe care o iau serios in calcul pe viitor. Motorul mai are mult potential, voi face si un soft race, in momentul de fata sa urmarit o functionare corecte fara fum pentru o utilizare zilnica.

DEVIL's Style 24-02-13 18:38

Re: BMW 535D 286HP soft POWERTECH
 
Quote:

Originally Posted by Avionu (Post 5376616)
Eu sunt propietarul. Masina este echipata cu jante de 19 de M si anvelope de iarna cu latimea de 275. Masina merge f bine, trage constant pe orice treapta, in orice regim de turatie. Fara socuri, fara senzatii dramatice. Nu s-a apelat la nici o metoda neortodoxa de a marii puterea pe hartie. Din potriva daca Razvan masura pana la 5000rpm puterea pe grafic ar fii fost mai mare. Autoblocantul nu duce la pierderi in transmisie. E o modificare pe care o iau serios in calcul pe viitor. Motorul mai are mult potential, voi face si un soft race, in momentul de fata sa urmarit o functionare corecte fara fum pentru o utilizare zilnica.

Eu iti recomand cu incredere sa iei in calcu acel diferential de la quaife ! Stiu ca e undeva la 1500 de euro , dar merita din plin , mai ales la ce cuplu ai acum pe masina ! Multi kilometrii fara incidente si felicitari pentru jucarie !

PS : ai cutia de viteze sport sau cea normala [ cu joystick ]?

Avionu 24-02-13 21:17

Re: BMW 535D 286HP soft POWERTECH
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 5376664)
Eu iti recomand cu incredere sa iei in calcu acel diferential de la quaife ! Stiu ca e undeva la 1500 de euro , dar merita din plin , mai ales la ce cuplu ai acum pe masina ! Multi kilometrii fara incidente si felicitari pentru jucarie !

PS : ai cutia de viteze sport sau cea normala [ cu joystick ]?

Ms frumos. E cutia cu joystick normala. Singura diferenta fata de cea sport sunt padelele si butonul sport care schimba raspunsul directiei si a acceleratiei. Oricum directia e fenomenala la masina asta. Pachetul M nu este doar la exterior si interior :P

DEVIL's Style 24-02-13 22:06

Re: BMW 535D 286HP soft POWERTECH
 
Quote:

Originally Posted by Avionu (Post 5376924)
Ms frumos. E cutia cu joystick normala. Singura diferenta fata de cea sport sunt padelele si butonul sport care schimba raspunsul directiei si a acceleratiei. Oricum directia e fenomenala la masina asta. Pachetul M nu este doar la exterior si interior :P

Schimba si comportamentul suspensiei si a dynamic drive -ului [ daca are masina ] + ca softul cutiei e setat in alt mod ! Daca nu vorbesc aiurea [ si din ce am mai auzit/vazut ] cutia de viteze sport ar avea un convertizor de cuplu mai rezistent si rapoartele putin modificate, acum mna , nu pot fi sigur !

Ai active steering sa inteleg [ raportul variaza in functie de viteza ] , sa inteleg ca ai si M tehnic pe ea? daca da , intradevar ai o masina demna de invidiat ! Daca nu cer prea multe , niste poze cu ea ai putea posta sau sa mi dai pe privat? Daca ai si dynamic drive pe masina , poti sa spui ca practic ai un "m5" din punct de vedere tehnic si dynamic [ exceptia facand motorul+ cutia ] Stiu ce pot face sistemele astea pe un seria 5 si dupa parerea mea sunt dementiale ! [ eu pot ataca virajele cu viteze destul de mari fara sa simt ruliul deloc ]

Avionu 27-02-13 20:27

Re: BMW 535D 286HP soft POWERTECH
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 5377009)
Schimba si comportamentul suspensiei si a dynamic drive -ului [ daca are masina ] + ca softul cutiei e setat in alt mod ! Daca nu vorbesc aiurea [ si din ce am mai auzit/vazut ] cutia de viteze sport ar avea un convertizor de cuplu mai rezistent si rapoartele putin modificate, acum mna , nu pot fi sigur !

Ai active steering sa inteleg [ raportul variaza in functie de viteza ] , sa inteleg ca ai si M tehnic pe ea? daca da , intradevar ai o masina demna de invidiat ! Daca nu cer prea multe , niste poze cu ea ai putea posta sau sa mi dai pe privat? Daca ai si dynamic drive pe masina , poti sa spui ca practic ai un "m5" din punct de vedere tehnic si dynamic [ exceptia facand motorul+ cutia ] Stiu ce pot face sistemele astea pe un seria 5 si dupa parerea mea sunt dementiale ! [ eu pot ataca virajele cu viteze destul de mari fara sa simt ruliul deloc ]

Masina are active steering, pachet m interior exterior, dynamic drive. Se conduce f usor tare :d . Uite cateva poze cu ea. Mersi frumos pt gandurile bune

tache_mache 03-03-13 11:14

Re: BMW 535D 286HP soft POWERTECH
 
In primu rand sa ai parte de si frumoasa trecerea de la un mic avion la altu pe masura .... si nu in ultimu rand felicitari ca ai ramas in randu celor cu TDi ...

tache_mache 03-03-13 11:14

Re: BMW 535D 286HP soft POWERTECH
 
In primu rand sa ai parte de ea, si frumoasa trecerea de la un mic avion la altu pe masura .... si nu in ultimu rand felicitari ca ai ramas in randu celor cu TDi ...

Avionu 05-03-13 08:10

Re: BMW 535D 286HP soft POWERTECH
 
Quote:

Originally Posted by tache_mache (Post 5385428)
In primu rand sa ai parte de ea, si frumoasa trecerea de la un mic avion la altu pe masura .... si nu in ultimu rand felicitari ca ai ramas in randu celor cu TDi ...

Thanks


All times are GMT +2. The time now is 08:47.

- Copyright 2024 4Tuning