![]() |
Audi A6 2.5 TDI vs. BMW 320D 2.0
Salut.
Am nevoie de niste sfaturi in legatura cu achizitionarea unui automobil.Doresc sa stiu avantajele si dezavantajele ambelor masini din titlu'. Dispun de un buget de aproximativ 4300 E iar anul masinii sa nu fie sub 2001.Sunt adeptul masinilor automate/secventiale , diesel. Ce masina credeti ca este mai potrivita ? Audi A6 2.5 TDI 180cp an : 2001 BMW 320D 136cp an : 2001 Astept pareri asupra consumului , pieselor etc . Multumesc. |
Re: Audi A6 2.5 TDI vs. BMW 320D 2.0
Pai... in primul rand fac parte din clasa diferita...Puteai pune A4-bmw 320 sau A6-520.
Audi a6 e mai greu, motor mai mare, deci consum + impozit+ intretinere mai scumpa.Eu zic ca in banii astia poti gasi ceva mai nou si nu neeaparat nemtesc...Sa stii ca nu sunt D-zeu pe pamant masinile nemtesti. |
Re: Audi A6 2.5 TDI vs. BMW 320D 2.0
Quote:
Eu doresc sa imi achizitionez un automobil si m-am orientat spre aceste doua tipuri. |
Re: Audi A6 2.5 TDI vs. BMW 320D 2.0
Sincer,cam multi bani pentru o masina de 12 ani.
Dar daca tot iti doresti un model premium cauta un E46 FL (facelift) >2003 intr-o stare cat mai buna. |
Re: Audi A6 2.5 TDI vs. BMW 320D 2.0
Quote:
|
Re: Audi A6 2.5 TDI vs. BMW 320D 2.0
Eu am gasit acum 30 de seria 3 >2003 inmatriculate RO toate sub 5000eur,pe a u t o v i t
|
Re: Audi A6 2.5 TDI vs. BMW 320D 2.0
Quote:
|
Re: Audi A6 2.5 TDI vs. BMW 320D 2.0
un a6 ,cutie automata ,quattro la 4300 euro si bun cam greu...nu stiu sa iti dau detalii despre bmw dar la audi pot zice cateceva-in primul rand trebuie sa verifici axele cu came ca sa nu aibe uzura mare deoarece in scurt timp trebuiesc schimbate pret aprox 1800euro,apoi trebuie pus testerul pe cutie automata ,ca sa fii sigur ca nu mai dai aprox 1000 euro pt cutie second hand sau 1500 pt reparatie,si mai trebuie verificat daca turbina scapa ulei pentru ca iar te duci la 3-400 euro
DAR daca gasesti un a6 bun si nu ai aceste probleme poti face 50-100 mii km lejer fara investitii mari in ea,e destul de fiabila la suspensii (chiar si pe drumurile noastre de rahat) la senzori etc etc etc si o sa ai un sentiment deosebit cand conduci un 4x4 de la audi,multa eleganta la drum lung ,putere destula pt o depasire rapida ,pilot automat pt autostrada etc etc si un consum bunicel zic eu aprox 9% mixt |
Re: Audi A6 2.5 TDI vs. BMW 320D 2.0
Quote:
|
Re: Audi A6 2.5 TDI vs. BMW 320D 2.0
Daca nu e quattro ,atunci are 150 cp(asta daca nu e cipat)
Iar daca e cutie manuala (ceea ce iti recomand) consumul o sa fie 6,5-7% la exterior Iar in oras 10%,daca ai automata mai pune un litru in plus,la fel si daca ai jenti mai mari de 16" |
Re: Audi A6 2.5 TDI vs. BMW 320D 2.0
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 23:02. |
- Copyright 2026 4Tuning