![]() |
Deconectare sonda lambda - ford ka
ce se poate intampla daca deconectez sonda lamda???????????Multumesc
|
Re: ford ka
Motorul va functiona infect !!!
|
probleme ford ka sonda lamda
buna.....va rog puteti sa-mi spune-ti ce probleme pot aparea daca circul cu sonda lamda deconectata!!!!!!!!!!!!!multumesc
|
Re: probleme ford ka sonda lamda
In celalalt thread intiat tot de tine ai primit un raspuns scurt dar elocvent.
Sonda Lambda furnizeaza informatii PCM-ului....informatii referitoare la amestec carburant(cat de 'bogat' sau 'sarac' este ecesta) dar si alte informatii(temperatura gaze arse) care ajung la Pcm sub forma de tensiune,care variaza intre 0,1Volt si 1Volt.In manualul de repartatii se mentioneaza ca intre borna 3 si 4 a sondei lambda rezistenta trebuie sa fie de maxim 4Ω(ohmi). in cazul decuplarii sondei... motorul,functie de temperatura exterioara, poate functiona defectuos...cu un amestec carburant foarte bogat,etc....in scurt timp intregul motor poate ajunge o viitoare 'piesa de schimb' |
ford ka
sa inteleg ca e importanta sonda lamda!!!!!fuck...sper ca nu a afectat cu nimic motorul pt ca am rulat ceva gen 500km........de ce a fost dotat cu 2 sonde motoarele de 13????????
|
Re: Deconectare sonda lambda - ford ka
stai linistit, nu se intampla nimic daca mergea cu ea defecta nici 5000 km, calc intra in Limp Mode (mod protectie);singurul dezavantaj este ca va consuma mult mai mult
|
Re: Deconectare sonda lambda - ford ka
Salut. Si eu cred ca am o problema asemanatoare. Imi apare senzorul "elicopter" in bord. am schimbat bujiile, si la scurt timp o garnitura de la motor si s-a stins. Acum a reaparut. Este posibil ca problema sa fie psihologica, pentru ca am impresia ca iar a inceput sa consume enorm. Mentionez ca masina este 1.6 8v . Multumesc
|
| All times are GMT +2. The time now is 22:01. |
- Copyright 2026 4Tuning