![]() |
Incinta bass reflex Helix P10
1 Attachment(s)
Salutare tuturor! Vreau sa imi fac o incinta pt Helix P10, un subwofer de 10" mai mult pt sq, dar care vreau sa il incerc intr-o cutie bass reflex. Am ascultat un P12 in bass reflex si suna foarte tare! Ca gen de muzica ascultat ar fi cam tot inafara de rock si dubstep.
Cum e de recomandat portul? Circular adica teava sau dreptunghiular? Ma puteti ajuta cu o simulare? Ca freceventa de acordaj sincer nu stiu, dar vreau sa sune cat mai bine si tare, nu neaparat de SQ, ca pt asta am incinta sealed de 18l. Vreau sa il incerc asa si daca nu va suna cum vreau eu il voi pastra pe post de SQ in sealed, dar cred ca se poate sa se auda frumos si in BR! Va multumesc! |
Re: Incinta bass reflex Helix P10
Ai putea incerca o cutie cu 35 litri pentru difuzor,
suprafata portului 100cmp lungime/adancime port 51cm acordaj 38Hz Bafta ! |
Re: Incinta bass reflex Helix P10
Am reusit sa simulez ceva si intradevar cam asa ar da la un acordaj de 38Hz. O sa o dau la realizat si sunt curios cum suna.
Iti multumesc pt sfat, ca parca forumul asta e pustiu sau doar contra cost. |
Re: Incinta bass reflex Helix P10
sa nu scazi din volum fiindca pierzi din eficienta cutiei. chiar daca producatorul recomanda 25litri
Quote:
bafta ! |
Re: Incinta bass reflex Helix P10
Quote:
prin scaderea volumului la 25 de litri poti obtine: - un raspuns in frecventa nu foarte diferit de cel obtinut cu volumul la 35 litri; - un control mai bun al excursiei membranei; - o viteza a aerului prin port mai mica; - un group delay mai mic. PS: nu am inteles totusi un lucru, raresvintea, in primul post, prima fraza, spui ca vrei un subwoofer mai mult pentru SQ iar cateva randuri mai jos spui ca vrei sa sune bine si tare, nu neaparat pentru sq. cum sa fie? :) eu sunt de parere ca intr-o incinta BR, un difuzor poate sa sune mai bine ca intr-o incinta inchisa, cu conditia ca difuzorul sa fie bun pentru asa ceva. poti extinde in jos raspunsul in frecventa fata de incinta inchisa cu conditia sa nu te orbeasca goana dupa decibeli :) si fara sa neglijezi probleme care afecteaza calitatea. in general, fortand cativa decibeli in sus, peste o limita, inseamna rabat la calitatea sunetului. |
Re: Incinta bass reflex Helix P10
Vreau sa il aud si in BR. Sq-ul este principalul scop al acestui difuzor, dar am auzit odata un P12 in BR si mi-a placut cum suna.
Probabil am sa incerc amebele variante de litraje in teste atata timp cat timpul imi va permite. "un subwofer de 10" mai mult pt sq", ziceam ca el a fost construit pt sq, adica moale si rapid. Dar cum producatorul l-a dat si pt Br vreau sa il incerc. Multumesc pt explicatii. |
Re: Incinta bass reflex Helix P10
my bad...
am inteles eu gresit prima fraza :) |
Re: Incinta bass reflex Helix P10
@doggovy
la 35 litri e mai liniar decat la 25. vitezele in port sunt irelevante, daca ai viteze mari....maresti suprafata portului, nu e cazul aici la 300w rms de viteze mari in port atata timp cat are xmax 8mm. sal |
Re: Incinta bass reflex Helix P10
Quote:
poate winisd face alta curba, nu stiu, ca am renuntat la el de foarte mult timp. in fine...cum am mai spus, mare diferenta la raspunsul in frecventa nu e, dar zic eu, celelalte enumerate de mine prezinta un usor avantaj. pana la urma trebuie sa incerce si sa vada ce ii place cum suna. |
| All times are GMT +2. The time now is 01:55. |
- Copyright 2026 4Tuning