Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Piatra-Neamt (https://forum.4tuning.ro/347-piatra-neamt.html)
-   -   Am gasit anunt 'recuperez taxa auto', o fi real? (https://forum.4tuning.ro/347-piatra-neamt/353321-gasit-anunt-recuperez-taxa-auto-real.html)

SisQuo 07-01-13 11:22

Am gasit anunt 'recuperez taxa auto', o fi real?
 
Salutari,
Am gasit zilele astea un anunt intr-un ziar local cu textul 'recuperez taxa auto'. Nu o sa dau numarul de telefon al persoanei dar am vazut ca anuntul are o vechime de cateva luni.
Am sunat si mi s-a spus ca recupereaza taxa auto inclusiv pentru masinile vandute ulterior platii taxei de prima inmatriculare; important e sa am toate copiile actelor. Mi-a spus ca vom face un contract in care eu ii platesc un avans de 300 RON urmand ca la solutionarea dosarului sa mai platesc un onorariu (< 700 RON).

Intreb daca stie cineva ceva concret legat de seriozitatea acestui serviciu. In plus, stiu ca se ataca taxa in instanta pe baza discriminarii, DAR din 2013 vor plati obligatoriu inclusiv proprietarii masinilor de dinaintea taxei; deci nu cred ca mai este valabil motivul discriminarii.

Ma ajuta cineva cu sfaturi sau informatii concrete legate de acest anunt?
Va multumesc,

buddy_lexx 07-01-13 23:36

Re: Am gasit anunt 'recuperez taxa auto', o fi real?
 
Daca persoana respectiva e avocat e treaba buna...

cangri 08-01-13 04:01

Re: Am gasit anunt 'recuperez taxa auto', o fi real?
 
Dupa ce se da noua lege nu se mai recupereaza nimic.
Pana se termina procesul legea deja o sa fie data si pierzi.
Mai bine stai in banca ta.
A zburat puiul cu ata.
Momentan.
Pana nu apare legea cea noua in versiunea finala nu se poate sti daca e ilegala sau nu.
Momentan din toate punctele de vedere o sa fie legala.
Dar la cat de prosti sunt cei care "gandesc" legile nu ma mira ca si asta sa fie aiurea gandita.

SisQuo 08-01-13 08:28

Re: Am gasit anunt 'recuperez taxa auto', o fi real?
 
Multumesc pentru sfaturi, cred ca o sa stau linistit pana se lamuresc parazitii aia cu legea.

don_eduardo37 14-01-13 00:25

Re: Am gasit anunt 'recuperez taxa auto', o fi real?
 
Daca va ramane in forma votata pe 15 decembrie, numai legala nu e, pt o masina din 2006 sa platesc 1000 de euro, aproape jumate din valoarea ei, oricum i-ai spune, doar hotie pe fata pe spinarea romanului se numeste. Mai asteptam sa vedem ce se mai spune de noua taxa.

razvy_2002 18-01-13 18:19

Re: Am gasit anunt 'recuperez taxa auto', o fi real?
 
Quote:

Originally Posted by SisQuo (Post 5310522)
Multumesc pentru sfaturi, cred ca o sa stau linistit pana se lamuresc parazitii aia cu legea.

eu mi-am inmatriculat masina in 2007, am atacat in instanta si am castigat.
daca vrei vorbim...
in principiu am auzit de cateva persoane/cabinete care recupereaza taxa, dar nu vad de ce ai da bani inainte...

SisQuo 23-04-13 10:55

Re: Am gasit anunt 'recuperez taxa auto', o fi real?
 
cer scuze pentru intarzierea reply-lui...
Razvy, imi poti da un mesaj privat cu un numer de telefon pe care te pot suna...sau macar mai multe detalii ce avocat ai folosit sau cum ai facut?
Multumesc


All times are GMT +2. The time now is 08:23.

- Copyright 2024 4Tuning