Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Honda - Acura (https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura.html)
-   -   '94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild (https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/352370-94-honda-civic-eg-4-total-rebuild.html)

fifty_tm 31-12-12 02:03

'94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild
 
1 Attachment(s)
Buna ,
In primul rand doresc sa salut toti pasionatii de jucarii japoneze mici si rapide !!!! La insistentele prietenului Buzzy17 am sa va prezint si eu mica mea jucarie japonezza si cam cum a ajuns in stadiul in care se afla momentan .
In urma cu aproape un an jumate le-am facut baietilor de la HSN Racing niste suporti , bucse , maruntaie .. eu avand un atelier langa hala lor , ei isi faceau atunci ultimele pregatiri pt o cursa de drag ce avea loc la Arad . Am fost cu ei la Arad la cursa si ma prins mirajul jucariilor japoneze . Si de aici incolo a urmat totul , am achizitionat un EG 4 ( o ruina )

fifty_tm 31-12-12 02:07

Re: '94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild
 
1 Attachment(s)
Dupa ce am cumparat epava am tot stat si m-am gandit m-am sfatuit cu baietii de la HSN Racing am analizat toate variantele si am ajuns la concluzia ca nu mai pot folosii decat actele de la ceasta epava si am hotarat ca imi trebuie o alta caroserie si am si plecat in austria dupa un EG4 ce-l vazuse Carlitos pe acolo pe un platz la Viena si am cumparat urmatorul EG4

fifty_tm 31-12-12 02:11

Re: '94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild
 
4 Attachment(s)
Cand a venit caldura m-am apucat de treaba , am dezbracat-o total , a ramas doar caroseria pe care am lucrat pe unde mai avea rugina si deformari

fifty_tm 31-12-12 02:16

Re: '94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild
 
7 Attachment(s)
Dupa ce a fost gata tinichigeria , caroseria a trecut la pregateala iar in acest timp eu achizitionasem un motor D16Z6 pe care l-am facut bucati l-am curatat am schimbat prin el ce trebuia schimbat sa fie gata pe cand masina era vopsita

fifty_tm 31-12-12 02:22

Re: '94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild
 
1 Attachment(s)
Pana a fost gata vopsita a fost gata si motorul , a urmat apoi montajul !!!!

roli 31-12-12 02:26

Re: '94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild
 
imi place :D
omu e pus pe fapte mari :D

fifty_tm 31-12-12 02:26

Re: '94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild
 
1 Attachment(s)
Si ca sa nu mai lungesc povestea asa mult finalul arata cam asa ,

fifty_tm 31-12-12 02:35

Re: '94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild
 
6 Attachment(s)
Masina a primit intre timp , suspensie , bara stabilizatoare fata , suporti de balans intariti , soft , interior negru , al doile rand de jante ( gume de ploaie ) , frane de vti pe fata , bucse din poliuretan fata si multe alte chestii de care probabil nu imi mai aduc aminte acum , dar , dupa toate acestea jucaria nu m-a dezamagit si anul acesta am participat la doua curse , prima la Jucu unde am luat locul 2 la grupa s1 cu un timp de 15.56 iar a doua la Arad unde am luat locul 1 la s1 cu un timp de 15.42 pe o ploaie grava !!!!!!

fifty_tm 31-12-12 02:39

Re: '94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild
 
5 Attachment(s)
A mai fost o asazisa cursa pe aeroport la Timisoara

fifty_tm 31-12-12 02:44

Re: '94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild
 
1 Attachment(s)
Multumesc celor ce au avut rabdare sa citeasca toata aceasta poveste si multumesc in mod special : JANNY , CIOLI , NEBUNU , CIURE , PAO , CARLITOS , BUZZY ca m-au ajutat sa-mi dezvolt tot filmul !!!!!!!!


Urmeaza mult mai mult dar toate au un inceput !!!!!!!

Pao88 31-12-12 10:54

Re: '94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild
 
Sa te bucuri in continuare de ea si sa mearga din ce in ce mai tare :twisted:

BlackBC 31-12-12 11:46

Re: '94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild
 
Quote:

Originally Posted by Pao88 (Post 5301895)
Sa te bucuri in continuare de ea si sa mearga din ce in ce mai tare :twisted:

Felicitari pentru jucarie, eu am vazut-o in realitate in garajul unde era si fostul EG al lui Carlitos si Sol-ul lui Buzzy si arata mult mai bine decat in poze.Mult succes in continuare!

mk3gti 31-12-12 15:09

Re: '94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild
 
Felicitari , arata super masinuta si trage pe masura .

4cilinderlove 31-12-12 15:26

Re: '94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild
 
Frumoasa povestea masinii.Sunt convins ca ai simtit din plin restaurarea asta, si nu ma refer dpdv financiar.Arata superb, imi place mult culoarea si inaltimea la care e asezata.Ce setup de suspensie folosesti?
Multa bafta , km si premii cu duiumul.

mk3gti 31-12-12 15:28

Re: '94 Honda Civic EG 4 - Total Rebuild
 
Quote:

Originally Posted by 4cilinderlove (Post 5302216)
Ce setup de suspensie folosesti?

Si eu vroiam sa intreb acelasi lucru :shock:


All times are GMT +2. The time now is 10:42.

- Copyright 2024 4Tuning