Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto.html)
-   -   Am ramas fara oglinzi (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/35237-ramas-oglinzi.html)

Loop 08-03-07 03:24

Am ramas fara oglinzi
 
Mi-au furat oglinzile de la masina ... nu au furat oglinda cu totul ci numai oglinda propriu-zisa (geamul). Se poate cumpara oglinda separat sau trebuia cumparat oglinda cu totul . Daca ma duc in vitan si dau de oglinzi pt masina mea (sau chiar cele care au fost pe masina) ... se mai pot pune la loc (ma gandesc ca poate a rupt sistemul de prindere cand a tras de ele . Ma poate ajuta cineva ? masina este un bmw seria 3 e46

lascarica 08-03-07 13:33

Re: Am ramas fara oglinzi
 
:lol: ...toti cei care au bmw mai ales in bucuresti,au trecut cel putin o data prin asta;)
Posibil sa se fi rupt vreo clema,dar nu cred eu sa la gasesti...oricum stau binisor si-n trei cleme....recomand sa NU le lipesti cu superglue,pentru ca astfel iti vor distruge si parghiile ce transmit miscarea de la motoare.
Daca vezi oglinzile mele...:shock: ...te crucesti...n-ai pomenit unele mai urate...grotesti...dar au un mare avantaj: :D- de obicei cand ma urc in masina,vad in spate cu ajutorul lor ,nu ma uit ca prostu' la niste sarme...:lol: ,asa cum mi se intampla pana acum cateva luni:(.
REcomand sa NU cumperi de la hoti de pe la semafoare( deci...nu sa nu le iei:D...sa nu le platesti doar- daca tu le vei da orice suma cat de mica pe niste oglinzi,fii sigur ca ei vor produce altele in cel mai scurt timp...poate ale tale...poate ale mele...:???: ). Ia-ti de la dezmembrari. Dupe ce-ti iei,sableaza-le si apoi pune si sistem mecanic antifurt...chiar daca de multe ori in cazul asta,ti le rup cu totul ca sa-ti faca rau....insa ca sa le faci si tu rau-fa ca mine: scrijeleste adanc si pe carcasa numarul tau.
Oricum....rezolvare...hmm...doar sa faci un cascao destept,fara cei 10% din valoarea masinii la vandalizare sau alte prostii.
Altceva...nu prea...nu ai ce sa acuzi niste drogati carora le mor copii de foame,ca demnitarii nostri alesi fac importuri la greu-aduc prafuri pentru toata lumea(si dup-aia ai arata la tv si-i baga la puscarie pe cei la care au ajuns drogurile)....asta dupa ce fura si cateva terenuri de ~1miliard de euro,trimestrial(sau de fiecare data cand afla ca a murit vreun om ce n-are mostenitori si avea dreptul acolo)....doar sa nu mai mergi la vot( bine,asta te va ajuta sa te distrezi cand vei vedea ca nici un vecin nu s-a dus ,insa participarea a fost 80%...minim:lol: )
Succes;)

Alex-Rahova 08-03-07 15:10

Re: Am ramas fara oglinzi
 
eu cred ca se gasesc si decat 'geamurile' de la oglinzi...nu numai cu totul..dar poate au un pret foarte piperat
in orice caz..un sistem antifurt mai idiot : un amic ( pe un opel vectra ) si-a crapat singur oglinzile .In halul in care arata nici un hot nu s-ar atinge de ele, dar totusi se vede destul de bine din interior..

lascarica 08-03-07 17:14

Re: Am ramas fara oglinzi
 
Tu te referi la pretul sticlei la AB??...fii sigur! ...aprox.200+euro ! si evident ca nu cumpara nimeni tot ansamblul daca i s-a furat sticla;)
Da,stiu si eu persoane care umbla cu ele sparte....insa au ramas fara ele si asa:lol: ....hotul daca le fura ziua,o face uitandu-se pe strada si cu degetele "la lucru",iar noaptea- chiar daca s-ar uita,e greu observabil. Bine,sunt hoti cu eficientza ridicata ce pipaie rapid cu degetul suprafata inainte s-o "munceasca"(astfel evita una sparta sau una sablata),insa nu putem face discriminare...sa scriem pe masina: "aici va rog numai hoti inteligenti !"....:lol:

Dimitris 08-03-07 17:45

Re: Am ramas fara oglinzi
 
eu sunt la a treia pereche deja... si nu pot sa zic ca vad celica peste tot, deci le-au furat pt colectie.

sKyNeT 08-03-07 20:21

Re: Am ramas fara oglinzi
 
ce ma amuza topicu asta :lol: . pe la brasov nu s-a importat sportul asta...inca

VS-99-BYE 09-03-07 08:22

Re: Am ramas fara oglinzi
 
Nici la Vaslui. Insa pe la Busteni se practica, dar nu furatul. Pe acolo cand esti in trafic si iei o curba, trebuie sa te lipesti de marginea drumului. Eu nu am facut asa si unu a taiat curba si mi-a zburat oglinda de nici n-am realizat ce s-a intamplat. Si boul nici nu a franat macar. Mai bine mi-o fura cineva ca nu o distrugea in halul in care era atunci. Si uite asa multumesc firmei de asigurari care mi-a pus oglinda, ca daca nu aveam casco stateam mult si bine pana faceam 2300 RON sa cumpar oglinda. Oglinda pentru care oricum am stam vreo luna jumate pana sa vine din germania de am invatat sa fac toate parcarile numai cu oglinda din dreapta. Asa ca impotriva hotilor te mai poti proteja oarecum, dar impotriva dementilor din trafic nu prea. Multa bafta. Bye

Alex-Rahova 09-03-07 11:58

Re: Am ramas fara oglinzi
 
scuza-ma , dar ce masina ai in proprietate, cu oglinzi de o asemenea valoare?23.000.000 ROL o oglinda...?!:rolleyes2

@lascarica eu cred ca o rugaminte ar fi de folos Hotule,te rog crutza-mi oglinda si iti multumesc si poate isi indreapta atentia catre capacele de la rotile masinii ca alea sigur nu-s 2300RON :rolleyes2 :lol:

XoRRo 09-03-07 14:25

Re: Am ramas fara oglinzi
 
nu cred ca am vazut vectra fara table si surupele pe oglinzi...
unui prieten i-au furat oglinzile cu totu (avea vectra :D ), le-a cumparat de la tigani tot pe ale lui... si pe urma i-au furat doar geamurile de la oglinzi...

Loop 09-03-07 14:42

Re: Am ramas fara oglinzi
 
am sa ma duc sa mi le cumpar de la reprezentanta si dupa aia imi iau banii de la asigurare. Am gasit si facturile de la cd player si subwoofer sa le pun pe asigurare ca vad ca in bucuresti nu e de gluma cu astea. Sper sa aiba oglinzi pe stoc ca nu mai suport sa conduc cum merge cartita pe sub pamant.

VS-99-BYE 09-03-07 15:11

Re: Am ramas fara oglinzi
 
Quote:

Originally Posted by Alex-Rahova (Post 789212)
scuza-ma , dar ce masina ai in proprietate, cu oglinzi de o asemenea valoare?23.000.000 ROL o oglinda...?!:rolleyes2

@lascarica eu cred ca o rugaminte ar fi de folos Hotule,te rog crutza-mi oglinda si iti multumesc si poate isi indreapta atentia catre capacele de la rotile masinii ca alea sigur nu-s 2300RON :rolleyes2 :lol:

Masina e un mondeo. Oglinda a fost inlocuita la FORD-TESTER IASI. Costa mult componentele, nici eu nu ma asteptam la suma asta si nici firma de asigurari. Unitate principala-1600 RON, oglinda-350 RON, carcasa 150 RON, vopsea,lac,etc-100 RON, manopera-100 RON. Cam aste ar fi preturile aproximative. Oricum mi-am facut copie xerox la devizul de plata ca sa am amintire.
P.S. Ce treaba are lascarica cu oglinda mea de 2300?

lascarica 09-03-07 17:57

Re: Am ramas fara oglinzi
 
Quote:

Originally Posted by Loop (Post 789382)
...... Sper sa aiba oglinzi pe stoc ca nu mai suport sa conduc cum merge cartita pe sub pamant.

Deh..eu de suparare,am circulat fara oglinzi laterale,precum cartitza:D, din aprilie pana in octombrie:x ..uite-asa sa le fac in ciuda si sa nu mai aiba ce fura:evil: (geamurile le cumparasem la 4zile dupa ce le-au luat)...in perioada aia cred ca daca-mi spargeau casa,de disperare ...i-as fi dat foc...sa nu mai aiba nimeni cum sa-mi provoace stres:lol:
Merge sa conduci si fara;)...cand te bagi,o faci cu "pedala la podea",si merge...iar la parcare- n-ai 18ani,sunt sigur ca ai invatzat dimensiunile masinii...zic io:oops:
Succes cu asigurarile;)

PS: VS-99-BYE, nu cred ca a insinuat sau urmarit sa faca vreo legatura,pur si simplu adresandu-se mai multor useri(2) a considerat ca nu-i important sa puncteze cu nick-name-ul fiecaruia inainte de adresarea replicii;)...este doar o idee ambiguu,dar se subantelege daca citesti si posturile precedente;)

VS-99-BYE 12-03-07 10:34

Re: Am ramas fara oglinzi
 
Ok am inteles.:D

grim_rpr 12-03-07 11:48

Re: Am ramas fara oglinzi
 
mie mi le-au furat de 2 ori la un Vectra B.

Le-am gravat cu numarul masinii (de exemplu la unirea, langa magazinul totem) si de atunci au ramas la locul lor :)

Cr1Sty_xxl 12-03-07 21:44

Re: Am ramas fara oglinzi
 
pana acuma se cautau Mp3-playere...rezerve...bunuri de prein masina..da sa iti fure si geam de la oglinda e kiar penala kestia> ce draq nu or avea oglinzi in baie tigani si sufera numai de dinastea de BMW-uri?


All times are GMT +2. The time now is 18:28.

- Copyright 2024 4Tuning