![]() |
subwoferul TS-W8102SPL
2 Attachment(s)
Ziua buna
Ce parere aveti despre acest subwofer, TS-W8102SPL, din cate cunosc este primul subwofer de 15" de la pioneer, rog moderatorii sa ma corecteze daca gresesc :!: ceva detalii tehnice: sumare * Diametru de 15" respectiv 38 * Incinta inchisa recomandata : 78L * Putere maxima : 8000w * Putere nominala : 3000w * Doua bobine de 2 ohmi: impedanta de 1 respectiv 4 ohmi. * Raspuns in frecventa: 15 - 1.500 Hz * SPL : 91dB alte detalii tehnice: * Interlaced Carbon Fibre Reinforced IMPP cone * 3-layer, Aramid Fibre woven radial rubber surround * Wide-roll, overhung surround design * Super strong dust cap * Powerfull triple-stacked magnets * Ceramic-coated voice coil wire * Pure Titanium voice coil former * Supporting voice coil wire * Super Aramid Fibre damper with sewed tensile wire |
Re: subwoferul TS-W8102SPL
De 15" au mai fost. Din seria dedicata SPL este intreadevar primul produs de ei.
|
Re: subwoferul TS-W8102SPL
tehnologie interesanta (in special formurul de titan)
din cate stiu pioneer a reusit cateva performante frumoase la dbdrag cu difuzoarele acestea... |
Re: subwoferul TS-W8102SPL
Mie sincer imi place super mult pioneer si chiar am un sub pioneer de spl (3004)
Dar in ceea ce priveste performanta acestui difuzor la dB , a depins f mult de tot ce sta in spatele acestui dif , amp ,frecvente , incinte totul calculat la mm. Performantele unui difuzor poat oscila la dB drag destul de multi decibeli in functie de sistemul din spate. Dupa cate stiu recordul a fost obtinut la 79Hz, iar mai nimeni , cat de pasionat ar fi sa asculte un sub nu cred ca vrea sa auda 79 hz :). Pioner dupa parerea mea are un sunet mai agresiv. Nu e la fel de cald ca alte firme. Bine aici au si ei diful prs care costa de 2 ori cat 3004 al meu si are doar 300 rms fata de 1000 la diful meu. Al meu are invelis ceramic peste bobina , si stiu ca la fel au si celelalte de spl. Mai au putin si pun si racitoare cu lichid pe ele :). Este facut sa dai sa-l omori si mai putin pentru a asculta. E facut sa-ti zboare parul din cap. |
Re: subwoferul TS-W8102SPL
3004 a lasat o impresie buna la un test comparativ, la capotilul sq, avand in vedere ca ii sub pentru spl.
tin minte ca am vazut racire cu apa la ceva difuzoare. si am vazut inclusiv MT-uri racite cu aer de la instalatia de a/c. (evident, in poze) |
| All times are GMT +2. The time now is 13:10. |
- Copyright 2026 4Tuning