Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Ford (https://forum.4tuning.ro/324-zona-tehnica-ford.html)
-   -   coduri eroare ford focus de interpretat (https://forum.4tuning.ro/324-zona-tehnica-ford/349985-coduri-eroare-ford-focus-interpretat.html)

ikaria 11-12-12 21:01

coduri eroare ford focus de interpretat
 
Sa aprins martor de motor si dupa diagnoza au aparut urmatoarele coduri.Varog ajutor:po113,po500,c1155,.Am un ford focus 1.6tdci 66kw.Masina merge bine numai ca am fum la rece.Va rog daca stiti sa le interpretati,si ce rol au si unde se afla pozitionare.MERSI MULT

valentin16 15-12-12 07:40

Re: coduri eroare ford focus de interpretat
 
P0113 - Intake Air Temperature (IAT) Circuit High Input Indicates the sensor signal is greater than Self-Test maximum. The IAT sensor maximum is 4.6 volts or -50°C (-58°F). Open circuit in harness
Sensor signal short to power
Damaged sensor
Improper harness connection
Damaged PCM
IAT V PID reading greater than 4.6 volts with key ON and engine OFF or during any engine operating mode indicates a hard fault.

P0500 - Vehicle Speed Sensor (VSS) Malfunction Indicates the powertrain control module (PCM) detected an error in the vehicle speed information. Vehicle speed data is received from either the vehicle speed sensor (VSS), transfer case speed sensor (TCSS), anti-lock brake system (ABS) control module, generic electronic module (GEM), or central timer module (CTM). If the engine rpm is above the torque converter stall speed (automatic transmission) and engine load is high, it can be inferred that the vehicle must be moving. If there is insufficient vehicle speed data input, a malfunction is indicated and a DTC is set. On most vehicle applications the malfunction indicator lamp (MIL) will be triggered when this DTC is set. Open in VSS+/VSS- harness circuit.

C1155 Speed Wheel Sensor LF Input Circuit Failure

ikaria 15-12-12 09:28

Re: coduri eroare ford focus de interpretat
 
mersi mult.Stii unde se afla?in principal primul cod.este in debimetru?

valentin16 15-12-12 09:51

Re: coduri eroare ford focus de interpretat
 
codurile sunt furnizate ,in principiu de PCM...dar cum spune si in titulatura,P0113 - Intake Air Temperature (IAT)....este vorba de senzorul de temperatura

NWZeu 15-12-12 10:35

Re: coduri eroare ford focus de interpretat
 
P0500 si C1155 cam vin impreuna, indicatorul de viteza si ABSul functioneaza normal ?

ikaria 15-12-12 22:07

Re: coduri eroare ford focus de interpretat
 
Quote:

Originally Posted by NWZeu (Post 5286027)
P0500 si C1155 cam vin impreuna, indicatorul de viteza si ABSul functioneaza normal ?

salut indicatorul merge bine,Si abs la fel.Pe mine ma ingrizoreaza acel senzor temperatura aer aspirat.Unii mi au zis ca ar fi in debimetru.Masina merge bine dar scoate fum la rece,pina sa incalzeasca.Si este aprins mereu check engine.O sa mai fac o diagnoza undeva unde pricepe cineva.mersi mult,sa vad ce este pe la urma

valentin16 16-12-12 07:29

Re: coduri eroare ford focus de interpretat
 
3 Attachment(s)
la motorizarea pe benzina,acel senzor IAT vine incorporat in corpul debitmetrului...
la motorizarea pe motorina,difera.....
atasez mai jos imagini cu schematica acestor senzori....de cele mai multe ori,o imagine 'face' cat o mie de cuvinte....

sa auzim de bine.

jaan 24-12-12 22:24

Re: coduri eroare ford focus de interpretat
 
mersi mult de tot.Pe la urma la a doilea test de diagnoza,a iesit p0500,atit si am inteles ca ar fi turometru sau abs.Turometru de acceleratia merge,deci ramine abs probabil.Unde o fi se nzorul asta la ford tdci 1.6 2005?Unii zic la roata dreapta,alti la viteze alti la bord.Stiti axact unde este?mersi mult

valentin16 25-12-12 08:00

Re: coduri eroare ford focus de interpretat
 
In manual arata ca,senzorul VSS,la Ford Focus,motorizarea diesel, se afla pe cutia de viteze.
'captorii de viteza' se afla la rotile fata stg/dr.
In cazul aparitiei P0500 se sterge eroarea si se urmareste reaparitia ei.
Daca reapare,se verifica daca senzorul VSS functioneaza corect,daca firele/conectorii catre senzorii de viteza nu sunt intrerupte.
Mai exista situatii in care aceasta eroare apare,urmare a inlocuirii anvelopelor/rotilor masinii cu unele de dimensiuni diferite.

NWZeu 25-12-12 09:41

Re: coduri eroare ford focus de interpretat
 
Quote:

Mai exista situatii in care aceasta eroare apare,urmare a inlocuirii anvelopelor/rotilor masinii cu unele de dimensiuni diferite.
Caz in care trebuie setat PCMul. El va functiona, indicatie de viteza va fi, eronata dar existenta, cert e ca nu va genera cod de defect.

jaan 26-12-12 14:35

Re: coduri eroare ford focus de interpretat
 
Am sters eroste vreo intrerupere deare si reapare dupa `10 minute.Deci sa ma apuc sa verific nu cumva e vreo intrerupere de la roti pina la cutieDaca nu e atunci inlocuiesc senzorul.Unde se afla sub cutie?Se poate vedea daca ridic masina in raba?Sau o fi sus in schimbator?Deci vitezometru merge dar nu stiu abs.Cum se verifica ?mersi mult de amabilitate de a mi explica cum e cu sanzori.mersi mult

NWZeu 26-12-12 18:19

Re: coduri eroare ford focus de interpretat
 
cauta o bucata de drum drept si mai liber si franeaza brusc (pedala la maxim) .....o sa simti niste trepidatii in special in pedala de frana

jaan 27-12-12 17:31

Re: coduri eroare ford focus de interpretat
 
Salut din nou si multumesc de mesaje de ajutor.Azi am fost la un nou service care a depistat si reparat problema.Afost mufa si firul in acelas timp,la roata dreapta jos acolo linga disc si nu facea masa cum trebuie.Sa reparat sa sters eroarea si gata acum merge si esp,.Va multumesc mult de tot si va urez un an nou plin cu sanatate

marin86 18-04-13 08:23

Re: coduri eroare ford focus de interpretat
 
ma poate ajuta si pe mine cineva cu un cod de eroare la un ford focus an fab 2000 motor 1.8 benzina PO171-PCM

valentin16 20-04-13 10:13

Re: coduri eroare ford focus de interpretat
 
P0171 FORD - Fuel Injection System
asta poate insemna,in schimb,mai multe posibile cauze...adica sunt de verificat destule.


All times are GMT +2. The time now is 13:48.

- Copyright 2024 4Tuning