![]() |
c klass w204 250 cdi vs e90 325 d
Mercedes 204 cai 500 nm cuplu
Bmw 204 cai 430 nm cuplu. Ambele rwd, manuala transimisie. O diferenta majora este faptul ca Mercedes are 2143cm capacitate 4 cilindri , iar Bmw 2993 6 in linie. |
Re: c klass w204 250 cdi vs e90 325 d
Nimeni pe forum n-are nici unul dintre cele 2 modele??
|
Re: c klass w204 250 cdi vs e90 325 d
Oamenilor in speranta ca vede cineva astept un sfat rapid pt ca in 2 zile trebuie sa aleg una dintre ele.
|
Re: c klass w204 250 cdi vs e90 325 d
Pai in cazul asta de ce nu alegi 330d E90 facelift 245cp, ca tot >3000cmc are, consuma foarte bine si trage exceptional?
|
Re: c klass w204 250 cdi vs e90 325 d
INtr-adevar intre 325 d si 330 d ar aveacastig de cauza ultimul.
Minusuri pe care le vad la Bmw , din punctul meu de vedere , ar fi interiorul ,care personal il consider sub cel de Merc. Si ar mai fi aspectul taxelor, adica impozitul. Totodata cred ca si dpdv al consumului ar fi un avantaj de partea Merc. Maine trebuie sa ma decid , drivestest am facut doar cu 250 cdi manual si 325 d tot manual. Precizez ca la Mercedes este vorba despre echiparea Avantgarde iar Bmw are si el ceva dotari. Amandoua fara trapa (nu tin mortis pt aceasta optiune), fara pachetele amg/ m. In rest, navigatie( command + parca la merc ), piele , scaune fata sport, incalzire scaune, pdc. Un alt plus la Merc este Harman Kardon,in timp ce Bmw are sonorizarea de baza. |
Re: c klass w204 250 cdi vs e90 325 d
Quote:
La asa o investitie parerea mea este ca impozitul nu e o drama. La motorul de 29** impozitul a fost ~2150 RON pe an, iar anul viitor o sa creasca cu putin probabil. Mercedesul este mai confortabil, BMW-ul este mai sportiv, mai dinamic. Amandoua sunt masini foarte frumoase, alegerea fiind greu obiectiva tinand cont de diferenta mica intre ele. |
Re: c klass w204 250 cdi vs e90 325 d
Intr-adevar, probabil ca in final se rezuma la gusturi. Am sa vad la care din ele obtin o oferta mai buna si pe aia o iau. Sper sa ajunga sapt viitoare platforma sa pun si poze cu acaretul . Seara buna
|
Re: c klass w204 250 cdi vs e90 325 d
Quote:
|
Re: c klass w204 250 cdi vs e90 325 d
Iti recomand c250 cdi , la consum e absolut incredibil de economic. Iar in ceea ce priveste performantele se compara cu 325 d care e 6 in linie.Ba chiar cuplul e mult mai mare la mercedes, ceea ce iti ofera destule avantaje in uzul cotidian. Acum poate e chestiune de gusturi , insa mie unul nu-mi place design-ul e90-ului in partea din spate. Cat despre interior , mi se pare mai frumos cel al c-ului . Mai ales daca iei si un command + si niscaiva dichiseli de estetica. Cel putin la modelul Avantgarde ai destule dotari "standard" ca sa zic asa, si sistemul de sunet mi se pare incomparabil fata de cel de pe e90 standard care e o mizerie sincer. Bafta!
|
Re: c klass w204 250 cdi vs e90 325 d
Am luat pana la urma un c250 cdi , avantgarde, navigatie command aps parca,piele maron, scaune incalzite,linguatronic, parktronic . La primul contact m-a surprins placut, n-am apucat ce-i drept sa fac decat cateva drumuri . I-am pus jante si gume de iarna sa ma pot invarti cu el la rar etc.
|
Re: c klass w204 250 cdi vs e90 325 d
pozee?
|
| All times are GMT +2. The time now is 21:16. |
- Copyright 2026 4Tuning