![]() |
Problema curent !
Am doua amplificatoare : unu de clasa AB in 4 canale pentru difuzoare si inca unul in 2 canale care il folosesc pentru subwoofer. Pentru aceste 2 amplificatoare am 2 trasee de 10 mm care din start este gresit.
Problema este urmatoarea : in momentul cand las doar statia pentru subwoofer se aude normal adica la "puterea ei" iar cand pun ce-a de-a doua pentru difuzoare ,bass-ul woofer-ului scade considerabil . Cum fac sa am mai mult curent ? |
Re: Problema curent !
Adauga o Bateri DeepCycle si o sa rezolvi problema puterii!nu ai destul curent!
|
Re: Problema curent !
Niste detalii importante: ce amplificatoare sunt? ce masina este? Ce acumulator ai acum si ce varsta are?
In functie de raspunsurile tale, ti se poate recomanda daca este cazul sa schimbi traseele de alimentare, sa inlocuiesti acumulatorul etc. Ca un review rapid, te poti uita la toate contactele reci (masa , siguranta, borne amplifuri) sa vezi ca fac contact cum trebuie, vopseaua de pe caroserie sa fie data jos unde ai masa etc. |
Re: Problema curent !
Quote:
Amplificator difuzoare : MAC MPX 4000 Masina: Astra G 2005 Baterie : Rombat Premier ( ~4 ani . Sunt multumit de ea , porneste la prima cheie masina la +/- 20 C ) Cablurile stiu ca sunt o problema : 2 trasee de 10 mm . Ma gandeam sa schimb cu unu de 50 mm sa vin intr-un distribuitor si apoi sa plec cu 2 trasee unul de 20 mm si unul de 10. Oare rezolv problema sigur prin aceasta metoda ? Multumesc pentru ajutor! |
Re: Problema curent !
Quote:
|
Re: Problema curent !
:rolleyes2up !
|
Re: Problema curent !
nimeni nu stie ?
|
Re: Problema curent !
Bacteria de 4 ani poate sa-ti porneasca masina dar la fel de bine e posibil ca ea sa nu mai sprijine suficient consumatorii adaugati de tine. Daca vrei sa elimini semnul asta de intrebare faci pur si simplu proba cu alta bacterie mai buna.
Supradimensioneaza cablurile sau macar dimensioneaza-le corect. Nu are nimeni un glob de cristal, sa se uite in el si sa iti spuna daca ASTA o sa iti rezolve problema, dar cert e ca operatiunea merita facuta. Poti sa arunci si un ochi la punctele de masa si conexiunile de alimentare ale masinii (cele de fabrica, nu-s multe). Si in principiu sa faci o revizie intregii instalatii de sunet. Poate undeva ceva nu e bine. Sfat de final: Sau te pricepi sa o faci bine, sau te duci la altul sa o faca bine. Nu stiu cine poate sa-ti rezolve problemele si compromisurile.... online. Multa bafta! |
| All times are GMT +2. The time now is 04:42. |
- Copyright 2026 4Tuning