Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   EUROPENE (https://forum.4tuning.ro/400-europene.html)
-   -   Kart (https://forum.4tuning.ro/400-europene/346528-kart.html)

BR96FLR 20-11-12 19:19

Kart
 
3 Attachment(s)
Salut, mai intai sa ma prezint. Ma numesc Florin, am 16 ani si doresc sa imi prezint kartul. Este vorba despre un kart cu motor de hoinar 50cm 5 trepte...
In viitor ii voi pune un carburator mai mare si mici modificari pe ici colo.
Astept pareri bune/rele
[Rog un moderator sa mute/stearga topicul daca nu am postat unde trebuie]:oops:

BR96FLR 20-11-12 19:31

Re: Kart
 
2 Attachment(s)
Kartul a participiat la etapa de la resita din cnks(Concurs National de Karting Scolar) unde nu a facut prea multe. La antrenamente am reusit sa sparg pistonul, sa rup biela si sa stric un cilindru. Motivul nici acum nu il stiu...lipsa rodajului...preaputin ulei...orice e posibil
Voi pune o poza cu ce a mai ramas din piston...langa e un piston pentru a va face o idee
Acum urmeaza sa desfac motorul, spalat frumos tot cu benzina(motorul e plin de pilitura de cand a spart pistonu)
Cumpar alti rulmenti...carburator mai mare...placi ambreaj...
Alti bani alta distractie..toata iarna voi avea ce face

khamsin 31-12-12 15:21

Re: Kart
 
am si eu doua karturi de competitii
unul este old - motor parilla 100cmc 16000 rot/min racire aer fara cutie de viteza
iar celalalt este cu motor TM racing 125cmc 14200 rot/min racire apa si cutie cu 6 trepte

BR96FLR 02-01-13 13:00

Re: Kart
 
participi la concursuri??

khamsin 05-01-13 23:47

Re: Kart
 
Quote:

Originally Posted by BR96FLR (Post 5303420)
participi la concursuri??

nu. din '94 dar pasiunea a ramas

sklipy 09-04-13 22:03

Re: Kart
 
Frumos kartul. Imi spunea cineva mai batran ca pistonul la hoinar se sparge din cauza turatiilor, acuma nu stiu....eu n-am patit asa ceva niciodata. Lucrez si eu pe kart cu motor de hoinar ( stock ) la un club de karting local. Ce modificari ai pe motor ? Un video ? Ceva... ?

BR96FLR 16-04-13 14:46

Re: Kart
 
Quote:

Originally Posted by sklipy (Post 5434137)
Frumos kartul. Imi spunea cineva mai batran ca pistonul la hoinar se sparge din cauza turatiilor, acuma nu stiu....eu n-am patit asa ceva niciodata. Lucrez si eu pe kart cu motor de hoinar ( stock ) la un club de karting local. Ce modificari ai pe motor ? Un video ? Ceva... ?

Motorul l'am desfacut l'am sapalt si asa a ramas...pur si simplu nu am mai avut timp/bani pentru el...Singurele modificari erau in cilindru..nimic mai mult


All times are GMT +2. The time now is 15:58.

- Copyright 2026 4Tuning