Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Headers sau SERPISORI (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/34626-headers-serpisori.html)

NILS_BUCURESTI 28-02-07 19:31

Headers sau SERPISORI
 
Ma refer aici la motoarele cu 4 cilindrii... (aspirate)

Am vazut ca sunt doua feluri de constructii a serpisorilor...4-2-1 sau 4-1

Cine stie care sunt diferentele ? Unii producatori le fac 4-2-1 altii 4-1...

Si ce alte secrete mai are acest subiect ???

NILS_BUCURESTI 28-02-07 19:38

Re: Headers sau SERPISORI
 
2 Attachment(s)
doua poze cu ambele tipuri (4-2-1 / 4-1)

bobby_gsi2 28-02-07 20:59

Re: Headers sau SERPISORI
 
Din cate am auzit si eu de pe la unu` altu.....4-2-1 pt turatii mari si 4-1 pentru cuplu. Daca gresesc cu ceva sigur o sa fiu corectat.

Eagleee 28-02-07 21:16

Re: Headers sau SERPISORI
 
Deci...sunt la fel, nu conteaza la putere sau la cuplu.
de aia se poate fece in 2 versiune fiindca lungimea sistemului difera.
Adica, ceea 4.2.1 e mai lunga decat celalalt, dar trebue o tava mai mica pentru testul...
depinde cat loc ai...

Achim 01-03-07 03:26

Re: Headers sau SERPISORI
 
tre' sa mai fie ceva dedesubturi si sunt si eu interesat...

Eagleee 01-03-07 09:48

Re: Headers sau SERPISORI
 
Crede-ma, nu e nimic, fiindca cand faci calculatiile poti stabili care versiune vrei sa faci(au am facut cateva calculatii pantru diverse motoare si rezultatul este ca ceea de 4-1 e mai scurta, dar in continuare ii trebue o teava ma mare la diamertu)

ex. Lada VFTS are 4-1, si motorul merge peste 8000rot/min, iar gordiniile aveau 4-2-1 si tot in jur de 7000 mergeau motoarele.

Poate singura diferenta ar fi ca 4-2-1 da un graf putin, putin mai linear, dar sa nu uitam ca sistemul finctioneaza la parametii optime numai intr-o anumita turatie( asa si calculezi, in ce turatie vrei sa folosesti motorul si in jurul aia va merge, -+200rot/min)

mae 01-03-07 09:55

Re: Headers sau SERPISORI
 
pai ar fi daca stia sa te gandesti la ordinea exploziilor in cilindri.
pentru evacuare mai rapida. apare ceva presiune pe evacuare. si cu astea se inlesneste evacuarea gazelor pt ca pe o ramura exista pauze intre evacuare gazelor- nu prea stiu cum sa zic.... adica sa zicem ca este evacuat cilindrul 1 porma urmatoarea explozie care e?... cilindrul 3 care este evacuat pe cealalata ramura apoi este evacuat cilindrul 4 pe prima ramura de unde unde au avut timp sa iasa gazele de la cilindrul 1 deci gazele din cilindrul 4 au unde sa fie evacuate fara a fi becesara invingerea unei presiune prea mari. daca suntetzi baietzi desteptzi o sa intelegetzi ce ma vrut sa zic.

scorpio GL 01-03-07 12:11

Re: Headers sau SERPISORI
 
good point.si este si logic evident ;)

ct77pia 01-03-07 19:32

Re: Headers sau SERPISORI
 
dar la un seat toledo V5 cum ii puneti? cAci chiar as fi interesat

geti 01-03-07 19:40

Re: Headers sau SERPISORI
 
Intru si eu in discutie.Dar pe un cielo cu motor aproape stock se simte diferenta?

Eagleee 01-03-07 22:25

Re: Headers sau SERPISORI
 
daca pui evacuare de asta maresti consumul, puterea, cuplul, agilitatea motorului si va intre mai usor in ture.
asta fiindca lungimea tevei de la supapa pana la intalnirea cu celalaltei tevi este atata de lunga cat cazele sa se urmaze unul pe calalalt, adida fluzul gazelor nu este intrerupt la o anumita turatie, si prin asta va fi mai repede golirea cilindriro, ce rezulta la mai mult loc pentru amestec...cam atat...

Fara date exacte nu se poate face o evacuare buna, numia ceva ce va fi frumoasa...trebue multe date, calculat vreo zi intreaga o evacuare exact la cerinta clientului...

evacuarea, mai mult lungimea galeriei, nu prea conteaza la motoare turbo...

OveR 19-03-07 07:17

Re: Headers sau SERPISORI
 
face cineva pentru bmw e36 2000 vanos care ar fi castigu in cp .. daca exzista ... si ce pret

mae 19-03-07 10:58

Re: Headers sau SERPISORI
 
Quote:

Originally Posted by ct77pia (Post 776956)
dar la un seat toledo V5 cum ii puneti? cAci chiar as fi interesat

pai la asta in functie de ordinea exploziilor in fiecae cilindru. cum am zis mai sus ideea e ca pe aceasi teava sa nu iasa gazele de la cilindri consecutivi. si la tine orcum nu iese pentru ca ai doi cilindri pe o parte si 3 pe partea calalta (daca zici ca sunt v5) si atunci nu cred ca sunt necesari.sau orcum sunt o ramura pleaca de lacilindrul 2 si 4 si o ramura 1,3,5. dar aici mai intra treaba cu ordinea de evacuare.

shadowro 19-03-07 16:27

Re: Headers sau SERPISORI
 
4-2-1 este un compremis intre castig de cai si cuplu pe cand 4-1 e cuplu mai mult si cai mai putini.

Nautilus 19-03-07 22:51

Re: Headers sau SERPISORI
 
Quote:

Originally Posted by Eagleee (Post 777187)
evacuarea, mai mult lungimea galeriei, nu prea conteaza la motoare turbo...

Evacuarea gazelor de esapament cu viteza mai mare nu ajuta la reducerea turbo-lag-ului?

~Nautilus


All times are GMT +2. The time now is 08:08.

- Copyright 2026 4Tuning