Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   Pozitii in semnalizari?!!! (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/342755-pozitii-semnalizari.html)

Marius-MSC 28-10-12 21:07

Pozitii in semnalizari?!!!
 
1 Attachment(s)
Salut la toata lumea,in primul rand imi cer scuze daca sa mai deschis vreau thread cu aceasta intrebare,dar eu unul nu am gasit.

Treaba sta in felul urmator,masina este un VW Polo 6n2,si am urmatoarea intrebare:Cum pot face sa am pozitiile in semnalizari?!,am vazut la cateva masini si ma incanta tare rau ideea asta,am mai intrebat si multi mi-au spus sa dau alta gaura in semnalizare si sa bag un alt bec legat la pozitii,dar mie unul mi se pare cam "dura" ideea asta,plus ca nu sti ce se poate intampla si stric pe acolo.Daca cineva ma poate lamuri si pe mine cu niste sfaturi,raman dator :drunk:

MadAboutGolf3 29-10-12 02:26

Re: Pozitii in semnalizari?!!!
 
bec cu doua filamente, soclu pentru el si conexiunile
1.plus pozitie - pin bec 5w
2.plus pozitie - pin bec 10w
3.masa

astfel pozitia va fi mai slaba (5w) si semnalizarea mai puternica (10w)
sau poate gasesti becuri cu filamente 10/20

spor !

Marius-MSC 29-10-12 14:39

Re: Pozitii in semnalizari?!!!
 
Quote:

Originally Posted by MadAboutGolf3 (Post 5226302)
bec cu doua filamente, soclu pentru el si conexiunile
1.plus pozitie - pin bec 5w
2.plus pozitie - pin bec 10w
3.masa

astfel pozitia va fi mai slaba (5w) si semnalizarea mai puternica (10w)
sau poate gasesti becuri cu filamente 10/20

spor !

Mersi mult de tot,maine ma duc sa caut bec cu doua filamente si o sa revin cu informatii daca am reusit.Sanatate multa!:D

vio[s] 28-11-12 18:07

Re: Pozitii in semnalizari?!!!
 
ai rezolvat ceva ?

altcineva cu alte idei ?

am observat ca la bmw e46 daca se arde sau scoti becul de pozitie ramane becul de la semnalizare aprin pe post de pozitie iar cand dai semnal funtoneaza normal (adica licare).

MadAboutGolf3 28-11-12 20:04

Re: Pozitii in semnalizari?!!!
 
Quote:

Originally Posted by vio[s] (Post 5265910)
ai rezolvat ceva ?

altcineva cu alte idei ?

am observat ca la bmw e46 daca se arde sau scoti becul de pozitie ramane becul de la semnalizare aprin pe post de pozitie iar cand dai semnal funtoneaza normal (adica licare).

aia e valabila doar la e46 si cam atat, la vw nu..

mai e o varianta, de a gauri semnalizarea si a baga un bec w5w cu soclu de cauciuc
iar referitor la varianta de mai sus astea sunt codurile:
1. soclu - 7D0953123A
2. mufa - 1J0973723
costa aproximativ 100 lei 2 socluri + 2 mufe , depinde de fiecare magazin

Marius-MSC 28-11-12 21:45

Re: Pozitii in semnalizari?!!!
 
Quote:

Originally Posted by MadAboutGolf3 (Post 5266157)
aia e valabila doar la e46 si cam atat, la vw nu..

mai e o varianta, de a gauri semnalizarea si a baga un bec w5w cu soclu de cauciuc
iar referitor la varianta de mai sus astea sunt codurile:
1. soclu - 7D0953123A
2. mufa - 1J0973723
costa aproximativ 100 lei 2 socluri + 2 mufe , depinde de fiecare magazin

Pana la urma,am ales varianta de a gauri si a baga soclu+bec,este mult mai usor,ca bec prima oara am luat pe filament(galben),dar se incalzea foarte rau si topea soclu,asa ca am renuntat la ele tot pentru unele galbene dar pe SMD(led),maine o sa postez niste poze...Stima!!!


All times are GMT +2. The time now is 13:17.

- Copyright 2026 4Tuning