Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Mazda (https://forum.4tuning.ro/296-zona-tehnica-mazda.html)
-   -   Mazda 626, curiozitate (https://forum.4tuning.ro/296-zona-tehnica-mazda/340864-mazda-626-curiozitate.html)

Nistor626 16-10-12 08:35

Mazda 626, curiozitate
 
Buna ziua tuturor! Sunt nou pe forum.am o mazda 626, hatchback din 93.am o intrebare. am motorul de 2.0 TDK, ala comprez.cati cai are si ce semnifica becul de deasupra indicatorului de motorina?

pitulaki91 31-10-12 07:41

Re: Mazda 626, curiozitate
 
Are 75 cai! Si martorul iti indica fie ca ai apa in filtru fie ca e infundat asta daca nu vorbesti de becul de motorina ca deasupra aluia e cel de la cureaua de alternator care antreneaza si turbina.

Nistor626 31-10-12 11:34

Re: Mazda 626, curiozitate
 
ok ms mult pt informatii.ma mir ca are numai 75 de cai. are o forta destul de mare pt asa putini cai.!stima!

pitulaki91 31-10-12 17:13

Re: Mazda 626, curiozitate
 
Din cauza turbinei, fiind dubla cu gaze si curea! Ai puterea de la relanti daca turbina functioneaza corect si nu amesteca gazele;)

Nistor626 31-10-12 17:32

Re: Mazda 626, curiozitate
 
Iam refacut pompa anul acesta ca nu m`ai pornea!diuze injectoare,cap hidraulic, paleti,etc. dar tot scoate fum cand o calc..nu stiu de ce! matorul merge f bn, trage f bine! scoate fum cand o calc ..cam mult..chiar f mult...chiar daca e diesel..inainte nu scotea asa...:(

pitulaki91 01-11-12 12:06

Re: Mazda 626, curiozitate
 
O poti regla sa nu mai scoata fum asta daca nu e turbina uzata(adica rulmentii) dar se poate repara, tata si-a reparat-o pentru ca tot asa scotea fum cand o accelera si a fost la diferite centre de reparat turbine si i-au spus ca la asa ceva nu se baga, dar pana la urma si-a reparat-o singur acum are deja 30 000 si merge foarte bn.:D

Nistor626 01-11-12 12:54

Re: Mazda 626, curiozitate
 
eu masina o am din decembrie anul trecut. am luat`o la 262.000 de km si acum am 290.000 de km :) dar am intretinut`o...piese originale, ullei, filtre etc. dar acum scote fum si nu imi place...cred ca sunt si rulmentii de la turbina ca parca are un zumzait de rulmenti..o sa vad ce ii fac!


All times are GMT +2. The time now is 09:58.

- Copyright 2026 4Tuning