Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Ramnicu Valcea (https://forum.4tuning.ro/357-ramnicu-valcea.html)
-   -   Masini vazute in Rm.Valcea (https://forum.4tuning.ro/357-ramnicu-valcea/33582-masini-vazute-rm-valcea.html)

Aaronnel^ 20-11-07 16:35

Re: Masini vazute in Rm.Valcea
 
Tineti-va bine pentru ca in Valcea tocmai a poposit un Golf TDi care a dat rushinica multor benzinare. Este vorba de vestitul .:R TDI de 204CP , cu numarul B xx FMM. Poze in curand.

Adytzu_JerrY 20-11-07 17:14

Re: Masini vazute in Rm.Valcea
 
l`am observat si eu...trecea prin fata la economic....
a fost cumparat de vreaun valcean ?

Aaronnel^ 20-11-07 17:21

Re: Masini vazute in Rm.Valcea
 
Quote:

Originally Posted by Adytzu_JerrY (Post 1207626)
l`am observat si eu...trecea prin fata la economic....
a fost cumparat de vreaun valcean ?

Da... alta vedeta ajunsa pe mana unui valcean. Avea inainte un Subaru Impreza WRX si l-a dat la schimb si a luat Golful + diferenta:) Asta e tot ce stiu de la zgB fostul propietar al Golfului. Oricum masina e moarte. Din ce am vazut pe net ii place sa dea rusinica la benzinare intre 150 - 200 CP(asta din ce scria fostul propietar pe forum)

Aaronnel^ 20-11-07 17:54

Re: Masini vazute in Rm.Valcea
 
ca performante : dupa suspensie (trebuie sa vina) suta cred ca e cam 6.6 iar 400m in jur de 14.5...bate masini gen civic type r, golf 5 gti, audi s3 (cel de 225), leon cupra (225) ...

Asta zicea propietarul masini acum mai bine de 1 an despre masina.

trafy-vr6 20-11-07 18:00

Re: Masini vazute in Rm.Valcea
 
curios..e vb de golf 3 ala de era mai demult pe prima pagina la 4tuning? nu l`am vazut..tare as vrea sa vad Kalu vs golf ala...o bataie stransa...

Aaronnel^ 20-11-07 18:13

Re: Masini vazute in Rm.Valcea
 
3 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by trafy-vr6 (Post 1207657)
curios..e vb de golf 3 ala de era mai demult pe prima pagina la 4tuning? nu l`am vazut..tare as vrea sa vad Kalu vs golf ala...o bataie stransa...

E Golf IV 1.9 TDI ... de la 131HP stock e dus la 204. A iesit pe dyno test.Uite-l in poze
Chiar ca ar fi f.interesant:) Ambele tractiune fata si 200 de cai.

IONUT-GBP 20-11-07 18:23

Re: Masini vazute in Rm.Valcea
 
Quote:

Originally Posted by trafy-vr6 (Post 1207657)
curios..e vb de golf 3 ala de era mai demult pe prima pagina la 4tuning? nu l`am vazut..tare as vrea sa vad Kalu vs golf ala...o bataie stransa...

il face Kalu ...
Golf`u
1.9 TDI , 4 pistoane :lol:

Corrado
2.9 , 6 pistoane , benzina 8) ....deci...

trafy-vr6 20-11-07 19:40

Re: Masini vazute in Rm.Valcea
 
expertule....stiam golfu din poze dar credeam ca e 3`u.ms

Kaluvr6 21-11-07 06:20

Re: Masini vazute in Rm.Valcea
 
:) am vb cu unu de la Tg Mures care are firma de tuning si imi aduce si mie furtune de silicon, filtru sport, suspensii, etc la pretzuri mai mici :) are masina postata pe forum la Masina Mea " corrado vr6 tg mures" sa vezi atunci cu filtru sport ce fuge :)

Kaluvr6 21-11-07 06:22

Re: Masini vazute in Rm.Valcea
 
Quote:

Originally Posted by Aaronnel^ (Post 1207630)
Da... alta vedeta ajunsa pe mana unui valcean. Avea inainte un Subaru Impreza WRX si l-a dat la schimb si a luat Golful + diferenta:) Asta e tot ce stiu de la zgB fostul propietar al Golfului. Oricum masina e moarte. Din ce am vazut pe net ii place sa dea rusinica la benzinare intre 150 - 200 CP(asta din ce scria fostul propietar pe forum)

nu poti sa zici ca da rusine la alte masini de 200 cp. Rusine inseamna ce i`am dat eu lu unu cu un polo care vroia sa ma faca. Poate le face..e altceva da rusine nu cred

Aaronnel^ 21-11-07 13:55

Re: Masini vazute in Rm.Valcea
 
Quote:

Originally Posted by Kaluvr6 (Post 1208343)
nu poti sa zici ca da rusine la alte masini de 200 cp. Rusine inseamna ce i`am dat eu lu unu cu un polo care vroia sa ma faca. Poate le face..e altceva da rusine nu cred

Am vazut filme mai demult pe forumuri cand unora cu bmw-uri care se invart pe la 140-150 de cai le-a dat glorie deplina. Bine, dar si fostul propietar era mai candriu. Masinile mentionate de mine mai sus nu au luat rusine. Doar le-a facut.
Oricum masina e un fel de lup in pielea mielului.

recBeat 21-11-07 14:20

Re: Masini vazute in Rm.Valcea
 
Nu va zic decat ca un motor turbo de 200cp, nu va bate niciodata un aspirat de aceeasi putere! (nici macar un benzinar turbo apai un tdi in 4 cil.i)
Cine a mers si cu una si cu alta, stie despre ce vb ;)

Aaronnel^ 21-11-07 15:21

Re: Masini vazute in Rm.Valcea
 
Nu puneam problema ca bate sau nu bate. Am zis doar ca va fi o surpriza in Valcea.

P.S:Al 2000-lea post:))

TIR 22-11-07 14:37

Re: Masini vazute in Rm.Valcea
 
vrei sa zici ca motorul aspirat are mai mult cuplu decat un turbo ?! Hmm

recBeat 22-11-07 20:01

Re: Masini vazute in Rm.Valcea
 
Quote:

Originally Posted by TIR (Post 1210546)
vrei sa zici ca motorul aspirat are mai mult cuplu decat un turbo ?! Hmm

Eu nu am spus ca un motor aspirat are mai mult cuplu ca unul turbo sau invers, am spus doar ca motoarele aspirate sunt mai performante decat cele turbo de aceeasi putere (CP)
Este posibil ca unele motoare turbo sa prezinte un cuplu mai mare decat unul aspirat (ma refer aici la motoare de aceeasi putere), dar cuplul unui motor turbo este relativ mare in turatile joase si cu cat se creste in turatie se plafoneaza (mai ales la tdi-uri) si acesta nu ar fi sg dezavantaj (mai exista si acel LAG pt cunoscatori). In schimb motoarele apirate functioneaza invers.
Oare de ce crezi ca in WRC/ WTCC/ DTM se folosesc compresoarele mecanice si nu cele turbo? de ce la un o masina ca SLR McLaren s-a obtat la compresorul mecanic in detrimentul celui turbo ;)
Turbo este un sistem economic (mai ales tdi) si foarte eficient in traficul de zi cu zi.. insa cand vine vb de performante la nivel inalt.. se alege compresorul mecanic 8), care apropos.. creste puterea si cuplul constant si liniar pe o plaja mare de turatii, cu un raspuns la acceleratie demn de un aspirat pur sange ;)


All times are GMT +2. The time now is 18:20.

- Copyright 2024 4Tuning