Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Painting - Airbrush - Viniyls (https://forum.4tuning.ro/177-painting-airbrush-viniyls.html)
-   -   cum se vopseste? (https://forum.4tuning.ro/177-painting-airbrush-viniyls/335059-vopseste.html)

m_c_fast 09-09-12 08:19

cum se vopseste?
 
sal...de curand an achizitionat un compresor de 24l cu tot ce trebuie cred [furtune,pistol,filtru]...si as vrea sa a-mi vopsesc barile de la auto..antrebarile sant urmatoarele avand an vedere ca nu am mai facut asa ceva niciodata:

--cata vopsea ami intra la o componenta
--cum se dilueaza vopseaua[cat diluant si antaritor intra [ex- la 100 g]
--care este perioada de asteptare pt a da al doilea strat de vopsea
--cate straturi de lac se poate da apoi fara sa am norocu de a se scurge
--dapa cat timp se poate da polish [banuiesc ca o sa ami iasa portocala avand an vedere ca nu am cuptor]....
banuiesc ca sa mai scris pe aici ceva legat de aceste antrebari ,dar am tot cautat si nu am gasit......stiu ca toti o sa ami zica sa ma duc mai bine la un vopsitor profesionist,dar este o nebunie a mea si vreau sa o pun an aplicare:oops:

dexter_20 15-09-12 21:14

Re: cum se vopseste?
 
Quote:

Originally Posted by m_c_fast (Post 5167202)
sal...de curand an achizitionat un compresor de 24l cu tot ce trebuie cred [furtune,pistol,filtru]...si as vrea sa a-mi vopsesc barile de la auto..antrebarile sant urmatoarele avand an vedere ca nu am mai facut asa ceva niciodata:

--cata vopsea ami intra la o componenta
--cum se dilueaza vopseaua[cat diluant si antaritor intra [ex- la 100 g]
--care este perioada de asteptare pt a da al doilea strat de vopsea
--cate straturi de lac se poate da apoi fara sa am norocu de a se scurge
--dapa cat timp se poate da polish [banuiesc ca o sa ami iasa portocala avand an vedere ca nu am cuptor]....
banuiesc ca sa mai scris pe aici ceva legat de aceste antrebari ,dar am tot cautat si nu am gasit......stiu ca toti o sa ami zica sa ma duc mai bine la un vopsitor profesionist,dar este o nebunie a mea si vreau sa o pun an aplicare:oops:

1.De obicei, 200g de vopsea pe element(aripi, spoilere, portiere), daca ai o capota sa zicem de Audi A6 atunci poti sa iei in calcul 300g
2. In functie de vopseaua folosita:
-vopsea pe baza de apa->10%apa demineralizata
-vopsea pe baza de diluant(fara intaritor)->10-15%(oricum scrie si pe ambalaj)
-la vopselele pe diluant si cu intaritor, de regula la 300g vopsea se pune 100g intaritor (amestec 3 la 1), dar la fel, trebuie citite instructiunile de pe ambalaj.
3.Te referi la timpul de aerare. Aici trebuie totusi sa ai putina experienta in domeniu. Mai concret, poti aplica al doilea strat dupa trece "testul degetului":atingi usor suprafata vopsita, simti ca degetul se lipeste de vopsea, dar la indepartare vopseaua nu ramane pe deget.(de regula 10 minute la 20 de grade)
4. Lacul se aplica diferit fata de vopsea: doua maini pline sunt suficiente. Scursurile sunt un defect al celui care vopseste si se corecteaza cu timpul.
5. Suprafata vopsita se poate polisha dupa ce stratul s-a intarit, deci dupa o saptamana, poti face asta linistit.
TE ROG, NU TE APUCA SINGUR DE VOPSIT CA ITI VA PAREA RAU. Macar stai o saptamana langa cineva care se ocupa cu asa ceva, ca sa vezi ce presupune.

m_c_fast 16-09-12 07:55

Re: cum se vopseste?
 
Quote:

Originally Posted by dexter_20 (Post 5174983)
1.De obicei, 200g de vopsea pe element(aripi, spoilere, portiere), daca ai o capota sa zicem de Audi A6 atunci poti sa iei in calcul 300g
2. In functie de vopseaua folosita:
-vopsea pe baza de apa->10%apa demineralizata
-vopsea pe baza de diluant(fara intaritor)->10-15%(oricum scrie si pe ambalaj)
-la vopselele pe diluant si cu intaritor, de regula la 300g vopsea se pune 100g intaritor (amestec 3 la 1), dar la fel, trebuie citite instructiunile de pe ambalaj.
3.Te referi la timpul de aerare. Aici trebuie totusi sa ai putina experienta in domeniu. Mai concret, poti aplica al doilea strat dupa trece "testul degetului":atingi usor suprafata vopsita, simti ca degetul se lipeste de vopsea, dar la indepartare vopseaua nu ramane pe deget.(de regula 10 minute la 20 de grade)
4. Lacul se aplica diferit fata de vopsea: doua maini pline sunt suficiente. Scursurile sunt un defect al celui care vopseste si se corecteaza cu timpul.
5. Suprafata vopsita se poate polisha dupa ce stratul s-a intarit, deci dupa o saptamana, poti face asta linistit.
TE ROG, NU TE APUCA SINGUR DE VOPSIT CA ITI VA PAREA RAU. Macar stai o saptamana langa cineva care se ocupa cu asa ceva, ca sa vezi ce presupune.

mersi mult pt raspuns....

Antilles 30-06-13 23:13

Re: cum se vopseste?
 
Quote:

Originally Posted by dexter_20 (Post 5174983)
1.De obicei, 200g de vopsea pe element(aripi, spoilere, portiere), daca ai o capota sa zicem de Audi A6 atunci poti sa iei in calcul 300g
2. In functie de vopseaua folosita:
-vopsea pe baza de apa->10%apa demineralizata
-vopsea pe baza de diluant(fara intaritor)->10-15%(oricum scrie si pe ambalaj)
-la vopselele pe diluant si cu intaritor, de regula la 300g vopsea se pune 100g intaritor (amestec 3 la 1), dar la fel, trebuie citite instructiunile de pe ambalaj.
3.Te referi la timpul de aerare. Aici trebuie totusi sa ai putina experienta in domeniu. Mai concret, poti aplica al doilea strat dupa trece "testul degetului":atingi usor suprafata vopsita, simti ca degetul se lipeste de vopsea, dar la indepartare vopseaua nu ramane pe deget.(de regula 10 minute la 20 de grade)
4. Lacul se aplica diferit fata de vopsea: doua maini pline sunt suficiente. Scursurile sunt un defect al celui care vopseste si se corecteaza cu timpul.
5. Suprafata vopsita se poate polisha dupa ce stratul s-a intarit, deci dupa o saptamana, poti face asta linistit.
TE ROG, NU TE APUCA SINGUR DE VOPSIT CA ITI VA PAREA RAU. Macar stai o saptamana langa cineva care se ocupa cu asa ceva, ca sa vezi ce presupune.

Inainte de toate spune-i omului ca un compresor de 24l e prea mic pentru a lucra linistit, spune-i ce pistol are nevoie s.a.m.d.
Dilutie de 10-15%?!?! La ce vopsele?! Scursurile de lac ies la polis (daca nu sunt valuri) dar trebuie exprienta pentru a se putea scoate. Daca folosesti un lac cu intaritor rapid poti sa polisezi a 2-a zi (daca nu lucrezi in cabina si nu supui masina la temperatura mare) sau in aceeasi zi, daca faci un ciclu de uscare in cabina. Testul degetului? Serios? La vopsea? cu laveta antistatica cand cureti in cazul asta?!?!:))))

ScarlettZoe 03-10-14 07:13

Re: cum se vopseste?
 
N'am rezolvat problema cu ele , eram pe pragul de a le face . Momentan nu mai sunt interesat sa le fac , in cazul in care ma razgandesc , te anunt . Mersi ! Dimensiunile sunt destul de maricele , gen : 13x13 , ...x20, 10x14, etc .


All times are GMT +2. The time now is 13:54.

- Copyright 2024 4Tuning