Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Ploiesti (https://forum.4tuning.ro/100-ploiesti.html)
-   -   De unde alimentam ? (https://forum.4tuning.ro/100-ploiesti/33208-alimentam.html)

shantzu 12-02-07 22:01

De unde alimentam ?
 
Majoritatea de aici avem masini si alimentam singuri :lol:
Propun ca fiecare sa isi spuna parerile prosi contra fata de benzinariile din zona Ploiesti-ului!
vreau sa tineti cont si de "activitatile" pe care le faceti in urma alimentarii cu un anumit tip de carburant ;)
Si sa incep eu primul : inca nu am avut ocazia sa alimentez dar i-am recomandat lui walker sa puna efix de la rompetrol , am auzit de la baietii ca e isi face treaba bine :mrhappy:

platon911 12-02-07 22:03

Re: De unde alimentam ?
 
si io am auzit k e buna...insa am un tovaras care are Hyunday Akcent 1.4i,si cik dupa ce a bagat efix a inceput sa mearga in suturi......nujtiu acuma.....eu am diesel si bag motorina DIESEL EURO5,EVO EURO5,OMV SPRINT DIESEL.....f multumit

kraven_4_all 12-02-07 22:05

Re: De unde alimentam ?
 
deci kred k e prima data knd am auzit sa pui eFiX si sa mearega prost!!..frate...benzina aia mi se pare super shmechera...sa mergi cu ea normal...sa mai alergi putin mashina prin orash...si knd ai nevoie de fuga grava... baga un omv100` !!!...da eFiX`u e shmecher rau`...si prea am auzit mai toata lumea kre a bagat eFiX s`o laude...deci...pm!!

platon911 12-02-07 22:10

Re: De unde alimentam ?
 
mah nujtiu ala asa mi-a zis,acuma nujtiu nu cred k avea motiv sa minta!!!!;-)

Pitu 12-02-07 22:23

Re: De unde alimentam ?
 
era masina de vina , nu mai poti da vina pe benzina in ziua de azi ;)

platon911 12-02-07 22:25

Re: De unde alimentam ?
 
dap ....probabil............bine dak vrei performance pe masina baga OMV 100 si aditivi Octane Booster......

tre 12-02-07 22:37

Re: De unde alimentam ?
 
efix si super98 de la rompetrol.

Aadryan 12-02-07 23:35

Re: De unde alimentam ?
 
La Dacia pe care o posed eu deocamdata, pun benzina de la Petromul ala de pe traseul lui 2(la biserica acolo) pentru ca este intotdeauna mai ieftina si nu am avut probleme pana acum!

Vibe 13-02-07 08:39

Re: De unde alimentam ?
 
EFIX:mrhappy: iar OMV Carrera 100 ( cum ii zice mai nou ) isi face treaba mai bine :rolleyes2

DONU' 13-02-07 09:22

Re: De unde alimentam ?
 
Quote:

Originally Posted by Pitu (Post 746373)
era masina de vina , nu mai poti da vina pe benzina in ziua de azi ;)

Ba si benzina mai are lipsurile ei.
Un filtru de benzina cica se schimba cam la 15000-20000 km.
Eu fiind mai nebun decat restul am zis sa-l schimb dupa 7000 km.
Ne-am speriat cand l-am scos.
Era plin de mizerie si benzina care curgea din el era neagra.
Tin sa precizez ca am folosit in vremea asta numai Benzina Efix si Carrera 100.
Recunosc. Masina a inceput sa traga mai bine dupa cateva alimentari cu Efix, deci chiar isi face treaba si curatza injectoarele, iar OMV Carrera 100 e cea mai buna benzina comercializata la noi pana acum.
Diferentza am vazut-o serile trecute cand neavand monetar prea mult am alimentat cu Petrom 95 si se cunoaste ca benzina aia e cam praf. Nu mai trage masina deloc.
Benzina deosebit de buna este si MOL de 95 si MOL de 98 care bate cu OMV Carrera 100. Eu can am alimentat cu MOL 98 am simtzit senzatiza ca la OMV Carrera 100. Foarte tare si asta...
A incercat cineva pana acum sa bage OMV Carrera 100 si pe langa asta sa mai completeze in rezervor cu tratament pentru cresterea cifrei octanice?
Are cineva curaj sa faca treaba asta? Vreau sa stiu daca trage si mai bine.

tre 13-02-07 09:28

Re: De unde alimentam ?
 
de tras mai bine nu cred, reduce autoaprinderea daca e cazul. eu am pus un flacon intreg odata si n-am simtit cine stie ce imbunatatiri...

DONU' 13-02-07 09:29

Re: De unde alimentam ?
 
Pai se pune o anumita cantitate la un rezervor plin, sau cam asa ceva, vezi ca scrie pe flacon.

panaitescud 13-02-07 10:16

Re: De unde alimentam ?
 
vb shantule pt acest theread.
eu alimentez de ceva ani numai de rompetrol statia de la cablu romanesc.pot spune ca sunt multumit de calitatea benzinei dar si de serviciile lor.dar voi incerca si mol-omv pt a putea face diferenta.;)

Aadryan 13-02-07 10:24

Re: De unde alimentam ?
 
@ Donu e crima frate sa lasi un filtru de benzina 20 000Km cat ar fi el de smecher. Normal se lasa intre 7000(cum ai zis tu) si 10 000 max, dar tot se umple de impuritati.

DONU' 13-02-07 10:27

Re: De unde alimentam ?
 
Cand am intrebat si mie mi s-a parut cam mult cand mi s-a spus 20000 km.
Oricum..., la 7500 maxim schimb tot. Ulei, filtru benzina, filtru aer, filtru ulei.


All times are GMT +2. The time now is 06:32.

- Copyright 2024 4Tuning