Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Seal Leon Cupra 2.0 TFSI - (Stage 4) - tune by APR (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/331576-seal-leon-cupra-2-0-tfsi-stage-4-tune-by-apr.html)

Dyabolyk666 13-08-12 22:48

Seal Leon Cupra 2.0 TFSI - (Stage 4) - tune by APR
 
Un Nou grafic Dyno

2.0 TFSI - Stage 4 APR

turbina este un GT2871R.


https://img594.imageshack.us/img594/7544/photoztqb.jpg

Kelu 14-08-12 02:27

Re: Seal Leon Cupra 2.0 TFSI - (Stage 4) - tune by APR
 
Ce combustibil s-a folosit?
Turbina e un GT2871R curat? Mama lui de GT2871R cu max. 45lbs/min airflow sa faca 537hp.

Ce eficienta volumetrica au motoarele astea fratilor care fac cu un GT28 atatia cai?

Dyabolyk666 14-08-12 11:41

Re: Seal Leon Cupra 2.0 TFSI - (Stage 4) - tune by APR
 
Turbina este un GT2871R, T3, 0.63 A/R , fara nici o modificare.


S-a folosit OMV Carera 100 + Metanol.

La 1.21 constant Boost masina face 408 CP :D

La 2.2 Overboost cu 1.85 pe capat (mai mult de 1.85 nu poate turbina) scoate caii din grafic.

Motorul este refacut complet cu tot ce trebuie, pistoane 10.5 compresie, biele, chiuloasa portata, etc :), + injectie directa + metanol, pentru a sari de cei 45 lbs/min

Dyabolyk666 14-08-12 16:32

Re: Seal Leon Cupra 2.0 TFSI - (Stage 4) - tune by APR
 
Ca si idee, merge mai tare 100 - 300 decat un Audi TT RS 2.5 TFSI - Revo stage 2 :)

Kelu 14-08-12 22:36

Re: Seal Leon Cupra 2.0 TFSI - (Stage 4) - tune by APR
 
Inainte sa inceapa can-canul, repet o intrebare:

Cu ce tip de combustibil s-a facut dyno-ul prezentat mai sus de 537hp?

bluey 15-08-12 09:27

Re: Seal Leon Cupra 2.0 TFSI - (Stage 4) - tune by APR
 
Domnilor , va rog pastrati-va energia pentru strada sau pentru alte forumuri.
Daca doriti provocari aveti sectiune si pe 4t dar nu este aici.
Multumesc.

crystip84 16-08-12 10:59

Re: Seal Leon Cupra 2.0 TFSI - (Stage 4) - tune by APR
 
impresionant rezultatul, pe site-ul www.turbobygarrett.com gt2871r cu ar 0.64 dau un maxim de 460cp , s-au folosit ceva aditivi in benzina?

felicitari domnilor pentru rezultat .

cristi_407 16-08-12 11:58

Re: Seal Leon Cupra 2.0 TFSI - (Stage 4) - tune by APR
 
A zis ca s-a folosit metanol...

Dyabolyk666 16-08-12 11:59

Re: Seal Leon Cupra 2.0 TFSI - (Stage 4) - tune by APR
 
Garret, ne ofera o idee despre flow, caii se obtin si din eficienta volumetrica crescuta a motorului.

Compresia 10.5, + injectia directa + Metanol, + un soft adecvat au dus la rezultatul de mai sus :)

ivan_ovidiu 16-08-12 22:29

Re: Seal Leon Cupra 2.0 TFSI - (Stage 4) - tune by APR
 
Uimitor cu o compresie asa de mare. Ma asteptam dupa ce am vazut graficul,modelul turbinei, ca sa vad o compresie de maxim 9.5...ma gandeam ca merge la 8.5:1 , dar....wow....APR face metale tari.


All times are GMT +2. The time now is 17:30.

- Copyright 2026 4Tuning