Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Masina Sport ! (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/331248-masina-sport.html)

Andrei66 11-08-12 17:57

Masina Sport !
 
Buna ziua,

Sunt sigur ca intrebarile in legatura cu sfaturi in legatura cu achizitionarea unei masini avand un anumit buget sunt foarte discutabile ! Cu toate acestea, va cer sfatul in legatura cu achizitionarea unei masini sport in jur de 5000 de euro ! Din cate m-am documentat, la acest pret nu prea poti sa gasi o masina sport acceptabila. Singura varianta la care m-am gandit si am si reusit sa o conduc este Renault Clio RS 2002-2003 ( in jur de acesti ani ) ! Totusi, nu prea sunt adeptul masinilor "micute" !

Tin sa mentionez ca detin un Renault Megane 2004 1.6 16V si o Dacia 1310 (nu ma intrebati de ce inca mai tin masina asta ) de care nu ma voi desparti prea curand !

Astept sfaturile dumneavoastra !

Va multumesc !

ticosu' 11-08-12 22:39

Re: Masina Sport !
 
Adica de ce mai tii Renault-ul, ca Dacia "se stie"!!!

In intervalul 4000-6000 euro poti gasi Mercedes CLK 200 Kompressor, BMW seria 3 CI, Audi TT, Astra Coupe Turbo, plus alea "mai vechi", vreun Corrado, Golf VR6, Nissan 200 SX, etc.

TR 69 CRS 12-08-12 00:07

Re: Masina Sport !
 
Ford Fiesta ST, Alfa Romeo GT, Volvo C70 (2000-2001), Ford Cougar, Opel Calibra, Nissan 200 SX, Hyundai Coupe( arata mai sportive decat sunt), Mitsubishi Eclipse, Ford Probe, Toyota MR2, Toyota Celica...sunt destule, sper ca ti-am fost de ajutor si eu, si colegul de mai sus!
O seara buna!
Cristian.

Andrei66 13-08-12 13:29

Re: Masina Sport !
 
Multumesc pentru diversele variante oferite, sunt cateva modele pe care nu le-am luat in considerare ! Totusi, ca orice persoana care doreste sa isi cumpere o masina noua ma gandesc si la restul de lucruri : km la bord, consum, cum a fost intretinuta, an, etc. Acum, cand alegi o masina mai "sport" esti dispus sa faci cateva compromisuri. Nu prea imi plac masinile relativ "mici" cu toate ca au ceva cai putere ! Am uitat sa mentionez faptul ca as dori ceva peste 190 cai !

Mai astept cateva pareri din partea voastra si as dori daca se poate sa veniti si cu cateva argumente !

Va multumesc !

Budy_ 13-08-12 17:13

Re: Masina Sport !
 
Quote:

Originally Posted by Andrei66 (Post 5136377)
Multumesc pentru diversele variante oferite, sunt cateva modele pe care nu le-am luat in considerare ! Totusi, ca orice persoana care doreste sa isi cumpere o masina noua ma gandesc si la restul de lucruri : km la bord, consum, cum a fost intretinuta, an, etc. Acum, cand alegi o masina mai "sport" esti dispus sa faci cateva compromisuri. Nu prea imi plac masinile relativ "mici" cu toate ca au ceva cai putere ! Am uitat sa mentionez faptul ca as dori ceva peste 190 cai !

Mai astept cateva pareri din partea voastra si as dori daca se poate sa veniti si cu cateva argumente !

Va multumesc !

Daca nu tii cont de consum... 328i 528i + .... au 190cp .

Andrei66 14-08-12 19:43

Re: Masina Sport !
 
Din pacate tin cont de consum cat de cat !

Ce parere aveti despre Renault Megane RS varianta pana in 2008 ?

Andrei RS13 14-08-12 21:48

Re: Masina Sport !
 
Daca chiar vrei o masina sport in adevaratul sens al cuvantului,ar trebui ceva din anii 89-2003,eu am un nissan 200sx s13 1.8t de care sunt foarte multumit( a umilit ceva pisicute) mai poti alege si honda prelude,eu prefer a 5-a generatie 2.2 VTI,mai exista si altele gen toyota supra mk3 care am auzit ca sunt foarte nervoase,in principiu daca vrei forta bruta din anii 90 axeazate pe japoneze,dar daca vrei anii 80 si te tine buzunarul poti cauta un corvette c4 dar sunt foarte rare(este unul pe site aici la sectiunea masini second-hand cu 3500 de euro) dar are motor lt1 5.7l,dupa parerea mea emblema masinilor sport este japonia,sa nu uitam ca tot ei au creeat legendarul nissan nsx,mai poti opta in banii tai pentru un nissan 300zx twinturbo de 260 sau 280 de cp si 3000cmc,in locul tau as lua o masina ieftina din anii 90 undeva la 3000 si restu ias baga in ea,ar iesi ceva deosebit

Andrei66 16-08-12 01:06

Re: Masina Sport !
 
Mersi de sfat Andrei, chiar mi-ai fost de ajutor ! Maine ma duc sa vad un Renault Megane RS 2008 (trebuie inmatriculat, este adus de un prieten din Italia ) si un Nissan 300ZX !


All times are GMT +2. The time now is 23:06.

- Copyright 2024 4Tuning