Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Peugeot 206 1.4 HDI vs. alte dieseluri (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/330846-peugeot-206-1-4-hdi-vs-dieseluri.html)

Jezza 08-08-12 16:56

Peugeot 206 1.4 HDI vs. alte dieseluri
 
Salut!
Am un buget de 2500 EUR si vreau sa imi iau o masina, pt oras si eventuale iesiri in weekend.
Vreau neaparat sa fie diesel, mai exact unul din acele dieseluri care te tin cat mai mult timp departe de pompa. Stiu ca exista costuri mai mari de intretinere fata de motoarele cu benzina, dar schimbarea injectoarelor (alea Delphi) si consumabilelor, la 100.000 km, adica in 5 ani, nu e o problema. Vreau sa simt avantajul unui diesel de fiecare data cand alimentez .. cat mai rar (adica satisfactia de zi cu zi, cum s-ar zice).

So, m-am oprit asupra unui Peugeot 206 1.4 HDI. Variantele sunt:
Peugeot 206 1.9 HDI (daca e preferabil unui 1.4)
Logan 1.5 dci
Clio 1.5 dci
Punto 1.3 jti
Polo 1.9 tdi sau 1.7 sdi (dezavantaj-neinmatriculate, scumpa imnatricularea pt cilindree mari)
Seat Ibiza 1.9 SDI.

Toate masinile dupa 2000.

Help:). E ceva din lista de mai jos mai bun ca 1.4 HDI de la Pgt 206?

lord_wader 09-08-12 08:31

Re: Peugeot 206 1.4 HDI vs. alte dieseluri
 
Daca vrei consum mic si fiabilitate pe 5 ani alege 1.9sdi indiferent pe ce masina. Motorul asta nu are turbina dar nici acceleratia unu 1.9tdi nici macar a unui 1.4hdi. Pt 5ani nu as alege clar loganul sh, pt ca la 2500E probabil are mult peste 100.000km si injectoarele numai bune de reparat. E adevarat ca sunt ieftine de reparat, iar masina e mai noua(2006-2008 la banii astia) dar un logan sh iti va scoate peri albi daca esti mai sensibil la zgomote, troncaneli, tabla care rugineste. Clio dci este la fel ca loganul la partea tehnica, aceleasi injectoare deci nici asta nu e o varianta pe 5ani si e si mai scump si mai vechi decat loganul.

pejo_cez 09-08-12 09:08

Re: Peugeot 206 1.4 HDI vs. alte dieseluri
 
Salut, vezi ca la Peugeot motorul de 1.9 este doar D (fara turbina), nu este HDI. HDI pe 206 este doar 1.4, 1.6 si 2.0.

Daca te hotarasti la Peugeot verifica puntea spate sa nu aiba probleme si blocul de lumini (cand semnalizezi de exemplu stanga la revenire sa semnalizeze dreapta singur sau invers). Astea doua sunt problemele comune.

Ruffy RUF 09-08-12 10:39

Re: Peugeot 206 1.4 HDI vs. alte dieseluri
 
Am condus 206 1.4 hdi(i era verde parca) de la brasov la alba iulia si ma fascinat consumul desi nu l-am slabit deloc, tot blana am venit cu el si nu mai retin consumul insa a fost foarte ok pentru ce a primit masina. Am prins si 170km/h cu el (atat arata in bord real nu stiu) insa masina pentru motorul ei avea acceleratii foarte bune si reprize!


Bafta multa, iar din celalalte masini spuse de tine eu as merge pe pug 1.4hdi!

pejo_cez 09-08-12 10:43

Re: Peugeot 206 1.4 HDI vs. alte dieseluri
 
Eu cand am luat masina in 2007 tot asta m-a interesat CONSUMUL pentru ca am luat-o sa merg zi de zi cu ea in mare parte in oras. Aveam de ales intre Logan si 206 la care era reducere de 1800 euro din pretul final si ajungea la acelasi pret cu loganul, mai aveam in calcul Opel Corsa 1.3 cdti dar la 11100 era cheala, nu avea nici macar AC si geamuri electrice. Asa ca am ales cu ochii inchisi 206 fara test drive fara nimic, nu am regretat deloc. Daca mai asteptam 2 ani sa vina criza cu banii care i-am dat pe el sigur luam ceva MUUULT mai bun.

Jezza 09-08-12 11:38

Re: Peugeot 206 1.4 HDI vs. alte dieseluri
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 5131508)
Daca vrei consum mic si fiabilitate pe 5 ani alege 1.9sdi indiferent pe ce masina. Motorul asta nu are turbina dar nici acceleratia unu 1.9tdi nici macar a unui 1.4hdi.

Da, stiu ca sunt foarte bune motoarele astea, dar le gasesc doar pe Polo si Ibiza, iar daca nu sunt inmatriculate costa de ma indoaie taxa, iar cele inmatriculate iarasi, sunt mai scumpe.

@ pejo_cez: dintre cele doua motoare, 1.4 hdi si 1.9d pe 206, ai idee care e mai bun? Consum, fiabilitate (e drept ca cel de 1.9 are un avantaj: nu are turbina sa se strice), performante la drum lung. In oras chiar nu conteaza, indiferent de motor tot opresti la semafoare.

pejo_cez 09-08-12 11:41

Re: Peugeot 206 1.4 HDI vs. alte dieseluri
 
Intr-adevar sunt foarte fiabile 1.9 sdi-urile, chiar ieri vazusem o ibiza cu 2 usi cu acest motor inmatriculata pe autovit, proprietarul era din bv, dorea 3050 negociabil pe ea din 2006 parca. Un prieten a avut una din 2004 si nu a schimbat nimic la motor, decat pe partea de suspensie, in final pana s-o dea incepuse caseta de directie sa dea semne de oboseala.

lord_wader 09-08-12 13:04

Re: Peugeot 206 1.4 HDI vs. alte dieseluri
 
Alege 1.4hdi daca esti fixat pe Peugeot, 1.9 e o puturosenie de motor indiferent ca se numeste 1.9D sau 1.9SDI. In general puterea lor e pe la 65-75CP iar cuplul nu e mai mare decat la un benzinar 1.6.

Radu. 10-08-12 11:33

Re: Peugeot 206 1.4 HDI vs. alte dieseluri
 
1.4 Hdi si verifica puntea spate.:-)

Jezza 10-08-12 11:47

Re: Peugeot 206 1.4 HDI vs. alte dieseluri
 
Quote:

Originally Posted by Radu. (Post 5132833)
1.4 Hdi si verifica puntea spate.:-)

In legatura cu asta, exista o modalitate "ad-hoc" de a verifica puntea?
Sau doar la un service auto se paote vedea?

NEo007 10-08-12 12:20

Re: Peugeot 206 1.4 HDI vs. alte dieseluri
 
Din ochi mai greu.. Dar daca rotile spate au camber negativ mare.. e problema :-) e posibil sa aibe si zgomot de la rulmenti.


All times are GMT +2. The time now is 06:42.

- Copyright 2026 4Tuning