Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Audi (https://forum.4tuning.ro/283-discutii-audi.html)
-   -   Navigatie (https://forum.4tuning.ro/283-discutii-audi/330467-navigatie.html)

Sidukaa 05-08-12 18:22

Navigatie
 
Salut! Pe Audi A4 B5 din 96 se poate pune (exista) navigatie? Sau daca nu, se poate adapta??:?::?::?:

bluey 06-08-12 12:09

Re: Navigatie
 
Navigatiile aftermarket se potrivesc inclusiv pe Dacia 1310.
Deci raspunsul la intrebarea ta este da :)
Mai greu e cu indesatul in bord, nu stiu daca pe modelul tau a existat posibilitatea instalarii HU 2 DIN.
Oricum poti pune un model cu display rabatabil si ai rezolvat problema.

Sidukaa 06-08-12 13:27

Re: Navigatie
 
1 Attachment(s)
Probabil trebuie facute ceva modificari la plasticuri , desi nu as preferea un aftermarket. Dar pentru acest model de audi nu exista navi? uite o poza de exemplu

Sidukaa 06-08-12 13:35

Re: Navigatie
 
Si as prefera ceva OEM

ms99ass 21-10-12 15:14

Re: Navigatie
 
Pt A4 B5 non-facelift, nu exista navigatie oem.

Singura navigatie pt B5 este cea de pe facelift, care s-a pus si pe A6-C5 si pe A8 D1. Modelul cred ca se numeste RNS-D. Din pacate, nu exista harti pt Europa de Est, deci nu stiu cu ce te poate ajuta in afara de aspectul mai placut in consola centrala. Apropo, daca ai B5 din '96 si vrei navigatie, trebuie sa ii schimbi consola centrala cu modelul facelift (ai nevoie si de climatronic, primul model nu se va mai potrivi). Costurile sunt destul de ridicate: 250-300 euro navigatia cu toate modulele + 50-100 euro consola centrala modelul cu navigatie si climatronicul + manopera (si eu m-am gandit la aceasta modificare, dar am ajuns la concluzia ca nu se merita o investitie de ~400 euro doar pt un ecran color). In plus, functia tv se poate activa doar cu masina oprita.:rolleyes2

Daca esti hotarat si chiar iti doresti o navigatie in bordul de B5 NFL, poti pune o nagivatie RNS-E, model care s-a pus pe B6 si B7. Costurile sunt mai mari, dar e utilizabila si in Europa de Est. Ai nevoie de consola 2-Din, cum e cea de pe modelele precizate anterior.
Succes!

Sidukaa 21-10-12 15:21

Re: Navigatie
 
Quote:

Originally Posted by ms99ass (Post 5217288)
Pt A4 B5 non-facelift, nu exista navigatie oem.

Singura navigatie pt B5 este cea de pe facelift, care s-a pus si pe A6-C5 si pe A8 D1. Modelul cred ca se numeste RNS-D. Din pacate, nu exista harti pt Europa de Est, deci nu stiu cu ce te poate ajuta in afara de aspectul mai placut in consola centrala. Apropo, daca ai B5 din '96 si vrei navigatie, trebuie sa ii schimbi consola centrala cu modelul facelift (ai nevoie si de climatronic, primul model nu se va mai potrivi). Costurile sunt destul de ridicate: 250-300 euro navigatia cu toate modulele + 50-100 euro consola centrala modelul cu navigatie si climatronicul + manopera (si eu m-am gandit la aceasta modificare, dar am ajuns la concluzia ca nu se merita o investitie de ~400 euro doar pt un ecran color). In plus, functia tv se poate activa doar cu masina oprita.:rolleyes2

Daca esti hotarat si chiar iti doresti o navigatie in bordul de B5 NFL, poti pune o nagivatie RNS-E, model care s-a pus pe B6 si B7. Costurile sunt mai mari, dar e utilizabila si in Europa de Est. Ai nevoie de consola 2-Din, cum e cea de pe modelele precizate anterior.
Succes!

In legatura cu consola centrala, trebuie ceva modificari facute la suportii de prindere pentru a pune consola de pe facelift?? climatronic simplu exista pentru consola facelift? sau doar dublu? ( si daca doar dublu ce adaptari trebuie facute???):rolleyes2

ms99ass 21-10-12 16:24

Re: Navigatie
 
5 Attachment(s)
poza 1 - climatronic model '95-'99
poza 2 - climatronic model '99-'01

NU exista dublu climatronic pe B5!!! Asta e o inventie de-a samsarilor care nu fac diferenta intre butoanele care scad/cresc gradele si butoanele care scad/cresc ventilatia.

pozele 3 si 4 - navigatie RNS-D model facelift montata pe B5 non-facelift. Daca te uiti cu atentie, vei observa elemente distincte intre NFL si FL (grilele de ventilatie sunt NFL, cele fara iluminare, ceasurile sunt model '98 cu ceas analogic, cele de FL au ceas digital etc.)
Practic, trebuie sa cauti in dezmembrari un B5 facelift cu navigatie si sa iei urmatoarele piese: navigatia in sine cu toate modulele aferente, cablurile, consola de plastic cu butoanele pt proiectoare si avarii, reglajul pe inaltime al farurilor unitatea de clima si cam atat, cred.
Pe langa modificarile necesare instalarii navigatiei, va trebui sa legi firele noilor butoane (proiectoare + avarii) si sa schimbi pozitia reglajului pt faruri (la FL se afla in stanga volanului - poza 5). Daca consola are si butonul de ESP, atunci acesta va ramane nelegat caci ESP nu exista pe NFL.
Daca faci aceasta schimbare, pierzi priza de 12V din bord (la FL e pozitionata in compartimentul din care face parte si cotiera).

Pt alte informatii, intra pe acest forum si creeaza-ti un cont: http://www.clubaudi.ro/audi-a4-b5-1994-2001/
Gasesti foarte multe informatii utile despre B5.

ms99ass 21-10-12 22:50

Re: Navigatie
 
Detalii despre aceasta transformare gasesti aici: http://www.audizine.com/forum/showth...celift-upgrade

mari79 24-11-12 17:27

Re: Navigatie
 
stiu un a4b5 Sline din 98 cu motorizare de 2,5 motorina cu navigatie originala si clima ca la modelele 94...98.

ms99ass 24-11-12 17:30

Re: Navigatie
 
Quote:

Originally Posted by mari79 (Post 5260739)
stiu un a4b5 Sline din 98 cu motorizare de 2,5 motorina cu navigatie originala si clima ca la modelele 94...98.

Poti pune o poza? Desi sunt aproape sigur ca navigatia e originala, insa pusa ulterior fabricarii masinii...

mari79 24-11-12 17:54

Re: Navigatie
 
sorry nu pot masina e a unui prieten nu a mea si a fost adusa din Germania in 2010 dar te asigur ca avea navigatie originala si clima normala ca la 4b5 din 94/98 fiind Sline ,piele etc

ms99ass 24-11-12 18:07

Re: Navigatie
 
Quote:

Originally Posted by mari79 (Post 5260778)
sorry nu pot masina e a unui prieten nu a mea si a fost adusa din Germania in 2010 dar te asigur ca avea navigatie originala si clima normala ca la 4b5 din 94/98 fiind Sline ,piele etc

Inteleg, dar mai mult ca sigur ca neamtzul de la care a fost cumparata masina a facut modificarile, am cautat si pe mobile.de audi a4 cu navigatie, intre anii 1995-1998 si nu am gasit navigatie pe acest model, cu exceptia celor aftermarket.
Uite totusi un exemplu, cu o alta masina adusa din Germania, tot cu navigatie RNS-D, insa cu climatronic facelift ---> e clar ca intreaga consola a fost schimbata, in 1998 nu exista facelift pe B5!
http://www.depozitauto.ro/vand-audi-...-id162172.html

florinc7 27-11-13 13:50

Re: Navigatie
 
Buna sunt detinatorul masini din link, daca va intereseaza informati va pot ajuta:)


All times are GMT +2. The time now is 20:00.

- Copyright 2024 4Tuning