Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Curse de Accelerare - Liniute (https://forum.4tuning.ro/16-curse-accelerare-liniute.html)
-   -   Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012 (https://forum.4tuning.ro/16-curse-accelerare-liniute/328727-cursa-acceleartie-floreni-editia-4-18-19-august-2012-a.html)

grasu_gss 26-07-12 09:40

re: Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012
 
sper ca premierea sa nu fie ca anul trecut si sa fie pe timpi nu piramidal!

alcool 26-07-12 11:28

re: Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012
 
intrebare... grupe profii nu exista? sau ma primiti cu doar 2 scaune in masina?

Red Celica 26-07-12 13:50

re: Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012
 
Quote:

Originally Posted by SV-05-YBG (Post 5115421)
va prezint o situatie care a fost acum 2 ani tot la floreni....
eu - kawasaki zzr 600 cmc
el - bmw M3 (LKN)

eu incepator cu motorul, primul meu an, mai exact primele 4 luni

ne-am dat, prima data nu cap coada ca imi era frica ca nu am loc de franare, dupa care gaz pana la capat, nici unul dintre noi nu a avut probleme cu opritul, ba chiar dupa o bucata de franare am lasat-o mai moale ca nu avea rost sa incing franele degeaba, la fel si razvan. iar el nu mai are in masina decat 2 scaune sport si roll cage, in rest este usurata la maxim si are toti cei 320 cp.

Deci nu cred ca este cazul sa va faceti probleme.

De asemenea, sunt curios de ce nu apar discutii si nu intra in discutii cei care au fost anii trecuti si care au avut spatiu arhisuficient de franare. Bineinteles in afara de chuppa, care anii trecuti s-a dat fara nici o problema de n ori. de asemenea,nu vad sa intre in discutie Honda MDa sau Potos, cu masini puternice si care au oprit fara probleme de fiecare data.

Sa ma corectati daca gresesc.


Nu numai ca Stefan are dreptate in cele de mai sus, dor voi uitati ca tot atunci am venit cu Nissan Silvia S14, facuta in Japonia special pentru drift, de 521 CP (fisa Dyno), cu frane semiprofesionale, cu care deasemenea nu au fost probleme de franare... pacat ca a picat ambreiajul si nu am apucat sa va iau toate cupele... dar lasa ca anul acesta venim cu Nissan Skyline de 580 CP....:)

gggeorgica 26-07-12 14:08

re: Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012
 
nu se poate ... cupele trebuie sa vina la Iasi ! :>

TIGER Cupra/GTC 26-07-12 15:44

re: Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012
 
Quote:

Originally Posted by Red Celica (Post 5116261)
Nu numai ca Stefan are dreptate in cele de mai sus, dor voi uitati ca tot atunci am venit cu Nissan Silvia S14, facuta in Japonia special pentru drift, de 521 CP (fisa Dyno), cu frane semiprofesionale, cu care deasemenea nu au fost probleme de franare... pacat ca a picat ambreiajul si nu am apucat sa va iau toate cupele... dar lasa ca anul acesta venim cu Nissan Skyline de 580 CP....:)

sa nu uitam k s ar putea sa vina si seatul mup,kare are doar 478cp cu benzina de strada,poate ia si el o cupa...

MadCow 26-07-12 19:14

re: Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012
 
sper sa nu aveti probleme cu spatiul de franare - este extrem de redus din ce tin eu minte iar masinile au evoluat in putere in fiecare an si putin au investit si in frane. problema e sa nu se intample sa ii pice cuiva franele si atunci e trist caci pista se termina cu o vale extrem de abrupta :(

razvanxx 26-07-12 22:18

re: Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012
 
Quote:

Originally Posted by TIGER Cupra/GTC (Post 5116386)
sa nu uitam k s ar putea sa vina si seatul mup,kare are doar 478cp cu benzina de strada,poate ia si el o cupa...

MUP ul are cutia de viteze stricata:sad:.Speram ca pana saptamana viitoare sa fie gata!
Cat despre distanta de franare va pot spune din proprie experienta ca este FOARTE FOARTE MICA.acum 2 ani a trebuit sa franez foarte tare dupa cei 402m, masina s a oprit cu greu in conditiile in care Leonul Cupra vine cu frane de fabrica destul de bune!Atunci masina avea viteza de iesire 180km/h.Acum la 210km/h cred ca o sa fie foarte greu de oprit.
Data trecuta a luat 2 cupe...:-P

SV-05-YBG 26-07-12 23:34

re: Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012
 
Loc de campare o sa existe la fel ca in fiecare an.

Legat de grupe, am incercat pana acum toate variantele si de fiecare data au fost nemultumiti si comentarii. Mai mult ca sigur daca mergem pe varianta propusa de voi o sa fie altii care o sa spuna ca nu este bine asa, dar in acelasi timp, cei care au fost anul trecut, pe aceeasi varinta de grupe au fost multumiti.

Asa ca am luat decizia sa mergem pe aceleasi grupe.

Legat de partea de timpi sau piramidal, vom merge tot pe sistemul piramidal, si tot pe varianta 2 din 3. Asa nu se poate pune problema sa se spuna ca na ca de fapt puteam mai mult dar am ratat o treapta sau am plecat prost etc. Are 2 sanse sa faca treaba asa cum trebuie.

SV-05-YBG 26-07-12 23:36

re: Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012
 
Iar la capitolul grupe vom face doar mici modificari daca situatia o cere pentru ca fiecare sa aiba o sansa corecta.

amadeus_and 26-07-12 23:55

re: Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012
 
Exista cronometrare? Sau e doar piramidal?
Exista grupe Profi? Sau toata lumea e la Street?
Grupele ar fi ideal sa le mentineti pe cele de la DRE, pana la ora actuala sunt cele mai echilibrate grupe...singurele care au rarit mincinosii...

SV-05-YBG 26-07-12 23:57

re: Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012
 
Grupa profi facem doar daca este cazul. daca nu doar street

geti 27-07-12 07:22

re: Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012
 
Este loc de franare.Acum doi ani m-am dat tura dupa tura si masina se oprea ok, in conditiile in care franam pe la 160.Multi au obiceiul ca la finish sa o scoata pe liber sau sa calce si ambreiajul o data cu frana, treaba lor. La masinile mai mai puternice de peste 300 cp e mai stres,dar dat fiind ca nu e pe cronometrare, atunci cand cel din fata il devanseaza mult pe opnonent spre finish, sa nu mai forteze:
" Ask any racer, any real racer. It doesn't matter if you win by an inch or a mile; winning's winning."

alexone 27-07-12 10:49

re: Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012
 
Cititi putin pe aici.

Eu o sa zic pas la eveniment.
Pentru un moment de neatentie nu vreau sa imi risc viata avand in vedere ca la 402 m am aproximativ 180 km/h.

Organizatori aveti mare grija.
Anul trecut nu au fost fix 402 m au fost mai putini iar distanta de franare creste exponential cu viteza nu liniar.

Bafta la organizare dar faceti voi mai intai niste teste.
Nu riscati vietile oamenilor!

gggeorgica 27-07-12 11:10

re: Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012
 
fratilor pentru asta exista ziua de Sambata adica antrenamente libere cand se pot face teste progresiv ca sa fie treaba sigura ... cine are masina pregatita se inscrie si a 2-a zi in concurs cine nu ramane pe tusa ...

crystip84 27-07-12 11:44

re: Cursa De acceleartie Floreni, editia 4 - 18-19 august 2012
 
Quote:

Originally Posted by gggeorgica (Post 5117419)
fratilor pentru asta exista ziua de Sambata adica antrenamente libere cand se pot face teste progresiv ca sa fie treaba sigura ... cine are masina pregatita se inscrie si a 2-a zi in concurs cine nu ramane pe tusa ...

cu alte cuvine, caruia nu-i convine poate sa bata drumul pana acolo si exista riscul sa constate ca distanta nu e suficient de mare pentru a asigura franarea...


asadar cei care faceti timp sub 14sec.. adica care au peste 170km/h viteze de iesire, ori veniti cu frane puternice, ori luati o parasuta cu voi :))



sper ca organizatorul sa mai analizeze situatia si sa ia decizia corecta.

multa bafta


All times are GMT +2. The time now is 16:34.

- Copyright 2024 4Tuning