Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Renault (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault.html)
-   -   My little Clio 2 phase 1 (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault/325747-my-little-clio-2-phase-1-a.html)

chyryCRY 02-07-12 00:13

My little Clio 2 phase 1
 
10 Attachment(s)
Povestea incepe asa: :D in urma cu circa 2luni de zile o toanta mi-a taiat calea incercand sa parcheze dupa banda 2,inevitabil am pupato in plin ,a urmat o mare bunavointa din partea mea si am facut amiabila cu persoana in cauza ,in sfarsit am facut un dosar de dauna si respectabila* firma de asigurari euroin* mi-a acordat suma de 800e pentru reparatie in regim propriu ... a urmat o luna de dezmembrare pentru corsa ,am reusit sa m-ai strang 500-600e pana cand am ajuns la suma dorita . saptamana trecuta pierdeam timpul cand prietena mea la pc imi arata acest renault clio 2 faza 1 pe un site auto... in anunt cerea 950 din Tm. nu am stat pe ganduri si l-am sunat pe om,apoi in urmatoarea ora am plecat la gara mi-am luat bilet Buc-Tm si asta a fost :)) am ajuns dimineata dupa o lunga calatorie,am vazut masina am probato am platit si am plecat acasa ,a urmat o lunga calatorie find obosit mi s-a parut o vesnicie... in definitiv foarte multumit,avind motorizare 1200cmc consumul foarte mic ,servo directie ,inchidere,abs,si airbag-uri! ... tot ce a ramas de facut este sa o inmatriculez pe RO luna aceasta apoi incepe distractia propriuzisa ! ...

p.s Daca pana acum nu aveam nimic cu fetele/femeile la volan ... de acum situatia s-a schimbat ! sunteti bune la cratita !

cipi_SKG 02-07-12 00:28

Re: My little Clio 2 phase 1
 
imi pare rau de corsa ta :sad: dar tot raul spre bine ti-ai luat alta buburuza si speram sa o duci unde iti doresti pt ca acum incepi o noua poveste , ramane de vazut cum incepi si cum termini:twisted:

aleXpeed 02-07-12 01:42

Re: My little Clio 2 phase 1
 
Bravos ma, imi place cum arata. Sa ai mai multa bafta de ea decat de Corsa si spor la imbunatatiri;)!!

bib_andrey 02-07-12 07:13

Re: My little Clio 2 phase 1
 
Sa o stapanesti sanatos Chyry..hai cu inmatricularea !!

chyryCRY 02-07-12 10:50

Re: My little Clio 2 phase 1
 
Quote:

Originally Posted by cipi_SKG (Post 5086794)
imi pare rau de corsa ta :sad: dar tot raul spre bine ti-ai luat alta buburuza si speram sa o duci unde iti doresti pt ca acum incepi o noua poveste , ramane de vazut cum incepi si cum termini:twisted:

Multam ! va fi bine

Quote:

Originally Posted by aleXpeed (Post 5086829)
Bravos ma, imi place cum arata. Sa ai mai multa bafta de ea decat de Corsa si spor la imbunatatiri;)!!

Multam si golanul tau e blana !

Quote:

Originally Posted by bib_andrey (Post 5086883)
Sa o stapanesti sanatos Chyry..hai cu inmatricularea !!

Chill lejereanu ashea ! ...
Am rugamintea ,cine cunoaste cine a m-ai trecut prin procesul acesta prima inmatriculare sa imi spuna si mie ce si cum trebuie facut,ce pasi trebuie sa urmez ! multamfain

LOGAN91 02-07-12 23:59

Re: My little Clio 2 phase 1
 
S-a o stapanesti sanatos si sa ai parte de ea mult timp de acum inainte,eu am trecut oarecum prin inmatrucularea buburuzei mele,dar a mea avea identificare si tot ce trebuie la RAR,eu mam dus duar sa platesc impozitu,cateva taxe si sa imi calculeze taxa,dureaza cateva zile si cred ca iesi undeva la 500euro taxa.Nu mai stiu exact ca nu am alergat eu dupa acte:),apropo este 1,2 8 sau 16valve?

chyryCRY 03-07-12 00:11

Re: My little Clio 2 phase 1
 
Quote:

Originally Posted by LOGAN91 (Post 5088064)
S-a o stapanesti sanatos si sa ai parte de ea mult timp de acum inainte,eu am trecut oarecum prin inmatrucularea buburuzei mele,dar a mea avea identificare si tot ce trebuie la RAR,eu mam dus duar sa platesc impozitu,cateva taxe si sa imi calculeze taxa,dureaza cateva zile si cred ca iesi undeva la 500euro taxa.Nu mai stiu exact ca nu am alergat eu dupa acte:),apropo este 1,2 8 sau 16valve?

asta e umpic trist avind in vedere faptul ca m-ai am decat vreo 250e ... este 8v 45kw 61hp nu trage cine stie ce dar e buna la consum ... plus ca e tipla deci asta m-a interesat ... sfaturi pentru marirea puterii sunt binevenite... vreau sa imi spuna cineva concret ce pasi trebuiesc urmati dar cred ca sun la rar cel m-ai bine ! iti multumesc pentru urari si ne auzim . am ceva intrebari ...

Auras 26 03-07-12 11:19

Re: My little Clio 2 phase 1
 
Salut , arata foarte bine masina, din ce an este? succes cu planurile de viitor

chyryCRY 03-07-12 12:06

Re: My little Clio 2 phase 1
 
Quote:

Originally Posted by Auras 26 (Post 5088459)
Salut , arata foarte bine masina, din ce an este? succes cu planurile de viitor

1999 luna a 5a. multumesc frumos !

va rog sfaturi pentru marire hp ! thanx

B-99-SAA 03-07-12 12:55

Re: My little Clio 2 phase 1
 
Pt marire HP recomand un 2.0 :lol: Sa stapanesti sanatos masina! :)

alin_bmx 03-07-12 18:04

Re: My little Clio 2 phase 1
 
Arata foarte bine,ca si sfaturi pentru marire bhp admisie+evacuare+soft,bineinteles nu va fi cine stie ce dar va trage mai bine,o sa iti creasca si consumul...ai putea monta si o suspensie mai rigida pentru o comportare(stabilitate) cat mai buna a masinii,sau poti monta alt motor,dar e prea complicat,multe hartii,omologari etc...deci cel mai simplu este ce ti-am zis eu.Ai mai putea lua in calcul o clapeta marita a acceleratiei...Sa o conduci cu placere si fara incidente. ;)

aleXpeed 04-07-12 00:22

Re: My little Clio 2 phase 1
 
1.2 8v e practic 1.2 MPI cum ar veni, deci aceeasi treaba cu 1.4 MPI - 1.6 MPI.

Bani sa ai, ii poti pune serpi, traseu marit fara catalizator, o cipuiesti, corp-clapeta marit (am eu unul de la 44mm la 50mm, il vand cu 250 RON fara senzori), axa sport...

Dar mai bine schimbi motorul, eu la concluzia asta am ajuns. Raport investitie/sprint castigat nu am fost multumit, prea multi bani pentru putin.

Ii stergi seria motor, mergi la Rar sa omologhezi treaba ca nu ai serie motor si apoi ii pui un 1.6 MPI si o sa se miste foarte foarte bine.

chyryCRY 04-07-12 09:37

Re: My little Clio 2 phase 1
 
3 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by alin_bmx (Post 5088906)
Arata foarte bine,ca si sfaturi pentru marire bhp admisie+evacuare+soft,bineinteles nu va fi cine stie ce dar va trage mai bine,o sa iti creasca si consumul...ai putea monta si o suspensie mai rigida pentru o comportare(stabilitate) cat mai buna a masinii,sau poti monta alt motor,dar e prea complicat,multe hartii,omologari etc...deci cel mai simplu este ce ti-am zis eu.Ai mai putea lua in calcul o clapeta marita a acceleratiei...Sa o conduci cu placere si fara incidente. ;)

Multam de sfaturi cred ca am sa optez momentan pentru o noua axa sport .. cat despre suspensie am auzit ca e destul de scumpa *reglabila* evident ... daca la corsa am dat 220e noua tatechnix,am auzit ca la clio e undeva la 400e .. ... .. deci m-ai vedem ,intii sa o inmatriculez !

Quote:

Originally Posted by aleXpeed (Post 5089359)
1.2 8v e practic 1.2 MPI cum ar veni, deci aceeasi treaba cu 1.4 MPI - 1.6 MPI.

Bani sa ai, ii poti pune serpi, traseu marit fara catalizator, o cipuiesti, corp-clapeta marit (am eu unul de la 44mm la 50mm, il vand cu 250 RON fara senzori), axa sport...

Dar mai bine schimbi motorul, eu la concluzia asta am ajuns. Raport investitie/sprint castigat nu am fost multumit, prea multi bani pentru putin.

Ii stergi seria motor, mergi la Rar sa omologhezi treaba ca nu ai serie motor si apoi ii pui un 1.6 MPI si o sa se miste foarte foarte bine.

pai sinceer cred ca am ssa fac itp si dupa pun un 1.8 s-au nu stiu ma axez pe aspect apei pe motor nici eu nu sunt hotarat ce si cum ! ma gandesc ...

Si acum sectiunea: una alta :)) ieri a trecut pdv-ul pe la mine cu golanul de munca si i-aim furat semnalele laterale ... acum am albe :D

PDV_1989 09-07-12 14:32

Re: My little Clio 2 phase 1
 
Ce nu fac eu pentru tine golan mic ce esti :))

chyryCRY 09-07-12 14:32

Re: My little Clio 2 phase 1
 
Quote:

Originally Posted by PDV_1989 (Post 5096370)
Ce nu fac eu pentru tine golan mic ce esti :))

ori suntem golani ori nu m-ai suntem


All times are GMT +2. The time now is 20:00.

- Copyright 2024 4Tuning