Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Anvelope RIKEN VS KUMHO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/325191-anvelope-riken-vs-kumho.html)

a3ds 30-06-12 22:16

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Gume bune rezistente in timp este cam imposibil. Gume mediocre rezistente in timp da. Mai sunt si alte firme in afara de kumho si riken, check it out. Barum de ex.

devians 01-07-12 10:26

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Barum dupa cum am mai spus.. am folosit si sunt varza dupa parerea mea. De-ar fi dupa spusele voastre, ar trebuii sa aiba toata lumea michelin, ca restul sunt toate de aruncat, eu cred ca exagerati, multi merg cu Minerva, Tiger, Nankang, Debica... etc.. altii si cu reesapate...si n-au mai patiti nimic.

ondin 01-07-12 11:14

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
eu va recomand matador modelul elite mp44, mult mai bune decat orice second hand premium si cu putin mai prejos fata de marcile de top cu preturi pe masura.

lord_wader 01-07-12 11:30

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Quote:

Originally Posted by devians (Post 5086001)
Barum dupa cum am mai spus.. am folosit si sunt varza dupa parerea mea. De-ar fi dupa spusele voastre, ar trebuii sa aiba toata lumea michelin, ca restul sunt toate de aruncat, eu cred ca exagerati, multi merg cu Minerva, Tiger, Nankang, Debica... etc.. altii si cu reesapate...si n-au mai patiti nimic.

Daca am avea toti salariul mediu 1000E fii sigur ca nu ai mai vedea Debica si Tigar pe masini. Astia pt. cine crezi ca fac anvelope? Pt. noi saracii din Europa de E, Rusia, America de S etc Acum de cand a aparut criza cred ca mai pun si vesticii anvelope ieftine, dar e ei e mai mult un fel de moft, ala de a reduce costurile, ca ei au un nivel de trai mult peste al nostru chiar si asa in plina criza.

SEBASTIAN 01-07-12 13:14

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine!

a3ds 01-07-12 15:39

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Daca Barum ar fi praf, ar disparea de pe piata, asta e argument de precupetz ca am avut io si sunt praf, Barum ca si Riken aia sunt un joint venture/subsidiara a firmei Continental, doar ca sunt facute in Cehia si sunt pe piata de niste 10 ani minim iar in filmu' meu, Cehia>Serbia iar Conti sunt niste nazisti de bine.

john17 02-07-12 05:43

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
In alte tari lumea isi cumpara masina pe care si-o permite, la noi cine are bani de Logan isi ia Passat iar cine si-ar permite Golf isi ia BMW seria 5. Pe urma incepe goana dupa no name-uri ieftine - gume, placute de frana etc. Eu ma crucesc ce fel de piese se cumpara pt masini cu pretentii.
A, nemtii nu circula cu anvelope mai vechi de 5 ani - alea care mai au "carne" umplu depozitele de sh de la noi. Ideea e ca daca la o masina de oras fara performante deosebite fac fata si gume mai modeste, la puteri, mase si viteze mai mari e altceva. Calitatea anvelopei nu e data de cat tine, cu cat are aderenta mai buna se va uza mai repede. Cati dintre noi pot aprecia corect caīitatea? In generaī mergem fiecare cu ce avem si suntem mai multumiti sau ne, dar nu rulam sute de mii de km cu n feluri de anvelope sa avem imaginea corecta si sa emitem verdicte. Gumele cu talon <50 rareori ajung sa fie inīocuite pt ca s-au uzat, de reguīa sfarsesc cu panze rupte si galme de la drumurile noastre. Bineinteles ca atunci cand se intampla asta sunt etichetate ca proaste...

Dennis_TL 02-07-12 06:55

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
salut. am avut kumho kh11 ca echipare de serie pe mitsubishi colt , dim.205 45 16 si pot sa spun ca am facut galme dupa 5000km la 2 roti iar apoi de nervi le-am schimbat cu bridgestone turanza cu care nu am avut probleme .
ca aderenta erau foarte ok kumho dar au peretele lateral cam moale la modelul kh11 si sunt predispuse la galme !
de riken nu stiu nimic.

lord_wader 02-07-12 10:53

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Quote:

Originally Posted by john17 (Post 5086854)
In alte tari lumea isi cumpara masina pe care si-o permite, la noi cine are bani de Logan isi ia Passat iar cine si-ar permite Golf isi ia BMW seria 5. Pe urma incepe goana dupa no name-uri ieftine - gume, placute de frana etc. Eu ma crucesc ce fel de piese se cumpara pt masini cu pretentii.

corect.
Sa vezi pe passat si A4 anvelope cumparate sh, uleiul cel mai ieftin posibil, am vazut zilele trecute pe un passat 1.8t anvelope debica, da-o naibii de treaba. Nu mai zic ca omu mergea cu masina si la consum :lol:

valyd1971 14-05-13 07:53

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Anvelopele marca Debica sunt produse de GOODYEAR, asa cum Loganul e facut de cei de la RENAULT.
Asa ca, pentru cei care nu stiu, anvelopele DEBICA sunt o marca de buget cu o calitate destul de buna ! ;)

Cat priveste anvelopele Riken sau Kumho, mai bine Riken, sunt facute de cei de la MICHELIN si se gasesc mai usor la noi ! :!:

petreals 14-05-13 23:29

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
sunt si eu interesant sa cumpar asa ceva doar ca la dimensiunea de 225

singura mea intersectare cu anvelopele Kumho a fost pe o masina de clasa mica iar problema principala a fost ca "producea" galme destul de frecvent la urcarea (deasa) de borduri

crime1 15-05-13 01:27

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Kumho Ecsta Spt folosite de mine și am fost foarte multumit. Sunt de calitate și in plus sunt īntālnite destul de des prin alte părți.

Recomand pentru review-uri:
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/

GTR 16-05-13 00:39

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Pentru o masina fara veleitati sportive sau pentru soferii cu mers linistit merg si gume normale, eventual de la producatori mai putini renumiti dar ok.

Pentru masini cu performante sportive mari sau pentru cei cu stil de condus foarte agresiv cauciucurile scumpe de calitate net superioara a aderentei le consider obligatorii.

tox 24-02-14 14:32

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Si Riken e divizia de buget redus a lui Michelin.

ryoraul 25-02-14 17:26

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Pt 195 65 r 15 ce anvelope de vara recomandati la vreo 250 de lei bucata?
Eu am gasit dunlop sp sport blue la 249.


All times are GMT +2. The time now is 13:51.

- Copyright 2024 4Tuning