Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Anvelope RIKEN VS KUMHO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/325191-anvelope-riken-vs-kumho.html)

devians 27-06-12 11:30

Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
2 Attachment(s)
Vreau sa-mi achizitionez o pereche de anvelope noi 235/45/17, si cum nu-mi permit michelin, continental...etc, am ramas la 2 variante low budget. Riken va Kumho.

Kumho sunt coreene, le-am avut pe o masina intr-o configuratie mult mai mica si au fost si inca sunt foarte ok
riken sunt marca low cost al lui Michelin si sunt produse in Serbia.

Kumho - 380 lei
Riken - 307 lei

(prima poza riken, a doua kumho)

NEo007 27-06-12 15:37

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Mergi pe Kumho.. Nu sunt chiar asa low cost ca si Riken care sincer e cam un no name.

s3bby2000 27-06-12 17:08

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Eu asa alege Riken Maystorm2 b2. Daca te uiti pe internet, majoritatea utilizatorilor au recenzii bune despre aceste anvelope, pe multi i-a uimit. Anul trecut vroiam sa-mi cumpar si eu Riken dar pana la urma am gasit alta marca la oferta.
Despre Kumho, am avut pe masina din fabrica si nu m-au convins ca sunt reusite, cel putin modelul care l-am avut eu, pe ploaie nu avea aderenta.

devians 27-06-12 18:04

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
pentru moment am mers pe kumho avand in vedere ca pe alte site-uri le-am gasit la preturi mult mai mari, si avand in vedere ca de cele care le=am avut pe alta masina au fost destul de rezistente avand in vedere ca au rezistat fara galma unei gropi care a strambat serios buza jantei. Iar ca feedback stau foarte bine cu o medie de 8.2 per total. Ca sa fiu impacat, in viitorul apropiat o sa-mi iau si o pereche de riken pentru puntea spate, si atunci o sa fiu pe deplin convins care sunt mai ok.

Opiniile pot merge mai departe.

jemis90 27-06-12 20:14

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Eu am kumho...si recomand cu caldura.
Fata de ce prostii am avut in familie pe un logan(toate cumparate noi...debica) astea la SH au fost si sunt LUX si la aderenta, si la durabilitate (eu mai dau scartz...pun frana urat etc.)
Inainte am avut pe a mea niste fulda din care au sarit bucati la propriu...

lord_wader 27-06-12 21:20

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Debica noi vs kumho sh...puse pe logan...deja e inutila comparatia. Inainte de toate loganul are alte probleme de stabilitate/franare/aderenta mai importante decat marca unei anvelope. Nu-l ajuta caroseria, suspensia din fabrica, tamburii de pe spate, sistemul de franare prost(comparat cu alte masini) si tu vii si spui ca niste Kumho sh au facut diferenta fata de niste Debica noi? Hai sa fim seriosi. Daca ai discurile de frana noi (bune) daca ai placute de frana bune, lichidul de frana nou si aerisit, etrierele functionale la pariu cu tine ca intr-un logan nu faci diferenta semnificativa intre 2 anvelope. In afara de asta Debica nu-i chiar o marca de aruncat, nu-i Continental dar nici Montana nu e.

Apropo ca ziceai ceva si de durabilitate, cam cate sezoane ai vrea tu sa te tina acele kumho sh? daca sugerezi ca se tocesc mai greu decat Debica.

b01uxd 27-06-12 21:28

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
bombe vs petarde....mai bine iti pui jante pe 15 si anvelope michelin la aceeasi bani

jemis90 27-06-12 21:29

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Am zis eu ca nu aveam frane la logan? ... 2 cm de pedala si ieseai prin parbriz;) e bun loganul, dar aici discutam anvelope.

Atata ca pe ud alunecam cu ele parca eram pe gheata si s-au uzat repede...sa nu mai zic de alea fulda krystal din care dupa cum am spus,scoteam rizurile cu degetul dupa 5 km de alergat grav pe un drum hard (smirghel de ala nu stiu cum se cheama suprafata)...

lord wader, ...L-am comparat cu o rabla de corsa veche si antica:lol:.

NEo007 27-06-12 22:56

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Quote:

Originally Posted by b01uxd (Post 5082373)
bombe vs petarde....mai bine iti pui jante pe 15 si anvelope michelin la aceeasi bani

Sa nu exageram.. Kumho vine ca datoare de fabrica pe multe masini coreene.. Riken, n-am vazut la nimeni.
Kumho are in game de produse de la gume low cost pana la semi si slick-uri care au recenzii foarte bune, peste unele modele de la producatori mai de renume..

Inca o data Kumho si Riken, sunt categorii diferite..

Riken mai de graba ar trebuie comparat cu Sunny, Nexen, Tiger si alte chinezisme..

devians 27-06-12 23:28

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Si eu ca utilizator de kumho declar ca sunt foarte multumit de acestea, am facut acest post pentru ca m-am gandit ca as putea sa econimisesc 160 de lei daca as opta spre Riken. Ideea e ca am vazut si goodyear & michelin la 30.000 km si nu aratau bine, au mers direct la gunoi, asa ca in aceste kumho chiar am incredere, si feedback-urile de pe site-urile din strainatate le lauda.

lord_wader 28-06-12 12:52

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Quote:

Originally Posted by NEo007 (Post 5082501)

Riken mai de graba ar trebuie comparat cu Sunny, Nexen, Tiger si alte chinezisme..

Cu Tigar sigur nu :D sunt cele mai naspa anvelope care care le-am avut vreodata, se uzeaza f f rapid(ma rog modelul purtat de mine Sigura), si ai impresia ca mergi pe tocuri de plastic asa sunt de dure, si cu toate astea se uzeaza rapid. Tigar sunt pe aceeasi lungime de unda cu Montana si Kormoran :D
chiar daca sunt Made in Serbia :rolleyes2 parte a grupului Michelin.

Bong 28-06-12 15:47

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
eu personal aș lua...și pentru sezonul următor o să iau Nankang NS2 https://www.4tuning.ro/magazin/anvelo...-id-31679.html . sunt la mijloc din pdv. al prețului, față de ce ai pus tu, și toată lumea care le-a folosit a spus că sunt cea mai bună alegere dacă nu ai bani de continental conti sport sau michelin dunlop-uri bune etc. plus că au recenzii excelente pe net. din ce am citit au aderență pe uscat incredibil de bună și pe ploaie mediocră, dar de la un cauciuc aproape low-cost nu poți să ceri mai mult.
totuși dacă ți s-a pus ție neapărat pata pe una dintre cele 2 mărci, clar kumho. și la kumho dacă plusezi puțin poți să iei Falken. https://www.4tuning.ro/magazin/anvelo...-id-37892.html

prețurile postate de mine sunt la prima vedere, e posibil să găsești prețuri mai bune prin alte părți

ondin 28-06-12 16:23

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
vezi ca mai sunt si alte variante, intreaba la orice magazin de profil. kumho au gume foarte bune mai ales pentru partea de race. daca vrei rezistenta in timp cauta altceva.

devians 28-06-12 21:01

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
nankang sunt cam cele mai ieftine ( 300 lei), si prefer sa cred ca sunt inferioare kumho avand in vedere ca pretul acestora variaza intre 400-500 lei, pretul postat de mine, a reprezentat o promotie care deja nu mai este valabila, ultimele 2 bucati au plecat spre mine. Dupa cum am mai spus, in scurt timp o sa-mi achizitionez inca 2, iar atunci o sa optez intre nankang, riken, falken.. asta si in fuctie de cat de multumit sunt de kumho. Personal inca am o impresie foate buna despre ele, am folosit pana acum pirelli, michelin, fulda, firestone, Barum, kumho si dintre toate, cel mai NEmultumit am fost de Barum, urmat de Pirelli, in rest, absolut nimic de reprosat.

john17 28-06-12 23:31

Re: Anvelope RIKEN VS KUMHO
 
Dupa dimensiune pare-ze ca nu le pui pe vreun Trabant, iar pe o masina cu ceva pretentii nu au ce cauta ieftineli, e cum ai pune discuri de frana LPR pe un M6 si ai vrea sa se si opreasca de la 250 km/h, de mai multe ori inca...
Despre Kumho de prima echipare pe care le schimbam la pregatirea de livrare ca sa nu-i cada fericitului cumparator toata piatra de pe dinti la primul drum n-are rost sa vb... E un proverb englezesc care zice "sunt prea sarac sa-mi permit un lucru ieftin"!


All times are GMT +2. The time now is 10:53.

- Copyright 2024 4Tuning