![]() |
Original sau piratat
Ma refer la muzica, softuri etc. Sa vedem ce si cum ... fara minciuni ! Eu zic original, voi ?
|
Re: Original sau piratat
problema e....ITI PERMITI??
eu unul nu imi permit..... asa k ma descurc cum pot... |
Re: Original sau piratat
iti sugerez sa mai bagi la poll si "trial"... nu de altceva dar daca vrei sa testezi ceva mai bine inainte sa cumperi poti sa iei o versiune piratata si daca iti place poti sa cumperi originalul... eu zic ca asa e mai bine...
|
Re: Original sau piratat
cine isi permite are ... cine nu ... nu !
|
Re: Original sau piratat
mda asa este din pacate
i-a zis-o si base lui gates.. daca nu era pirateria soft in anii 90 in romania.. nu aveam atatia specialisti pana si photoshop-ul era o chestie sf daca nu aveam piraterie cine si-l mai permitea? (adobe vinde soft bun, dar scump) ca sa nu mai vb de o groaza de jocuri filme si programe.. trist dar adevarat |
Re: Original sau piratat
Haideti fratilor ... am zis si muzica nu numai soft ! De exemplu am vazut la o benzinarie CD 2Pac ( cu holograma :lol: ) la 30 RON ... deci nu e chiar asa scump sa ai originalul . Eu l-am luat :D
|
Re: Original sau piratat
Quote:
Care e defapt scopul topicului? |
Re: Original sau piratat
avand in veder k ai net acasa tre` sa fi nebun sa-ti cumperi cd originale cu muzik sau soft` ! am in jur de 500 cd-uri si am decat 5 cd-uri originale ( 2 drivere pc ,1 imprimanta ,1 modem si 1 telefonu ) !deci traiask pirateria !
|
Re: Original sau piratat
Quote:
nu se pune problema de nebunie...stai flex. aici e vorba sa iti permiti dpdv financiar. spune-mi tu sau oricine care a vizionat un film pe dvd original (pe un player stand-alone cu sistem audio oarecum decent) si unul piratat vazut pe calculator. care v-a incantat mai mult ?? raspunsul nu e in mod sigur cel pitatat insa cum nu toti isi permit astea....se descurca fiecare cum poate ;) si inca ceva, aratati-mi-l pe ala care nu are nimik fara licentza in calculator si e in regula total ;) |
Re: Original sau piratat
Justificarea ca nu ai cu ce sa cumperi original nu are nicio valoare.. E ca si cum n-ai avea bani sa-ti cumperi o anumita pereche de pantofi si ai fura-o din magazin. :)
Normal ar fi asa: Nu ai bani de dvd... te duci la cinema...nu ai bani de cinema.. citeste o carte... nu ai bani nici de carte, ar fi cazu sa te apuci de munca si sa faci ceva bani... cu care sa-ti iei si carte, sa mergi la film si sa-ti iei si dvd... deci hai sa nu mai justificam ca "piratam" pe motiv ca suntem constransi sa o facem... La noi e vorba ca asa ne-am obisnuit... ni se pare ceva normal, pe ideea: daca pot sa iau de ce sa nu o fac... |
Re: Original sau piratat
in mod sigur nu era o justificare si chiar iti dau dreptate la cele spuse de tine.
wlady, parca, sper sa nu ma insel, tu postezi si pe aria de VT, nu ? ai photoshop cu licentza ? ca tot zici... Quote:
|
Re: Original sau piratat
Quote:
softul nu se compara cu muzica ;) alta e un cd original BACH fata de 2pac, eminem, creedence, dire straits, kenny rogers, animal pix, si alte njpe' mii de formatii.... sa te uiti la cdurile cu muzica clasica sa vezi acolo scoruri ;) de la 75RON-i in sus... |
Re: Original sau piratat
la muzica merge sa te mai atingi de originale...si de obicei cumpar ce muzica imi place pt k merita sa ia un ban si oamenii aia, doar andeea banica & co. le iau de pe net :rolleyes2
la programe windows si office le am cu licenta...dar photoshop cs2 il am piratat pt ca e 1000$ si eu il folosesc amatorial deci 50% 50% :-) |
Re: Original sau piratat
pt calculator nik original n-am ! dar muzica am (eu cateva) dar mama are toata muzica ei originala-cd-uri de colectie nici nu vreau sa ma gandesc cat a dat pe ele cand puteam sa i le vand eu cu 50.000 de pe net :)))
|
Re: Original sau piratat
Wow ! Nu sunt usa de biserica ! Am si eu softuri piratate dar ca sa intelegeti unpic ce e sub 3 milioane si ii merita banii il iau ce nu nu ! Nu dau 2 milioane pe Winamp :D ... am multe softuri pirat ! Dar nu e vorba numa de softuri ci si de muzica si film ! Foarte adevarat ca sunt putini bani castigati si preturi ca in afara unde se castiga dublu ... asta e ! Dar eu zic ca totusi sa mai dau si eu un ban si ascult un CD original ! Te simti mai bine . La softuri nu comentez ... am pirat cam 90% :D ... la jocuri la fel dar muzica am 60 % original ! Deci sunt unpic impartial in acest topic desi eu l-am deschis ! Am votat original desi am 60% pirat ! Asta e ... ce merita banii iau ce nu nu ! Nu sunt absurd sa dau 30 milioane pe photoshop ...
|
| All times are GMT +2. The time now is 02:35. |
- Copyright 2026 4Tuning