Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E30 - un microb mai vechi (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/324111-e30-microb-vechi.html)

coco_stancu 19-06-12 20:24

E30 - un microb mai vechi
 
8 Attachment(s)
Va salut, desi sunt membru de foarte multa vreme niciodata nu am considerat ca am o masina cu o asa istorie si importanta ca sa o pot prezenta. Dar destinul a facut sa-mi achizitionez o masina cu care ma pot mandri. Un E30 de toata frumusetea, desi mai este mult de lucru la ea pe parte de styling, pe parte mecanica sta bine. In cateva cuvinte descrierea masinii:
- an fab 1990
- motor 2500 24v
- cutie viteze ZF
- grup autoblocant cu raport 3.10 carcasa mare
- interior M
- evacuare cap coada borla inox cu finala remus
- jante 8j Keskin cu buza
- servodirectie e36
- oglinzi electrice
- trapa
- bara rigidizanta fata
- punte spate cu discuri

Masina in acte este 1.6, in curand sper sa gasesc pe cineva sa ma ajute cu omologarea mototorului (bineinteles o sa-l omologhez ca motor de 2000 cmc, daca este cineva pe aici care ma poate ajuta, plz help), in rest actele sunt drepte si la zi.
Masina a fost cumparata de la un pasionat care din lipsa de fonduri a fost nevoit s-o vanda, ii multumesc lui Alexandru ca a avut atata grija de ea.

AlexPuma 19-06-12 21:26

Re: E30 - un microb mai vechi
 
Frumoasa, s-o ti cat mai stock , 2.5 ala e beton pe urs

coco_stancu 19-06-12 21:38

Re: E30 - un microb mai vechi
 
Multumesc, am de gand sa-i pastrez linia clasica, adica un M-tehnik II, ar merge perfect. Daca stie cineva unde gasesc si eu urmatoarele i-as fi foarte recuoscator:
- jante tabla pe 15 (va dati seama pentru ce) 4 x 100, 4 buc
- palnie/burduf filtru de aer
- arcuri spate ca este prea ridicata si eventual daca stie cineva unde mi-as putea intari (in Bucuresti sau zonele de langa) amortizoarele spate.

AlexPuma 19-06-12 22:01

Re: E30 - un microb mai vechi
 
poti lua niste arcuri sport sh, e cam prea inalta, cauta la bazar ca sigur gasesti

coco_stancu 20-06-12 15:39

Re: E30 - un microb mai vechi
 
Am cautat dar nimic. Am gasit sa cumpar niste jante de tabla dar pe 13 inch 4x100 , stie cineva daca se potrivesc, adica nu ating in disc la montaj

lalyus 20-06-12 16:52

Re: E30 - un microb mai vechi
 
Quote:

Originally Posted by coco_stancu (Post 5073090)
Am cautat dar nimic. Am gasit sa cumpar niste jante de tabla dar pe 13 inch 4x100 , stie cineva daca se potrivesc, adica nu ating in disc la montaj

Am o intrebare de ce sa iei pe 13 si sa nu le lasi pe astea sau sa iei alt model.

11alex 20-06-12 18:17

Re: E30 - un microb mai vechi
 
Quote:

Originally Posted by coco_stancu (Post 5073090)
Am cautat dar nimic. Am gasit sa cumpar niste jante de tabla dar pe 13 inch 4x100 , stie cineva daca se potrivesc, adica nu ating in disc la montaj

minim 14" poti monta pe urs cu frane stock si atentie la ET si acolo sunt probleme ,de fabrica avea et 35
ps: esti sigur ca ai 3.10 la grup ?

coco_stancu 21-06-12 07:18

Re: E30 - un microb mai vechi
 
Cele de tabla pe care vreau sa le cumpar sunt pentru joaca :) astea pe care le am acum sunt destul de ok, imi plac si mie. Mai ales dupa ce le voi polisa buza si il voi mai cobora un pic o sa dea si mai bine.
La autoblocant am si eu putine dubii, nu sunt expert, dar am inteles ca are grup de diesel, sper sa nu fi spus vreo prostie :) o sa-l intreb mai multe pe fostul proprietar.

OdorogLGV 22-06-12 18:46

Re: E30 - un microb mai vechi
 
salut.super ursul!vezi ca amortizoare se intaresc la filaret.pe strada aceea,care da in bmw filaret,parca.nu ii stiu exact numele.baietii lucreaza bine,asa am auzit si eu!bafta cu masina!

coco_stancu 28-06-12 15:17

Re: E30 - un microb mai vechi
 
Am sa dau o tura pana la ei sa vad daca merita sa le intaresc sau daca nu am sa cumpar unele reglabile.
Stie cineva daca pot gasi asa ceva la noi. Sau vreun tinichigiu priceput la asa ceva?
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...4&d=1231739882
Nu vreau sa fac reclama dar stie cineva daca aceste arcuri sunt de o calitate buna si ca minus trebuie sa-mi iau pentru spate (daca puteti aprecia asta din poze)
http://cotuning.ro/index.php?main_pa...oducts_id=5707
Multumesc.

coco_stancu 05-07-12 13:42

Re: E30 - un microb mai vechi
 
Desi nu-s prea multi bani in momentul de fata ca sa-mi cumpar ce doresc eu ma multumesc cu faptul ca am reusit sa-l achizitionez si sa am un punct de start.
Mentionez totusi ca masina merge impecabil, a facut deja poza cu radarul de pe Magheru :(, un pic cam teribilistic din partea mea dar oricat am incercat nu ma pot abtine sa-i dau putina benzina si lui sa pape.

Ca si planuri de viitor ma gandesc sa-i cumpar:

- arcuri si amortizoare sport
- frana mana hidraulica
- fusta fata M Technik II (am gasit din fibra de sticla la 200 ron)
- polishat sau vopsit jantele, inca nu stiu sigur, dar cred ca merg pe polish si apoi un lac finut

Iintr-un viitor mai indepartat:
TURBOOOO si cu tot ce tine legat de el.

Masina mai are grup autoblocant de E34 cu raport 3.10 carcasa mare, cardan si servo de e36 325 tds.

jaku 08-07-12 23:03

Re: E30 - un microb mai vechi
 
foarte frumos :) , o vreme a vrut sa il ia cumnatul meu, dar s-a temut de partea cu actele... cum de e inca pe autovit ? o vinzi tu acum ?

daca polishezi jantele si aplici lac, vor tine o iarna, maxim ... luciul obtinut prin polishare il intretii periodic :(

coco_stancu 10-07-12 11:31

Re: E30 - un microb mai vechi
 
Salut, l-am vazut si eu pe Autovit, probabil nu a expirat anuntul, ma bucur ca nu s-a putut hotara cumnatul tau sa-l cumpere. Masina este o bijuterie, mie imi place sa-i spun masina de familie, c-o scot doar in weekend :).

jaku 15-07-12 12:36

Re: E30 - un microb mai vechi
 
mi s-a parut mie sau aseara erai pe la carrefour militari ? daca tu erai, se aude foarte frumos evacuarea :) si da, e cam inalta ;)
sa o stapanesti sanatos si sa iti aduca numai satisfactii !

Gyo*TDS 15-07-12 19:55

Re: E30 - un microb mai vechi
 
frumos ursu,ti-ar trebui o suspensie si niste jante cu buza mai mare:lol:


All times are GMT +2. The time now is 22:11.

- Copyright 2024 4Tuning