Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   in timpul liber (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/323182-timpul-liber.html)

mk1GTI 12-06-12 21:49

in timpul liber
 
10 Attachment(s)
ca sa nu stam degeaba in timpul liber am inceput la o dacie sa vedem ce iese

masina este din 1999 multe probleme

de inceput avem motorul

BluBear 12-06-12 22:29

Re: in timpul liber
 
Insista daca tot ai inceput pe motor.
Poate ai sanse la best engine bay.

mk1GTI 12-06-12 23:01

Re: in timpul liber
 
4 Attachment(s)
vedem ce iese pana la urma

Puya_BSX 12-06-12 23:06

Re: in timpul liber
 
si poze cu masinuta????????

sprite 13-06-12 10:09

Re: in timpul liber
 
Quote:

Originally Posted by mk1GTI (Post 5063460)
vedem ce iese pana la urma

frumos , felicitari !

CyPz 13-06-12 16:07

Re: in timpul liber
 
Foarte frumos...lucrezi la detaliu;) Bafta

mk1GTI 14-06-12 08:59

Re: in timpul liber
 
multumesc pentru aprecieri , o sa termin motorul zilele astea si dupa ne apucam si de masina

o sa pun poze si cu masina cand voi incepe lucrul la pregatit pentru vopsea si la antifonat ,cred ca decat contraaripile fata si arcadele spate vor fi terosonate interior in rest masina este in stare perfecta la caroserie si nu are nevoie decat de aripa fatza si grila mica dintre faruri ele fiind ruginite

world cars 17-06-12 14:20

Re: in timpul liber
 
O sa fie foarte frumoasa inima de sub capota.:-P

mk1GTI 17-06-12 14:46

Re: in timpul liber
 
2 Attachment(s)
sper sa iasa ceva curat si nu tiganesc


am montat distributia si urmeaza baia de ulei si sa montez chiuloasa( la care sa muncit de la semeringuri , ghiduri si scaune refacute pana la supapele si mai urmeaza planatul)

mk1GTI 17-06-12 21:27

Re: in timpul liber
 
1 Attachment(s)
sa montat si baia de ulei

CyPz 17-06-12 23:10

Re: in timpul liber
 
Banuiesc ca esti constient ca vopseaua aia de pe bloc nu ii va face bine motorului, ci din contra? Motivul: El trebuie sa functioneze la o anumita temperatura...sa respire...intr-un fel...daca ii poti spune asa..iar acea vopsea nu face decat sa strice acest echilibru. Nu cu mult, intradevar..dar..in timp.
In rest....no coment.

b08ygs 17-06-12 23:13

Re: in timpul liber
 
Quote:

Originally Posted by CyPz (Post 5069456)
Banuiesc ca esti constient ca vopseaua aia de pe bloc nu ii va face bine motorului, ci din contra? Motivul: El trebuie sa functioneze la o anumita temperatura...sa respire...intr-un fel...daca ii poti spune asa..iar acea vopsea nu face decat sa strice acest echilibru. Nu cu mult, intradevar..dar..in timp.
In rest....no coment.

Ai citit si tu asta de pe Dacia club, ce batea campi Danut... e o mare vrajeala asta cu "respiratu" materialului :lol: nu mai bagati in seama ce zic unii si alti... sunt fix avioane... blocu din fabrica vine cu vopsea pe el...

gabi_dobre 17-06-12 23:16

Re: in timpul liber
 
face fotosinteza mai bine daca n.are vopsea pe el =))

CyPz 17-06-12 23:24

Re: in timpul liber
 
@b08ygs: DA dar vopseaua cu care vine din fabrica este o vopsea speciala, nu orice vopsea care o gasesti in targ(la temperaturi ridicate se comporta altfel)...oricum se va exfolia de la temperatura. Dar raman la parerea ca defavorizeaza.
@gabi_dobre: Se putea sa nu inceapa lumea cu mistouri...? normal ca nu. Continuati. Eu va "sustin".

AnDr3Y-SoLenZa 17-06-12 23:29

Re: in timpul liber
 
:blink: Citesc topicul asta de cand a aparut si mi'a placut ce s'a postat dar acum o dam in vopsele speciale pentru blocu motor , o fi o vopsea de avion sau vreuna cu reteta speciala , sa respire blocu mai bine , ii dam niste Olynth ( picaturi de nas pentru cine nu stie ) si sa vezi ce bine respira .
Dar totusi m'ai facut curios , mai multe detalii poate ne dai , sa vada si ochiu nostru cum e vopseaua asta "speciala" care se dadea in fabrica , ca eu unu nu am auzit , sunt mai prost asa , nah :confused:

Sa fim realisti totusi ...


All times are GMT +2. The time now is 21:30.

- Copyright 2024 4Tuning