Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Opel (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel.html)
-   -   Maşina mea: Astra G - work in progres (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel/318702-masina-mea-astra-work-progres.html)

clau lcf 14-05-12 07:55

Maşina mea: Astra G - work in progres
 
17 Attachment(s)
Salutari.

Datorita planurilor de viitor, in aprilie anul trecut am zis sa cumpar o masina care sa imi satisfaca nevoile pe o perioada de 5 ani. Aveam nevoie de ceva incapator, ieftin, ieftina la intretinere, motor cat mai simplu si trainic, asa ca dupa cateva zile de cautari am cumparat masina ce o prezint astazi.

Este vorba de un Opel Astra G Caravan din 1999, diesel, 2.0 dtl.
Masina provine din Austria, fost proprietar fiind politia Wiena. Avea 252.000 km, si 3 zile decand intrase in tara.
Am avut de ales intre un caravan 1.7 td, argintiu, ABS, geamuri electrice fata, mp3, 4 airbaguri, AC, cauciucuri noi, si actualul 2.0 dtl alb, cu 2 airbaguri, ABS, si BC, si ala fara maneta. A castigat motorizarea. Avand in vedere ca sunt de meserie, am spus ca timp pt optiuni este.
Asa ca m-am urcat in masina cu un prieten, si am fugit la Petrosani sa o iau. La 02:30 , am facut proba, am dat banul (1700E) si inapoi la Constanta.

In cursul unui an , in care m-a carat peste tot fara sa comenteze ceva, a inceput sa apara tuning-ul, care la mine e reprezentat mai mult de dotarile de fabrica.

Modificarile facute pana in prezent sunt urmatoarele.

Exterior:
Faruri Njoy, home made
Becuri semnalizari Osram, (trebuiau sa fie ele crom, dar au o tenta de albastru)
Leduri faruri
Xenon faza scurta
Proiectoare
Jante aliaj pt vara
Manerele si bandourile vopsite albe
Stalpii colati cu negru
Folie omologata Suntek
Al 2 lea bec de ceata (dreapta)

Interior
Consola centrala si rama ceasurilor vopsita in culoarea masinii
Iluminarea bordului cu leduri.
Volan piele+comenzi
Geamuri electrice fata
Pilot automat

Audio
Casetofon Philips Car 400
Mp3 Pioneer

Urmeaza:
Maneta BC
oglinzi electrice si incalzite
Geamuri electrice spate
Scaune recaro (OEM)
Climatronic.
Coloana volan reglabila pe inaltime si adancime
Plafoniera cu intrerupatori
Trapa electrica (OEM)
Scaune incalzite

Deocamdata cam atat.

Vedem ce ne ofera viitorul.

B-72-RZD 17-05-12 20:57

Re: Maşina mea: Astra G - work in progres
 
Hai că mârâi eu! :lol:
O masina intretinuta de actualul proprietar, care arata bine si isi face si treaba. Multi km fara probleme!

marius3030 18-05-12 01:43

Re: Maşina mea: Astra G - work in progres
 
foarte frumoase..si masina si prezentarea ei!s-o stapanesti sanatos si sa te duca cel putin cat iti doresti tu!
imi place ce i-ai facut la masina pana acum,pt ca din ce am vazut in primele poze,statea cam prost la capitolul dotari,dar nah..de banii care i-ai dat la vreamea aia e ok!spor la treaba in contiinuare!!!

clau lcf 19-05-12 22:33

Re: Maşina mea: Astra G - work in progres
 
Ms pt aprecieri baieti. Astazi a primit butoanele pt scaune incalzite si geamuri electrice spate.

andi_cimpean 22-05-12 14:05

Re: Maşina mea: Astra G - work in progres
 
Îmi place!

Ai făcut o treabă bună cu ea!

Îmi place culoarea ledurilor din consolă. Tu le-ai schimbat?

clau lcf 26-05-12 22:14

Re: Maşina mea: Astra G - work in progres
 
Da , sunt schimbate de mine, dar inca mai e de lucru la iluminare.

clau lcf 05-01-14 11:28

Re: Maşina mea: Astra G - work in progres
 
11 Attachment(s)
updade!

S-au montat faruri oem cu lupe, si sistemul de spalatoare pt faruri. Imi mai trebuiesc diuzele de pe bara.
Am desfacut farurile si le-am facut tip Njoy.

Maneta BC si oglinzile electrice incalzite au fost si ele achizitionate si montate

La capitolul audio, a primit un casetofon Blaupunkt cu magazie de 10 cd uri. Se aude net superior fata de ce am avut.

Va urma....

dj_03_mem 06-01-14 22:32

Re: Maşina mea: Astra G - work in progres
 
arata foarte frumos sa te bucuri de ele .

p.s - imi poti spune si mie cum ai vopsit farurile procedeul si ce materiale ai folosit . numai bine

clau lcf 07-01-14 19:07

Re: Maşina mea: Astra G - work in progres
 
Am folosit un feon industrial de 900 w ca sa incalzesc masticul, si sa scot geamurile farurilor. Apoi am scos ornamentele, le-am curatat de nichel, cu o carpa si alcool izopropilic. Dupa asta le-am smilgheruit cu smilgher, granulatie 800, apoi le-am vopsit cu vopsea la spray.

dj_03_mem 07-01-14 19:23

Re: Maşina mea: Astra G - work in progres
 
merci mult . mult noroc

ady92v 09-01-14 18:23

Re: Maşina mea: Astra G - work in progres
 
Frumoasa masina. Imi plac modificarile facute pana in prezent si succes cu ea in continuare. La cat mai multe modificari de bun gust, cum ai facut pana acum. Am si eu un Opel Astra G ( tot alb) . Intentionez si eu sa pun faruri cu lupe oem, folie si colantat stalpii.

dj_03_mem 09-01-14 21:45

Re: Maşina mea: Astra G - work in progres
 
o ultima rugamite am la tine imi poti spune vopseaua neagra a fost lucioasa sau mata? stima.

clau lcf 09-01-14 21:48

Re: Maşina mea: Astra G - work in progres
 
Eu am folosit mata. Depinde de preferinte.

gabi jugaru 24-01-14 11:08

Re: Maşina mea: Astra G - work in progres
 
frumos au iesit farurile, imi poti spune daca nu te superi pretul lor de achizitie?ms

clau lcf 25-01-14 01:01

Re: Maşina mea: Astra G - work in progres
 
Sal. Sunt electrician auto, si mi-au iesit la o lucrare ca si bonus.


All times are GMT +2. The time now is 04:59.

- Copyright 2024 4Tuning