Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   fileaza bordul ca un pom (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/316102-fileaza-bordul-pom.html)

geoland 25-04-12 18:32

fileaza bordul ca un pom
 
buna ziua,sunt nou pe forum.am o tacuma din 2003

casetofon alpine ida 100

difuzoare fata impact pg 16,5 100x2 rms+statie sony old 90x2 rms

pe spate difuzoare jbl 45 rms fara statie

subwoofer hertz de 25 cm 250 watt rms+statie audison 188 rms

condensator impact de 1 farad

problema mea cu si fara condensator imi fileaza bordul(inclus toate becurile din masina)am controlat toate firele si masa tot pare a fi corect...

cine ma poate ajuta cu sfaturii da multumesc anticipat:idea::idea:

Mozzo 25-04-12 23:52

Re: fileaza bordul ca un pom
 
cu toate ca nu ma pricep la car audio...te intreb doar: Ce baterie ai?

geoland 25-04-12 23:56

Re: fileaza bordul ca un pom
 
buna,cred ca e de 65 amp....dar am condensator montat nu ar mar trebui sa fileze

geoland 26-04-12 00:05

Re: fileaza bordul ca un pom
 
dimineata o sa ma uit si o sa spun ex.ce amperaj are.crezi ca poate fi bateria de vina?

AlexBanu 26-04-12 11:36

Re: fileaza bordul ca un pom
 
Verifica baterie/alternator/grosime traseu alimentare!

geoland 26-04-12 12:22

Re: fileaza bordul ca un pom
 
firul de alimentare e bun e si de marca lam si controlat

ce sa vad la alternator????

geoland 26-04-12 12:26

Re: fileaza bordul ca un pom
 
firul de alimentare e de 1,2mm de la clarion,cobor sa vad ex de cat e bateria ce amperaj are

vwvento 26-04-12 12:51

Re: fileaza bordul ca un pom
 
Trebuie cabluri de curent mai groase de 10 mm minim pentru statie!
Condensatorul acela este zero barat, nu face nimic, el tot din baterie trage curent cand se goleste!

geoland 26-04-12 15:36

Re: fileaza bordul ca un pom
 
pana acum o luna am avut pus pe statia sony fir de alimentare de 10 mm si pe statia pt.statie sub am avut de 12 mm si tot la fel facea .am renuntat la una crezand ca acolo este buba dar nimic,am schimbat si condensatorul pt.lam cumparat uzat am crezut ca e defect si problema nu sa rezolvat

geoland 26-04-12 18:07

Re: fileaza bordul ca un pom
 
nici un sfat???

Mozzo 28-04-12 22:50

Re: fileaza bordul ca un pom
 
Eu am un sistem mai puternic decat al tau...si am asa... baterie PowerCell 3000 si cabluri 0AWG.....si nu am abolut nici un fel de problema cu luminile din bord sau alte chestii d`astea..... Deci,pune o baterie deepcycle si ai terminat treaba

silviu.o 28-04-12 22:56

Re: fileaza bordul ca un pom
 
Nu prea este o solutie minune la problema ta. Cheama un prieten cu alta masina, ia bateria de pe a lui si incearca. desi nu ar trebui sa faca asa de la baterie. Daca nu ia un aparat de masura in mana si un bec de 12 v si incepe sa masori. Verifica intai cat ai pe baterie cu motorul si muzica oprita, are trebui sa ai mai mult de 12 v, 12.4-12.5 ar fi ideal. Porneste apoi motorul si vezi cat are cu incarcare, ar trebui sa fie in jur de 14 V. Porneste muzica si vezi cat de mult scade, si daca nu incepe sa fileze, daca scade mai mult de 13.5 V, nu prea e bine. Poti deconecta si componentele sistemului pe rand ca sa vezi daca nu una din ele e problema desi ma indoiesc, cred ca ai subtensiune si ori bateria, ori alternatorul sunt problema, dar trebuie masurat si vazut.

xenonhd 29-04-12 16:21

Re: fileaza bordul ca un pom
 
Quote:

Originally Posted by silviu.o (Post 5002068)
Nu prea este o solutie minune la problema ta. Cheama un prieten cu alta masina, ia bateria de pe a lui si incearca. desi nu ar trebui sa faca asa de la baterie. Daca nu ia un aparat de masura in mana si un bec de 12 v si incepe sa masori. Verifica intai cat ai pe baterie cu motorul si muzica oprita, are trebui sa ai mai mult de 12 v, 12.4-12.5 ar fi ideal. Porneste apoi motorul si vezi cat are cu incarcare, ar trebui sa fie in jur de 14 V. Porneste muzica si vezi cat de mult scade, si daca nu incepe sa fileze, daca scade mai mult de 13.5 V, nu prea e bine. Poti deconecta si componentele sistemului pe rand ca sa vezi daca nu una din ele e problema desi ma indoiesc, cred ca ai subtensiune si ori bateria, ori alternatorul sunt problema, dar trebuie masurat si vazut.

Eu am 14.13V cu muzica si faruri aprinse...si 14.37 doar motorul pornit (fara muzica si faruri)

geoland, la tine ar putea fi Alternatorul sau Bateria...incerca sa masori cu un aparat si vezi atunci problema. Bafta

geoland 29-04-12 16:25

Re: fileaza bordul ca un pom
 
Quote:

Originally Posted by xenonhd (Post 5002705)
Eu am 14.13V cu muzica si faruri aprinse...si 14.37 doar motorul pornit (fara muzica si faruri)

geoland, la tine ar putea fi Alternatorul sau Bateria...incerca sa masori cu un aparat si vezi atunci problema. Bafta


aseara am pus o baterie mai mare de 80 amp de la un 307 si tot la fel fileaza,a mai spus cineva ca poate e dus alternatorul,nu cred ca cablul de 12 mm e de vina

geoland 29-04-12 16:30

Re: fileaza bordul ca un pom
 
Quote:

Originally Posted by xenonhd (Post 5002705)
Eu am 14.13V cu muzica si faruri aprinse...si 14.37 doar motorul pornit (fara muzica si faruri)

geoland, la tine ar putea fi Alternatorul sau Bateria...incerca sa masori cu un aparat si vezi atunci problema. Bafta

Quote:

Originally Posted by geoland (Post 5002712)
aseara am pus o baterie mai mare de 80 amp de la un 307 si tot la fel fileaza,a mai spus cineva ca poate e dus alternatorul,nu cred ca cablul de 12 mm e de vina

ce muzica ai pe masina???ca consuma ff putin


All times are GMT +2. The time now is 13:11.

- Copyright 2026 4Tuning