![]() |
fileaza bordul ca un pom
buna ziua,sunt nou pe forum.am o tacuma din 2003
casetofon alpine ida 100 difuzoare fata impact pg 16,5 100x2 rms+statie sony old 90x2 rms pe spate difuzoare jbl 45 rms fara statie subwoofer hertz de 25 cm 250 watt rms+statie audison 188 rms condensator impact de 1 farad problema mea cu si fara condensator imi fileaza bordul(inclus toate becurile din masina)am controlat toate firele si masa tot pare a fi corect... cine ma poate ajuta cu sfaturii da multumesc anticipat:idea::idea: |
Re: fileaza bordul ca un pom
cu toate ca nu ma pricep la car audio...te intreb doar: Ce baterie ai?
|
Re: fileaza bordul ca un pom
buna,cred ca e de 65 amp....dar am condensator montat nu ar mar trebui sa fileze
|
Re: fileaza bordul ca un pom
dimineata o sa ma uit si o sa spun ex.ce amperaj are.crezi ca poate fi bateria de vina?
|
Re: fileaza bordul ca un pom
Verifica baterie/alternator/grosime traseu alimentare!
|
Re: fileaza bordul ca un pom
firul de alimentare e bun e si de marca lam si controlat
ce sa vad la alternator???? |
Re: fileaza bordul ca un pom
firul de alimentare e de 1,2mm de la clarion,cobor sa vad ex de cat e bateria ce amperaj are
|
Re: fileaza bordul ca un pom
Trebuie cabluri de curent mai groase de 10 mm minim pentru statie!
Condensatorul acela este zero barat, nu face nimic, el tot din baterie trage curent cand se goleste! |
Re: fileaza bordul ca un pom
pana acum o luna am avut pus pe statia sony fir de alimentare de 10 mm si pe statia pt.statie sub am avut de 12 mm si tot la fel facea .am renuntat la una crezand ca acolo este buba dar nimic,am schimbat si condensatorul pt.lam cumparat uzat am crezut ca e defect si problema nu sa rezolvat
|
Re: fileaza bordul ca un pom
nici un sfat???
|
Re: fileaza bordul ca un pom
Eu am un sistem mai puternic decat al tau...si am asa... baterie PowerCell 3000 si cabluri 0AWG.....si nu am abolut nici un fel de problema cu luminile din bord sau alte chestii d`astea..... Deci,pune o baterie deepcycle si ai terminat treaba
|
Re: fileaza bordul ca un pom
Nu prea este o solutie minune la problema ta. Cheama un prieten cu alta masina, ia bateria de pe a lui si incearca. desi nu ar trebui sa faca asa de la baterie. Daca nu ia un aparat de masura in mana si un bec de 12 v si incepe sa masori. Verifica intai cat ai pe baterie cu motorul si muzica oprita, are trebui sa ai mai mult de 12 v, 12.4-12.5 ar fi ideal. Porneste apoi motorul si vezi cat are cu incarcare, ar trebui sa fie in jur de 14 V. Porneste muzica si vezi cat de mult scade, si daca nu incepe sa fileze, daca scade mai mult de 13.5 V, nu prea e bine. Poti deconecta si componentele sistemului pe rand ca sa vezi daca nu una din ele e problema desi ma indoiesc, cred ca ai subtensiune si ori bateria, ori alternatorul sunt problema, dar trebuie masurat si vazut.
|
Re: fileaza bordul ca un pom
Quote:
geoland, la tine ar putea fi Alternatorul sau Bateria...incerca sa masori cu un aparat si vezi atunci problema. Bafta |
Re: fileaza bordul ca un pom
Quote:
aseara am pus o baterie mai mare de 80 amp de la un 307 si tot la fel fileaza,a mai spus cineva ca poate e dus alternatorul,nu cred ca cablul de 12 mm e de vina |
Re: fileaza bordul ca un pom
Quote:
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 13:11. |
- Copyright 2026 4Tuning