Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   ASIATICE (https://forum.4tuning.ro/401-asiatice.html)
-   -   Geely Ck...pareri? (https://forum.4tuning.ro/401-asiatice/315515-geely-ck-pareri.html)

Iahim Priest 21-04-12 22:07

Geely Ck...pareri?
 
Peste vreo 2-3 luni am de gand sa-mi achizitionez o noua masina SH si, cautand posibile variante, am dat peste aceasta masina, care s-ar incadra in banii mei: Geely Ck. Problema e ca nu stiu nimic despre ea, decat ca am vazut una singura pe strada, acum vreun an de zile. Site-ul oficial romanesc am observat ca este neatins din 2007, probabil abandonat.
So...fac apel la cunoscatori/posesori sa-mi spuna o parere, un sfat, ceva...

Thx anticipat!

vlad.pop 25-04-12 23:15

Re: Geely Ck...pareri?
 
Quote:

Originally Posted by Iahim Priest (Post 4991968)
Peste vreo 2-3 luni am de gand sa-mi achizitionez o noua masina SH si, cautand posibile variante, am dat peste aceasta masina, care s-ar incadra in banii mei: Geely Ck. Problema e ca nu stiu nimic despre ea, decat ca am vazut una singura pe strada, acum vreun an de zile. Site-ul oficial romanesc am observat ca este neatins din 2007, probabil abandonat.
So...fac apel la cunoscatori/posesori sa-mi spuna o parere, un sfat, ceva...

Thx anticipat!

In banii astia nu mai bine iti iei un Focus Mk1 (am eu si sunt foarte multumit de el, intretinere ieftina etc), Opel Astra, VW Golf IV, Fiat Stilo etc. ?

Iahim Priest 26-04-12 07:00

Re: Geely Ck...pareri?
 
Quote:

Originally Posted by vlad.pop (Post 4998333)
In banii astia nu mai bine iti iei un Focus Mk1 (am eu si sunt foarte multumit de el, intretinere ieftina etc), Opel Astra, VW Golf IV, Fiat Stilo etc. ?

Pai inainte de toate, Focus Mk1 e tinta... Doar ca eram curios ce e de capul unui Geely :lol:

vlad.pop 26-04-12 11:29

Re: Geely Ck...pareri?
 
Quote:

Originally Posted by Iahim Priest (Post 4998481)
Pai inainte de toate, Focus Mk1 e tinta... Doar ca eram curios ce e de capul unui Geely :lol:

Eu zis PAS. :) Nu mi se par niste masini bune, in schimb de Focus sunt foarte multumit si cum ti-am mai zis piesele de schimb sunt ieftine. Eu zic sa renunti la ideea de a-ti lua Geely.

Brian 26-04-12 11:47

Re: Geely Ck...pareri?
 
E o chinezarie infecta, nu iti lua asa ceva ..
https://www.youtube.com/watch?v=8vAN2cx2UIE

Iahim Priest 26-04-12 16:32

Re: Geely Ck...pareri?
 
Nu ma tenta prea tare, doar ca am vrut sa stiu cate ceva despre toate masinile pe care mi le-as putea permite...
Concluzia: raman la hotararea initiala, cu Focus-ul!:lol:

kORESS 10-09-12 22:53

Re: Geely Ck...pareri?
 
NU ESTE DELOC O CHINEZARIE INFECTA (de ce spune oare vulpea ca strugurii sunt acrii?)
Detin o astfel de masina MODELUL CK1 DE 1,3 GT 16 valve, din decembrie 2011, am cumparat-o de la recuperari lesing la pretul unei cutii de viteze de FORD FOCUS :lol: CU 10,000 KM (reali)la bord , din decembrie 2011 si pana in ziua de azi masina asta nu a stat 24 de ore in parcare, in afara de ulei +filtru si benzina altceva nu am investit in ea . in prezent are 29000km . este destul de fiabila pentru drumurile noastre , este full option in echipare standard ... gasesti asa ceva la Ford?... la un pret de achizitie de 2150euro cuTVA cu tot?.. piese de schimb? ... e drept ca nu prea gasesti in Romania ... dar am avut suficient timp sa ma interesez unde le-as putea gasii .. si surpriza .. electromotor - identic cu cel de pe Dacia 1400 papuc , disc de ambreiaj la fel Dacia 1400 papuc , bielete antiruliu - toyota corola modelele 2006 de 1,4 - la fel si celelalte piese de motor (motorul este patent toyota ) bara protectie spate toyota corola sau chevrolet aveo . stopurile la fel , curelele le gasesti dupa coduri , placutele de frana tot toyota , instalatia electrica - ma refer la mufe - ford ka ... deci ceva gasesti si in romania .. piese originale geely am contactat o reprezentanta Geely din Ukraina si am dat comanda de piese
-set ambreiaj complet
-filtre de ulei (6buc)
-bielete antiruliu
-set placute de frana
- pompa de benzina
-filtru de aer
- 2 planetare
- set de rulmenti roata/fata spate
- set de curele inclusiv cureaua de distributie+rola intinzatoare
- doua discuri de frana
- cablu de ambreiaj
- cablu de frana
-cablu de acceleratie

toate aceste piese m-au costat doar 500 de euro + 39 euro costurile de expeditie ,...
toate piesele sunt originale Geely

Am achizitionat aceste piese pentru ca sunt extrem de multumit de fiabilitatatea masinii si vreau sa o exploatez cat mai mult timp , iar daca nu stii sau nu ai condus o astfel de masina si te iei de de chinezi doar pentru faptul ca odata ti-ai cumparat un maieu chinezesc care probabil sa facut patrat la prima spalare iti spun ca gresesti
In Ukraina am avut ocazia sa ma plimb cu un autoturism Lifan 630 - tot chinezesc
Chinezii s-au desteptat bine de tot , si fac lucruri bune au avut timp sa - se inspire - ca sa nu spun sa copieze ca de fapt si Geely este o copie nereusita a lui Mercedes dar buna in exploatare ..
Nu am sa spun niciodata ca Geely bate un Ford sau un Renault sau orice marca consacrata ... dar pot spune ca vin rapid din urma si in curand vor sta impreuna la aceeasi ... masa .
Cei de la Geely nu au fost deloc prosti cand au cumparat Volvo iar daca ai vedea ce model nou au scos avand semnatura lui Pinifarina in design priveste link-ul asta https://www.youtube.com/watch?v=43keedIt4iw

Iahim Priest 12-09-12 19:36

Re: Geely Ck...pareri?
 
Quote:

Originally Posted by kORESS (Post 5169536)
NU ESTE DELOC O CHINEZARIE INFECTA (de ce spune oare vulpea ca strugurii sunt acrii?)
Detin o astfel de masina MODELUL CK1 DE 1,3 GT 16 valve, din decembrie 2011, am cumparat-o de la recuperari lesing la pretul unei cutii de viteze de FORD FOCUS :lol: CU 10,000 KM (reali)la bord , din decembrie 2011 si pana in ziua de azi masina asta nu a stat 24 de ore in parcare, in afara de ulei +filtru si benzina altceva nu am investit in ea . in prezent are 29000km . este destul de fiabila pentru drumurile noastre , este full option in echipare standard ... gasesti asa ceva la Ford?... la un pret de achizitie de 2150euro cuTVA cu tot?.. piese de schimb? ... e drept ca nu prea gasesti in Romania ... dar am avut suficient timp sa ma interesez unde le-as putea gasii .. si surpriza .. electromotor - identic cu cel de pe Dacia 1400 papuc , disc de ambreiaj la fel Dacia 1400 papuc , bielete antiruliu - toyota corola modelele 2006 de 1,4 - la fel si celelalte piese de motor (motorul este patent toyota ) bara protectie spate toyota corola sau chevrolet aveo . stopurile la fel , curelele le gasesti dupa coduri , placutele de frana tot toyota , instalatia electrica - ma refer la mufe - ford ka ... deci ceva gasesti si in romania .. piese originale geely am contactat o reprezentanta Geely din Ukraina si am dat comanda de piese
-set ambreiaj complet
-filtre de ulei (6buc)
-bielete antiruliu
-set placute de frana
- pompa de benzina
-filtru de aer
- 2 planetare
- set de rulmenti roata/fata spate
- set de curele inclusiv cureaua de distributie+rola intinzatoare
- doua discuri de frana
- cablu de ambreiaj
- cablu de frana
-cablu de acceleratie

toate aceste piese m-au costat doar 500 de euro + 39 euro costurile de expeditie ,...
toate piesele sunt originale Geely

Am achizitionat aceste piese pentru ca sunt extrem de multumit de fiabilitatatea masinii si vreau sa o exploatez cat mai mult timp , iar daca nu stii sau nu ai condus o astfel de masina si te iei de de chinezi doar pentru faptul ca odata ti-ai cumparat un maieu chinezesc care probabil sa facut patrat la prima spalare iti spun ca gresesti
In Ukraina am avut ocazia sa ma plimb cu un autoturism Lifan 630 - tot chinezesc
Chinezii s-au desteptat bine de tot , si fac lucruri bune au avut timp sa - se inspire - ca sa nu spun sa copieze ca de fapt si Geely este o copie nereusita a lui Mercedes dar buna in exploatare ..
Nu am sa spun niciodata ca Geely bate un Ford sau un Renault sau orice marca consacrata ... dar pot spune ca vin rapid din urma si in curand vor sta impreuna la aceeasi ... masa .
Cei de la Geely nu au fost deloc prosti cand au cumparat Volvo iar daca ai vedea ce model nou au scos avand semnatura lui Pinifarina in design priveste link-ul asta https://www.youtube.com/watch?v=43keedIt4iw

Hmmm, interesant... Dar am ramas la Ford. :D

diadi 13-09-12 07:53

Re: Geely Ck...pareri?
 
De vreo 2 ani tot vad una prin oras, care face taxi.
Daca a rezistat atat in acest regim, intre atatea dacii si rino cu planetare care bat si troncane din toate incheieturile, probabil ca ceva e de capul lor...

khamsin 31-12-12 15:14

Re: Geely Ck...pareri?
 
asta nu e masina. la aceasi bani gasesti o gramada de alte variante mult mai bune

miki85 22-03-13 16:16

Re: Geely Ck...pareri?
 
Quote:

Originally Posted by kORESS (Post 5169536)
NU ESTE DELOC O CHINEZARIE INFECTA (de ce spune oare vulpea ca strugurii sunt acrii?)
Detin o astfel de masina MODELUL CK1 DE 1,3 GT 16 valve, din decembrie 2011, am cumparat-o de la recuperari lesing la pretul unei cutii de viteze de FORD FOCUS :lol: CU 10,000 KM (reali)la bord , din decembrie 2011 si pana in ziua de azi masina asta nu a stat 24 de ore in parcare, in afara de ulei +filtru si benzina altceva nu am investit in ea . in prezent are 29000km . este destul de fiabila pentru drumurile noastre , este full option in echipare standard ... gasesti asa ceva la Ford?... la un pret de achizitie de 2150euro cuTVA cu tot?.. piese de schimb? ... e drept ca nu prea gasesti in Romania ... dar am avut suficient timp sa ma interesez unde le-as putea gasii .. si surpriza .. electromotor - identic cu cel de pe Dacia 1400 papuc , disc de ambreiaj la fel Dacia 1400 papuc , bielete antiruliu - toyota corola modelele 2006 de 1,4 - la fel si celelalte piese de motor (motorul este patent toyota ) bara protectie spate toyota corola sau chevrolet aveo . stopurile la fel , curelele le gasesti dupa coduri , placutele de frana tot toyota , instalatia electrica - ma refer la mufe - ford ka ... deci ceva gasesti si in romania .. piese originale geely am contactat o reprezentanta Geely din Ukraina si am dat comanda de piese
-set ambreiaj complet
-filtre de ulei (6buc)
-bielete antiruliu
-set placute de frana
- pompa de benzina
-filtru de aer
- 2 planetare
- set de rulmenti roata/fata spate
- set de curele inclusiv cureaua de distributie+rola intinzatoare
- doua discuri de frana
- cablu de ambreiaj
- cablu de frana
-cablu de acceleratie

toate aceste piese m-au costat doar 500 de euro + 39 euro costurile de expeditie ,...
toate piesele sunt originale Geely

Am achizitionat aceste piese pentru ca sunt extrem de multumit de fiabilitatatea masinii si vreau sa o exploatez cat mai mult timp , iar daca nu stii sau nu ai condus o astfel de masina si te iei de de chinezi doar pentru faptul ca odata ti-ai cumparat un maieu chinezesc care probabil sa facut patrat la prima spalare iti spun ca gresesti
In Ukraina am avut ocazia sa ma plimb cu un autoturism Lifan 630 - tot chinezesc
Chinezii s-au desteptat bine de tot , si fac lucruri bune au avut timp sa - se inspire - ca sa nu spun sa copieze ca de fapt si Geely este o copie nereusita a lui Mercedes dar buna in exploatare ..
Nu am sa spun niciodata ca Geely bate un Ford sau un Renault sau orice marca consacrata ... dar pot spune ca vin rapid din urma si in curand vor sta impreuna la aceeasi ... masa .
Cei de la Geely nu au fost deloc prosti cand au cumparat Volvo iar daca ai vedea ce model nou au scos avand semnatura lui Pinifarina in design priveste link-ul asta https://www.youtube.com/watch?v=43keedIt4iw

da mi si mie link-ul la reprezentanta aia din Ukraina te rog


All times are GMT +2. The time now is 07:06.

- Copyright 2026 4Tuning