![]() |
Initiativa
2 Attachment(s)
Scuze de deranj, dar as dori sa:
initiem o competitie zonala bazata pe o serie de evenimente, atatea cate permite sezonul. Ideea este urmatoarea, pe scurt: a) o cadenta de maxim o luna intre evenimente; b) coorganizare intre cluburi auto, legitime sau nu; c) posibilitatea declararii unor castigatori la final de sezon; Pe larg: Faptul ca am inaintat aceasta idee judetelor Brasov, Prahova, Vrancea, Galati si Braila, Buzau, sansele de a se putea organiza cat mai multe curse cresc. Plus ca exemplele sunt un atu important in convingerea autoritatilor. Iar acestea pot reactiona ori la faptul ca vrem ceva organizat zonal, ori ptr simplul fapt ca cineva de langa ei a spus deja DA. Implicarea cluburilor poate duce la: eradicarea contestatiilor si eliminarea suspiciunilor de blat la inscrieri. Competitia intre cluburi este mai placuta. Cluburile isi pot face astfel reclama, pot atrage noi membri sau se pot extinde in alte judete. Se creaza o comunitate stransa. Pentru faptul ca aceasta zona nu este foarte mare ca si numar de kilometri, posibilitatea deplasarilor este mare, un concurent putand participa, cu putina vointa, la toate cursele din sezon, sfarsitul acestuia gasindu-l intr-un clasament general. Alte beneficii cred ca pot veni din faptul ca o cursa, facand parte dintr-un "campionat" (spun asta ptr ca nu consider liniutele si driftul sau tuning-show-ul de la noi sporturi, inca), poate atrage o serie de sponsori, din fiecare judet, care sa fie interesat sa-si faca reclama si in alte judete. S-ar putea acorda beneficii de genul taxe reduse la inscriere ptr membrii cluburilor, astfel cei care nu sunt inscrisi in asa ceva sa doreasca pe viitor sa adere la o formatiune de acest gen. Coorganizarea face referire la faptul ca fiecare club isi desemneaza oameni la : organizare, arbitri. Astfel cred ca nu vor mai fi probleme de "etica". Pentru ca asa ceva sa prinda, ar trebui avute in vedere locatii specifice disponibile de fiecare data, bune sau foarte bune pentru genul de curse: 402 m, drift, tuning contest, db contest. Un eveniment ar trebui sa cuprinda cel putin 3 astfel de genuri de concursuri, astfel incat la final sa avem un numar egal de etape pentru fiecare categorie. Teoretic s-ar putea realiza intre 12 evenimente, daca fiecare judet poate organiza, cu o cadenta de 2 evenimente pe luna (mai-octombrie). Fiecare judet sa isi poate impune propriile reguli de concurs. Astfel nu vor fi discutii legate de "daca nu aveam catalizator sau roata de rezerva te faceam!". Cel mai bun este in orice conditii. Mai sunt multe de spus dar ma limitez la atat deocamdata. Rog, daca sunteti interesati, sa va desemnati un purtator de vorbe, cu care sa tin legatura. De asemenea, va sfatuiesc sa discutati pe marginea zonelor de care dispuneti, sa va stabiliti reguli de concurs la fiecare gen s.a.m.d. Incepe Buzaul: Spatii optime relative: Concurs drift: zona urbana - Dragaica (spatiu inchis cu gard, zona ptr spectatori aprox 100 de ml x 2, vizibilitatea a circuitului 100%, traseu minim :o tura 250 m, traseu maxim: o tura 500 m) disponibilitate - tot timpul Concurs 402 m: zona urbana - Soseaua Brailei ( 4 benzi, spatiu spectatori) disponibilitate - tot timpul zona rurala - Aeroportul militar Bobocu disponibilitate - 50% Concurs tuning-show si db show zona urbana - Piata Dacia (platou de aprox. 3000 mp, in centrul orasului) disponibilitate - in functie de bani zona urbana - Parcare s-m XXL disponibilitate - 20% brasov-buzau: 150km 2:49h focsani-buzau: 72km 1:21h braila-buzau: 107km 2:00h galati-buzau: 137km 2:40h ploiesti-buzau: 71km 1:20h brasov-focsani: 177km 3:12h - prin sf. gheorghe (sau brasov-buzau + buzau-focsani) brasov-ploiesti: 105km 2:00h brasov-braila-galati (brasov-buzau + buzau-braila, buzau-galati) ploiesti-focsani (ploiesti-buzau + buzau-focsani) ploiesti-braila-galati (ploiesti-buzau + buzau-braila, buzau-galati) focsani-braila: 91km 2:50h (nu pe traseul focsani-buzau) focsani-galati: 115km 2:10h (nu pe traseul focsani-buzau) distante si durate calculate la www.map24.com |
Re: Initiativa
Suna prea frumos.. Nu cred ca vom avea sustinere din partea autoritatilor pentru accidentul de la Galati dar cu toate acestea va urez multa bafta.. :)
|
Re: Initiativa
:) we can try :))
|
Re: Initiativa
ploiestiul s-a mobilizat si sb au o intalnire intre cluburile de la ei pe aceasta tema
|
Re: Initiativa
Nu cred ca vom avea sustinere la o cursa de 402m sau drift pe un drum public ... dar daca am putea gasi un loc mai ferit de ochii lumii de care sa nu afle toti care nu au nici o tangenta cu acest fenomen.
Asa cred ca e singura posibilitate de a convinge autoritatile. |
Re: Initiativa
Quote:
|
Re: Initiativa
va puteti inhama la un program pe tot sezonul, ca asta era ideea? buzaul are deja incepand de azi aprobare ptr: drift, parada prin oras si tuning show in piata dacia, liniute pe....varianta (aprobare de la minister-varianta cu 4 benzi, parapeti dubli pe laterale, terasamnet cale ferata pe o parte -nu circula tren- ideal ptr spectatori, zona proteaja de parapeti 500m sau, nr. 2, aeroport). perioada: 27,28,29 aprilie
cazare 150 de locuri categ **, tabara sarata monteoru, 24 ron/pers/noapte cu trei mese se ajunge la 40 ron. dj optik sau project mihai leu invitat special (demo) se discuta de o publicitate nationala cu antena 1 eveniment organizat cu ocazia zilei de 2 mai. deci primele etape cam sunt gata. astept oferte de ajutor in privinta organizarii la etapa de tuning show si db drag ca habar nu am ce implica. taxele de participare vor fi 30 ron drift si 20 ron membru club din judetele "zonei", 40 ron 402 m si 30ron ptr membru club din judetele "zonei", la restul, gratuit. miscam si noi ceva? astept liste de la voi cu participanti si nominalizati (cate 2 din club daca se poate) care sa fie la organizare, arbitraj, comisie tehnica - suportam deplasarea pana la 50 ron ptr toate trei zilele ptr cei doi. un semi regulament pe care sa-l discutati si sa-l amendati legat de "zonare" Punctare concurenti 402m/drift-power sliding/db drag/tuning show Eliminat optimi 2 Eliminat sferturi 4 Eliminat semi-finale 6 Locul II 8 Locul I 10 Punctare cluburi 402m/drift-power sliding/db drag/tuning show Loc I 8 loc II 7 loc III 6 loc IV 5 restul 1 1 aprilie – 31 octombrie aprilie 6,7,8 – 20,21,22 – 27,28,29 (rezervat deja) mai 4,5,6– 18,19,20 iunie 1,2,3– 15,16,17 iulie 29,30 iunie,01 iulie – 13,14,15 august pauza septembrie 1,2 – 14,15,16 octombrie 5,6,7 - clubul listeaza la inceputul sezonului, nominal, membrii cu care va participa, date despre masina, tipul de concurs unde participa; - un concurent puncteaza individual cat si pentru club; - un concurent nu poate schimba clasa initiala in care este incadrat; in caz contrar pierde punctele acumulate la individual; - un club poate adauga pe parcursul sezonului si alti membri, dar acestia nu vor puncta decat la individual; - un membru se poate retrage din competitie, punctele acumulate pana atunci de catre acesta in numele clubului mentinandu-se; - clubul nominalizeaza cate doi membri care vor fi inclusi pe lista de organizatori, la fiecare eveniment din cadrul sezonului, cu atributiuni de verificare tehnica, supraveghere conduita, arbitrare start si finish, arbitraj; - clubul isi prezinta propriul regulament care va fi aplicat in cadrul evenimentelor organizate direct de catre acesta, fiind de acord cu regulamentele celorlalte cluburi; vreau sa stiu clar, fac reclama la sezon in sine sau doar ce este la bz? ARC-ul ce zice? va dati acordul? coordonati zona voastra? haideti oameni buni! va ajutam si noi cu ce aveti nevoie numai haideti sa miscam din aripioare. |
Re: Initiativa
Vad ca nu glumitzi.. :D
Bafta maxima.. ;) |
Re: Initiativa
parerea mea e ca din galati veti avea doar concurenti. din nou precizez : parerea mea.
|
Re: Initiativa
twwety
De-al Casei :) twwety's Avatar Join Date: Jun 2004 Oras: ploiesti Age: 21 Posts: 799 My Photos: (0) Member of: [ NoSpeedLimit Romania Club] Exclamation Re: Initiativa am lamurit problema , CLUBUL NO SPEED LIMIT va semna actul de participare . O sa avem masinii la toate probele si vom ajuta cat putem sustinerea evenimentului. Nu am apucat sa vorbesc cu cei din ploiesti dar din cate vad sunt deacord cu sustinerea evenimentului. |
Re: Initiativa
in galati nu sunt cluburi dar braila are filiala anonymous :)
|
Re: Initiativa
Quote:
|
Re: Initiativa
Quote:
dupa ce criteriu ? |
Re: Initiativa
fiecare judet sau club organizator are libertatea lui in a-si alege regulamentul de competitie la evenimentul organizat la ei. la buzau va fi rap kg/cp, modificat in ceea ce priveste limita superioara de incadrare (adica nu de la 11 ci de la 12) si in ceea ce priveste plajele din clase, adica nu toate egale (11-10, 9-8, 7-6) ci graduale, cu cat mai mic raportul cu atat mai mica si distanta dintre rapoarte (9-8, 7,9-7,5.....4-3,7 etc, ceva de genul asta) si alte cateva mici retusuri cu privire la coeficientii aplicati motorului (exclusiv cei LR)
|
Re: Initiativa
Quote:
inca ceva - un concuretn se poate inscrie la mai multe grupe daca doreste evident superioara? sau e limitat la grupa din care face partre dupa calc raportului ? |
| All times are GMT +2. The time now is 04:28. |
- Copyright 2026 4Tuning