Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Daewoo tuning (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning.html)
-   -   Capotă Cielo din fibră de sticlă. (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning/31018-capota-cielo-fibra-sticla.html)

Lao 17-01-07 20:11

Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă
 
Dacă-ţi cade o cărămidă pe plafon şi-l strâmbă? Eu zic să-l faci din titan. Ce naiba, ce ţi s-a întâmplat ţie nu păţeşti zilnic.

frozzen 17-01-07 20:23

Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă
 
Quote:

Originally Posted by Lao (Post 702733)
Dacă-ţi cade o cărămidă pe plafon şi-l strāmbă? Eu zic să-l faci din titan. Ce naiba, ce ţi s-a īntāmplat ţie nu păţeşti zilnic.

exagerezi!!sincer sa traim sa o vedem si pe asta (capota de fibra pt cielo).daca ziceai logan (care a fost extra mediatizat cu "n" produse de tuning ca sa se vanda
masina poporului si mai mult) mai ziceam.

Lao 17-01-07 20:31

Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă
 
Atunci nu înţeleg de ce n-ai zis că exagerez de la început. :D De-abia acum te-ai gândit că exagerez?

Ideea era următoarea: o firmă care se ocupă de fabricarea produselor din fibră de sticlă (gen AVI) ar putea face capote pentru Cielo în număr mare, pentru a fi comercializate in magazine si service-uri, exact cum s-a întâmplat şi cu aripile şi capota de Oltcit.

frozzen 17-01-07 20:44

Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă
 
Quote:

Originally Posted by Lao (Post 702774)
Atunci nu īnţeleg de ce n-ai zis că exagerez de la īnceput. :D De-abia acum te-ai gāndit că exagerez?

Ideea era următoarea: o firmă care se ocupă de fabricarea produselor din fibră de sticlă (gen AVI) ar putea face capote pentru Cielo īn număr mare, pentru a fi comercializate in magazine si service-uri, exact cum s-a īntāmplat şi cu aripile şi capota de Oltcit.

daca tot se complica mai bine fac capota din ABS(plastic elastic) si e mult mai rentabil. parerea mea!si pe varianta asta as fi PRO


PS:sa nu te superi pe mine ca te mai contrazic..dar sunt mai realist cand foarte multi selleri de accesori tuning considera Cielo o masina moarta!unu din ei a crezut chiar ca nu se mai produce pe piata(mai se considera si firma de tuning de prestigiu,dar nu dau nume)!

Lao 17-01-07 21:00

Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă
 
Nu mă supăr că mă contrazici, că doar depinde de ceea ce spui ca să fiu sau nu de acord cu tine.

Până la urmă tot nu am aflat ceea ce mă interesa: cam cât ar costa o capotă de fibră.

frozzen 18-01-07 00:42

Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă
 
Quote:

Originally Posted by Lao (Post 702841)
Nu mă supăr că mă contrazici, că doar depinde de ceea ce spui ca să fiu sau nu de acord cu tine.

Pānă la urmă tot nu am aflat ceea ce mă interesa: cam cāt ar costa o capotă de fibră.

pai ptr o priza de aer am inteles ca s-ar ajunge la 100 euro...deci capota cred ca ar fi 200 euro

Lao 18-01-07 06:13

Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă
 
100 de euro o priză de aer?! Văd că se aplică din ce în ce mai des vorba aia: prost e cel care dă, nu cel care cere.

frozzen 18-01-07 14:33

Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă
 
Quote:

Originally Posted by Lao (Post 703264)
100 de euro o priză de aer?! Văd că se aplică din ce īn ce mai des vorba aia: prost e cel care dă, nu cel care cere.

ideea e asa...discuta cu mai multi care fac elemente de fibra si verifica preturile!!apoi spune si aci ce preturi ai primit!

Lao 18-01-07 16:54

Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă
 
Problema mea cea mai mare: lipsa timpului liber. De aceea am preferat să întreb aici. ;)

frozzen 18-01-07 16:59

Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă
 
Quote:

Originally Posted by Lao (Post 703869)
Problema mea cea mai mare: lipsa timpului liber. De aceea am preferat să īntreb aici. ;)

poate vede cineva mai in domeniu si ne lasa niste raspunsuri in legatura cu capota din fibra de sticla!

quick_5hifter 19-01-07 00:47

Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă.
 
nu crezi ca sunt cam mici preturile? cu banii aia de-abia acoperi materialele care-ti intra la fabricarea respectivei capote...
am votat totusi a 3-a rubrica

quick_5hifter 19-01-07 01:04

Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă
 
va propun o solutie de compromis: capota din fibra cu armatura metalica originala. fata de foaia de tabla ce se inlatura, fibra de sticla se poate bate intr-un strat mult mai gros, si tot nu ajunge la greutatea capotei initiale, insa rezistenta cred ca va fi cam la acelasi nivel. avantaj: se "castiga" putina greutate, se modifica usor, se finiseaza usor, se repara usor si ieftin. mai bine decat sa-i dai cu zeama de altanouadintabla :lol: in caz de accident.

de curiozitate, fac putin off-topic: a studiat cineva ce se intampla in timp cu o asemenea capota din fibra? e adevarat ca face valuri de la caldura? gurile rele asa zic....eu nu cred.

nu puneti la indoiala rezistenta fibrei de sticla, ganditi-va la rezistenta unei lansete din acest material...sau al unei barci; rezistenta in timp si la factorii externi, mai ales la apa :rolleyes2 ; pe de alta parte, ce rezistenta va ofera voua tabla aia de la capota, in caz de impact? hai sa fim seriosi...

Lao 19-01-07 06:42

Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă
 
Nu faci nimic dacă înlocuieşti numai partea de sus. Cea mai grea parte e armătura. O lungim degeaba, nu e cu nimic mai prejos o capotă de firbă d.p.d.v. al rezistenţei.

moise 17-04-07 21:24

Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă
 
Quote:

Originally Posted by frozzen (Post 702555)
rezistenta ei la un impact e fix 0.

D-aia am votat maxim 2 mil, ce naiba daca tot e sa mor din cauza asta macar sa nu ma coste.

quick_5hifter 17-04-07 21:44

Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă
 
Quote:

Originally Posted by moise (Post 857002)
D-aia am votat maxim 2 mil, ce naiba daca tot e sa mor din cauza asta macar sa nu ma coste.

Ciudat mod de gandire, dar in fine....

Poll-ul asta mi se pare 95% inutil....n-o sa va faca nimeni capote la preturi de pleoape...


All times are GMT +2. The time now is 08:29.

- Copyright 2024 4Tuning