Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Masina Furata...? (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/30920-masina-furata.html)

ice_ldv 13-01-07 11:08

Masina Furata...?
 
Care stie legile tarii bine?Vreau sa-mi aiu o masina inmatriculata deja in Romania;dar proprietarul mi-a zis k masina ar fi reclamata ca fiid FURT PE ASIGURARE dincolo.Din cate mi-a zis,cel de dincolo si-a vandut masina si apoi a reclamat-o ca fiind furata.A zis ca nu am nici o prbl in tara ;se poate vinde;radia;inamtricula...dar sa nu se iasa cu masina din tara k poate(daca te opreste careva)ti-o salta politia.Ma trezesc in ceva dimineata cu ceva domni imbracati in costum care vin sa-mi cera masina?Sau o sa pot sa o pastrez...???

Hondarul 13-01-07 12:44

Re: Masina Furata...?
 
nu ti-o ia nimeni, stai linistit. Insa e ceva mai complicat cu inmatricularea si radierea ca acestea se fac la IGP, nu la rutier. In rest, nu ai probleme. Si de iesit din tara, cred ca acum se poate daca nu te verifica la vama cu UE.

ice_ldv 13-01-07 15:09

Re: Masina Furata...?
 
Deci sa inteleg ca pot sa o iau fara nici o problema si nu o sa le lege nimeni de mine....?

pankrator 14-01-07 00:24

Re: Masina Furata...?
 
eu zic sa nu te compici.

bano 14-01-07 05:49

Re: Masina Furata...?
 
Stai linistit, cum sa nai probleme cu o masina furata, au fost cazuri cunoscute si an presa de treaba asta..

alex_g 14-01-07 05:59

Re: Masina Furata...?
 
Nu te bate gandul sa dai un telefon la Politie si sa-l reclami pe respectivul?

Hondarul 14-01-07 11:15

Re: Masina Furata...?
 
Oamenii vorbesc, insa nu cunosc. Eu am avut o astfel de masina si stiu mult prea bine. Pe asigurare, pe neasigurare, cineva a furat o masina din strainatate si a inmatriculat-o la noi (nu se stie cum, dar e inmatriculata legal, pile la politie, cine stie). Proprietarul de acolo a declarat-o furata si dupa un scurt timp si-a luat banii de la asigurare pe ea. In Romania, masina a fost gasita furata in timp ce era pe numele cuiva din Romania dar nu i-a fost confiscata ci doar s-a trecut in acte DECLARATA FURATA DIN FRANTA LA DATA DE... si a fost luata in evidenta la IGP. Dupa 5 ani de la data cand a fost furata se poate inmatricula normal si fara probleme. In acesti 5 ani se presupune ca poate veni proprietarul din Franta ca sa-si revendice masina, fiind insa obligat sa ti-o plateasca, actele fiind acum pe numele tau. Insa sa fim seriosi, cati oameni de afara stau sa alerge dupa masini furate cand isi pot lua banii usor de la asigurare?

Concluzia - nu o sa ti-o ia nimeni, este mai mare daraua decat ocaua sa vina cineva de afara ca sa si-o revendice. Insa e mai greu cu schimbatul proprietarului in acei 5 ani. Amin.

sebaaa 14-01-07 11:45

Re: Masina Furata...?
 
macar o iei ieftin?
ce masina?
daca e inmatriculata in romania..
poti sa te bagi..;)

ice_ldv 14-01-07 12:23

Re: Masina Furata...?
 
Este vb despre un 725 tds din 97 si este f.ieftina;full si este la 9900 euro

Psycho 14-01-07 13:06

Re: Masina Furata...?
 
parerea mea e sa nu te complici .. nush ... zice ce zice hondaru si are si el dreptate ... da chiar vrei sa nu dormi linishtit noaptea .. ?!

Vladutzzz_sv 14-01-07 13:43

Re: Masina Furata...?
 
Mai bine stai linistit, mai ales ca la banii astia nu e chiar cine stie ce pont...daca nu te grabesti ai toate sansele sa gasesti unul ok la banii astia

Bogdan_mb 14-01-07 15:37

Re: Masina Furata...?
 
Hondarule ai drepatate, dar o masina furata prin asigurare in mod normal ca nu o sa vina proprietarul sa o caute (pana la urma el nu pierde nimic, castiga in schimb) ci firma de asigurare care eu nu cred ca le convine sa puna banii din buzunar. Daca circuli doar in tara cam greu sa te gaseasca, dar cine stie cand iesi si tu pana la plimbare in Europa si te opreste ceva politist pe autostrada (lucru foarte des intalnit pt masinile cu tricolor la numar) ce te faci ?

ice_ldv 14-01-07 18:00

Re: Masina Furata...?
 
Omul din germania si-a recuperat deja banii pe masina;dar a fost dat in judecata de firma de asigurare pt ca el a fost cel care a vandut masina si apoi si-a declarat-o furata.La mine nu ar fi problema de iesit cu masina din tara ca nu am de gand sa ies DAR daca am intrat si noi in U.E.ma gandesc ca la fel cum te-ar opri acum afara si te-ar luat politita la intrebari;la fel te poate opri si de acum inainte la noi in tara(ca vezi Doame....suntem in Uniune:) )Iar la ce preturi am vazut in rest 725 Tds...cam depasesc 13000...

Iulixxx 14-01-07 18:12

Re: Masina Furata...?
 
si eu am avut ocazia acum 2 ani sa cumpar un 520i din 2000 cu 6000E la fel furata dar cica o poti inmatricula,circula dar fara sa iesi afara din tara.
Am consultat un prieten avocat si mi-a zis ca oricand ori proprietarul ori firma de asigurari poate veni sa mi-o ia...asa ca am renuntat la idee.

ice_ldv 14-01-07 18:15

Re: Masina Furata...?
 
MAsina este deja inmatriculata in Romania si este cu numere de.....Galati....si a fost data acum 2 ani ca fiind furata...


All times are GMT +2. The time now is 12:21.

- Copyright 2024 4Tuning