Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Bmw (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw.html)
-   -   bmw 330d E46 (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw/309158-bmw-330d-e46.html)

adrianE36 16-03-12 16:06

bmw 330d E46
 
achizitionare 330d,as vrea si eu niste pareri despre acest motor,nu am avut diseluri de la BMW,as vrea sa stiu cam ce greutati as intampina la aceasta masina,eu am avut si am doar benzinare e36.

adrianE36 16-03-12 21:00

Re: bmw 330d E46
 
Quote:

Originally Posted by adrianE36 (Post 4935130)
achizitionare 330d,as vrea si eu niste pareri despre acest motor,nu am avut diseluri de la BMW,as vrea sa stiu cam ce greutati as intampina la aceasta masina,eu am avut si am doar benzinare e36.

chiar nimeni nu ma poate ajuta in privinta asta,as vrea sa stiu ce defecte are

myky99 20-03-12 17:37

Re: bmw 330d E46
 
Quote:

Originally Posted by adrianE36 (Post 4935594)
chiar nimeni nu ma poate ajuta in privinta asta,as vrea sa stiu ce defecte are

pai la asa intrebari..asa raspunsuri ....cica " ce defecte are" ... toate motoarele au fost bune cand au iesit din fabrica..orice motor de pe orice masina ca de aia exista niste teste si costa miliarde......daca nu erau "bune" nu ieseau pe piata .... tu trebuie sa stii ce defecte are motorul masinii pe care vrei sa o iei , dupa atatia ani de utilizare... noi nu stim ce are masina de o vrei tu !

adrian325i 21-03-12 05:06

Re: bmw 330d E46
 
Ii cam pica turbina , injectoarele si pompa de inalte intr-o veselie ca la majoritatea diesel-urilor de la BMW... Cat economisesti din combustibil bagi in piese... Si cu impozit de-ti taie respiratia...
Eu cred ca 2,5 E36 e sfant...

adrianE36 21-03-12 21:17

Re: bmw 330d E46
 
Quote:

Originally Posted by adrian325i (Post 4942513)
Ii cam pica turbina , injectoarele si pompa de inalte intr-o veselie ca la majoritatea diesel-urilor de la BMW... Cat economisesti din combustibil bagi in piese... Si cu impozit de-ti taie respiratia...
Eu cred ca 2,5 E36 e sfant...

mersi mult,am renuntat,raman tot la e36 benzina

Doc-ul 21-03-12 22:25

Re: bmw 330d E46
 
Quote:

Originally Posted by adrian325i (Post 4942513)
Ii cam pica turbina , injectoarele si pompa de inalte intr-o veselie ca la majoritatea diesel-urilor de la BMW... Cat economisesti din combustibil bagi in piese... Si cu impozit de-ti taie respiratia...
Eu cred ca 2,5 E36 e sfant...

prosti ... am un E39 525d ( acelasi motor ca 3000d adica tot M57 ) DIN 2008 . nu am schimbat nici turbina nici injectoare nimic . Masina merge impecabil ... sunt super motoare dar depinde in ce stare iei masina . In afara de termostat nu am si filtru motorina , aer si epurator nu am schimbat nimic la motor . 330D e super masina si trage mult mai bine decat 2500 benzinar si cu un consum mult mai rezonabil . Acum depinde ce iti doresti .

Bafta

adrian325i 23-03-12 03:25

Re: bmw 330d E46
 
Sa-mi spui peste 20 de ani cat de fiabil a fost nu dupa 4 ani... Ar fi fost culmea sa pice in 4 ani... Si sa nu-mi spui ca un diesel il forjezi ca pe benzinar...

Doc-ul 23-03-12 06:18

Re: bmw 330d E46
 
Quote:

Originally Posted by adrian325i (Post 4945791)
Sa-mi spui peste 20 de ani cat de fiabil a fost nu dupa 4 ani... Ar fi fost culmea sa pice in 4 ani... Si sa nu-mi spui ca un diesel il forjezi ca pe benzinar...

il fortezi fara probleme ( reticent si eu am fost fata de diesel , pana sa-l am pe asta care a fost si primul diesel-ar ) , iar cu 20 ani ... si benzinarul se strica dar eu am comentat la ce a spus colegul " Ii cam pica turbina , injectoarele si pompa de inalte intr-o veselie ca la majoritatea diesel-urilor de la BMW " ceea ce nu este adevarat . Si nu stiu dc ai de gand sa tii masina 20 ani , eu nu .

adrianE36 23-03-12 20:45

Re: bmw 330d E46
 
Quote:

Originally Posted by Doc-ul (Post 4945813)
il fortezi fara probleme ( reticent si eu am fost fata de diesel , pana sa-l am pe asta care a fost si primul diesel-ar ) , iar cu 20 ani ... si benzinarul se strica dar eu am comentat la ce a spus colegul " Ii cam pica turbina , injectoarele si pompa de inalte intr-o veselie ca la majoritatea diesel-urilor de la BMW " ceea ce nu este adevarat . Si nu stiu dc ai de gand sa tii masina 20 ani , eu nu .

in mod normal nici eu nu prea sunt cu disel dar l-am gasit la pret bun si de asta vroiam sa ma interesez ce probleme as putea intampina,dar am sunat si sa vandut deja,nu era pe romania,era pe franta 330D an 2000 la 2700 euro cu alternatorul dus.

Va multumesc mult


All times are GMT +2. The time now is 13:26.

- Copyright 2026 4Tuning