Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de teren 4X4 (https://forum.4tuning.ro/470-masini-teren-4x4.html)
-   -   concept buggy din megan 1,6 (https://forum.4tuning.ro/470-masini-teren-4x4/309030-concept-buggy-megan-1-6-a.html)

butt3rfly 15-03-12 20:26

concept buggy din megan 1,6
 
Salut tuturor vreau sa cer si eu cateva sfaturi,o sa ma apuc in o sapt de facut un buggy dintr-un megan sport 1,6 anu 1997 (cel in 2 usi)...vreau doar idei folositoare nu sa se bage toti in seama aiurea,lucrez ca mecanic deci stiu ce si cum dar nu am facut pana acuma nimica de genu,intrebarile mele sunt urmatoarele pot sa pastrez sasiul si podeaua(nu toata partial)si sa modific doar punte roti etc....vreau sa incep prin a taia jos tot(haion,usi,aripi,capota etc..)inafara de sasiu nu mai folosesc in principiu mare lucru restul din teava,si o idee daca stie cineva e ok daca las tractiune fata(e mai putina munca)sau mut motorul in spate....cutie pentru4x4 din cate stiu eu nu este pentru motorul respectiv...mai am multe intrebari dar pe parcurs momentan vreau sa stiu cateva chestii de baza cu care sa incep.ms si nu comentati aiurea va rog

raresvintea 15-03-12 20:42

Re: concept buggy din megan 1,6
 
Caroseria deserveste pe post de sasiu, daca dai tre sa adaugi metal. Mai degraba iei partea din fata de la o alta masina, completa si faci un sasiu pe ea ca altfel taind stalpii risti sa se prabuseasca caroseria

butt3rfly 15-03-12 20:49

Re: concept buggy din megan 1,6
 
am inteles ce zici dar pe deasupra in loc de pavilion si bla bla o sa pun teava si intarituri si pe sasiu si eventual la praguri(oricum din praguri ma gandesc sa intru inauntru vreo 20-30 de cm)vreau sa iasa si ceva mai low budget sa nu ma intind foarte mult la piese de pe alte masini...ideea e daca ies mai bine si economic si cu munca daca decupez de pe masina sau fac alt schelet(si la motorul de 1,6 care e destul de mare e cam mult de construit din cate ma gandesc eu si o sa ramana multe chestii care nu o sa imi dea exact gen pozitia motorului planetare etc....asa sunt pozitionate bine si am scapat de o grija

florineluspr 15-03-12 20:58

Re: concept buggy din megan 1,6
 
52 Attachment(s)
Uite domnu' mecanic, ceea ce am realizat eu singur pe la varsta de 17 ani.Am facut de la zero 2 buggy-uri, ambele identice ca mecanica si constructie.Vezi pozele.
Am folosit 4 trabanturi la constuctia celor doua.Partea fata a trabantului cu jug cu tot se prinde pe sasiul care il construiesti.Am folosit brate de fata si pentru spate,totul de la trabant, inclusiv volanul, dar i-am sters sigla!Caseta de directie, pedalierul vinde sucit invers si pedaletele taiate si sudate invers.Foarte multe piese poti folosii direct de pe masina.Vezi pozele pentru detalii.Sunt cam obosit acum sa iti insir aici povestea.Oricum daca te pricepi iti dai seama.Daca te ajuta cu ceva imi pare bine, iar daca nu te rog sa scuzi postul meu!

butt3rfly 15-03-12 21:09

Re: concept buggy din megan 1,6
 
da e foarte buna ideea scade mult din greutate sasiul facut si arata foate bine...eu ma gandeam la unul putin mai mare cu 2 locuri dar ideea e cam aceeasi ms de informatie sper sa iasa ceva...oricum inca incerc sa ma documentez si sa caut cat mai multe informatii utile sa nu ma apuc si sa raman in pana de idei.in prima faza o sa golesc tot din el si apoi vedem o sa postez si niste poze pe sapt viitoare...ms deocamdata

florineluspr 15-03-12 21:17

Re: concept buggy din megan 1,6
 
Cel mai bine iti faci sasiu si pozitionezi prima data motorul si partea spate.Lasi profilele mai lungi prinzi motorul definitiv, bratele faci toata partea spate, apoi mergi spre fata, cu directia si franele.apoi in functie de cum ti se da continui. cusca si restul dupa bunul plac.
Sa faci pe caroseria masinii tale nu stiu cat de bine iese, nu cred ca va arata ca un adevarat buggy, te muncesti si mai mult si nu stiu cat de multumit vei fi de rezultat.Daca lasi motorul in fata atunci deja nu se mai numeste buggy.

Emy_bike 17-03-12 07:02

Re: concept buggy din megan 1,6
 
imi place ideea lui florineluspr. Cu foaia aia de arc pe fata zici ca e tehnica anilor '20 ca la hot rod. interesanta oricum.

butterfly. Daca vrei 4x4 cauta un motor de samurai cu cutie si reductor. Ma rog......deja te intinzi cu greutatea si modificarile.

Ai putea sa cauti un Samurai . Dai caroseria jos ..... mai scurtezi in sasiu si il faci din tubulatura.

Laptiucu 17-03-12 10:11

Re: concept buggy din megan 1,6
 
La ce foloseste un buggy cu roti de atv?

florineluspr 17-03-12 20:17

Re: concept buggy din megan 1,6
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 4936240)
La ce foloseste un buggy cu roti de atv?

=)) la distractie.... sau tu vrei slick-uri?

raduku 17-03-12 20:29

Re: concept buggy din megan 1,6
 
@florineluspr
felicitarile mele sincere pentru creatii!Ai muncit nu gluma,

florineluspr 17-03-12 20:51

Re: concept buggy din megan 1,6
 
Quote:

Originally Posted by raduku (Post 4936975)
@florineluspr
felicitarile mele sincere pentru creatii!Ai muncit nu gluma,

Multumesc.Am tras cateva luni....in perioada aia eram la inceput nu prea aveam nici scule, m-am chinuit destul oricum.

jambon 19-04-12 05:51

Re: concept buggy din megan 1,6
 
Salut bravo imi place ce ai facut.si eu vreau aceiasi doar ca cu doua locuri,da zimi te rog nui cam rigida cu foi de arc,fuzetele fata si tamburii sunt de trabant,pe spate ai un fel de bascule,franele sunt pe toate 4 roti pe tamburi?am pus o caruta de intrebari:lol:


All times are GMT +2. The time now is 17:49.

- Copyright 2024 4Tuning