Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Opel (https://forum.4tuning.ro/327-discutii-opel.html)
-   -   Opel Vectra A vs Opel Calibra (https://forum.4tuning.ro/327-discutii-opel/308898-opel-vectra-vs-opel-calibra.html)

b01uxd 14-03-12 22:35

Opel Vectra A vs Opel Calibra
 
Dragi colegi, ma gandesc de mult sa imi iau unul dintre cele 2 modele...motorul care il caut e c20xe. astept pareri in legatura cu caroseria...plusuri si minusuri pt ambele modele si eventuale probleme specifice fiecarui model. Despre motor ce parere aveti? cost piese? consum?(asta oricum nu conteaza prea mult...nu vreau masina pt mers in aglomeratie) etc.
Astept replay-uri:)

electric_style 14-03-12 22:56

Re: vectra a vs calibra
 
Quote:

Originally Posted by b01uxd (Post 4932244)
Dragi colegi, ma gandesc de mult sa imi iau unul dintre cele 2 modele...motorul care il caut e c20xe. astept pareri in legatura cu caroseria...plusuri si minusuri pt ambele modele si eventuale probleme specifice fiecarui model. Despre motor ce parere aveti? cost piese? consum?(asta oricum nu conteaza prea mult...nu vreau masina pt mers in aglomeratie) etc.
Astept replay-uri:)

CLAR CALIBRA! din diferite motive cum ar fi : aspect sportiv , aerodinamica , 2 usi , se prepara foarte usor cu bani nu foarte multi! tu decizi...yo as merge clar pe calibra !

b01uxd 15-03-12 12:51

Re: vectra a vs calibra
 
Quote:

Originally Posted by electric_style (Post 4932278)
CLAR CALIBRA! din diferite motive cum ar fi : aspect sportiv , aerodinamica , 2 usi , se prepara foarte usor cu bani nu foarte multi! tu decizi...yo as merge clar pe calibra !

aspectul sportiv e clar mult mai pronuntat la calibra, totusi avand experienta ambelor variante si cu 4 si cu 2 usi....uneori e mult mai util cu 4....deschizi usa din spte iti arunci geaca si aia e....cand o iei la fel deschizi usa . acuma am o nedumerire in legatura cu tinuta de drum ...am auzit cum ca ar exista vectra cu suspensie independenta spate, daca da care? calibra cum are suspensia spate? ambele masini au aceeasi platforma?

electric_style 15-03-12 22:11

Re: vectra a vs calibra
 
Quote:

Originally Posted by b01uxd (Post 4933008)
aspectul sportiv e clar mult mai pronuntat la calibra, totusi avand experienta ambelor variante si cu 4 si cu 2 usi....uneori e mult mai util cu 4....deschizi usa din spte iti arunci geaca si aia e....cand o iei la fel deschizi usa . acuma am o nedumerire in legatura cu tinuta de drum ...am auzit cum ca ar exista vectra cu suspensie independenta spate, daca da care? calibra cum are suspensia spate? ambele masini au aceeasi platforma?

calibra are suspensia independenta pe spate , insa la vectra s'ar putea sa fie la fel (nu stiu exact ca nu am bagat de seama) cert este ca ambele modele au fost facute pe aceeasi platforma !

alexaandru15 16-03-12 08:59

Re: vectra a vs calibra
 
din cate stiu vectra dar numai cea 2000 edition are suspensie spate independenta ca si la calibra...dar fi atent..ca sunt multe vectre cu sfi pe ele care in tinereti au fost 1.6 sau 1.8... Iar referitor la intrebarea ta...calibra all the way ...nu neg ca ar arata rau si vectra dar nu se poate compara o masina sport cu una de famile care are doar un kit sport look

mrkane 16-03-12 10:53

Re: vectra a vs calibra
 
Quote:

Originally Posted by b01uxd (Post 4932244)
Dragi colegi, ma gandesc de mult sa imi iau unul dintre cele 2 modele...motorul care il caut e c20xe. astept pareri in legatura cu caroseria...plusuri si minusuri pt ambele modele si eventuale probleme specifice fiecarui model. Despre motor ce parere aveti? cost piese? consum?(asta oricum nu conteaza prea mult...nu vreau masina pt mers in aglomeratie) etc.
Astept replay-uri:)

C20XE zic ca e cel mai ok motor scos de opel ever, referitor la vectra vs calibra, eu nu mi-as lua niciodata calibra, in afara faptului ca arata poate mai sportiv, eu nu-i vad utilitatea, as alege negresit vectra a 2000 edition

b01uxd 16-03-12 12:40

Re: vectra a vs calibra
 
mersi de sfaturi si pareri. pana la urma o sa iau la nimereala, care o gasesc prima in starea care imi convine si la pretul care vreau sa-l platesc. din pacate din motive de proasta intretinere nu prea se gaseste nici unu din modele intr-o stare ok dpdv tehnic si al ruginei...ce am vazut pe net in stare tipla e cam sus la pret...adik 3000e o calibra c20xe sau 2500e vectra c20xe. eu caut ceva in stare buna sa reconditionez eu de la 0 ..nu sa salvez vrun jaf de la programu rabla:).

mrkane 16-03-12 22:50

Re: vectra a vs calibra
 
Quote:

Originally Posted by b01uxd (Post 4934853)
mersi de sfaturi si pareri. pana la urma o sa iau la nimereala, care o gasesc prima in starea care imi convine si la pretul care vreau sa-l platesc. din pacate din motive de proasta intretinere nu prea se gaseste nici unu din modele intr-o stare ok dpdv tehnic si al ruginei...ce am vazut pe net in stare tipla e cam sus la pret...adik 3000e o calibra c20xe sau 2500e vectra c20xe. eu caut ceva in stare buna sa reconditionez eu de la 0 ..nu sa salvez vrun jaf de la programu rabla:).

sti cum e si ieftin si bun nu ai sa vezi, bafta !

serban_pc 16-03-12 22:52

Re: vectra a vs calibra
 
Votez pt calibra 100%, suntem pe un forum de "tuning" ce se vrea pt tineri, vectra A este pt batrani,familisti, nu are nici un aer de sportivitate, sunt clase total diferite.

mrkane 25-03-12 10:11

Re: vectra a vs calibra
 
Quote:

Originally Posted by serban_pc (Post 4935823)
Votez pt calibra 100%, suntem pe un forum de "tuning" ce se vrea pt tineri, vectra A este pt batrani,familisti, nu are nici un aer de sportivitate, sunt clase total diferite.

eram sigur Serbane :))))

negoitacata 25-03-12 17:39

Re: vectra a vs calibra
 
Quote:

Originally Posted by mrkane (Post 4948756)
eram sigur Serbane :))))

100% Vectra o masina aranjata lasata e de 1000 de ori mai frumoasa decat o calibra...(vectra e o masina de familist care alearga mai bine decat o calibra:D)

electric_style 01-04-12 23:05

Re: vectra a vs calibra
 
Quote:

Originally Posted by negoitacata (Post 4949250)
100% Vectra o masina aranjata lasata e de 1000 de ori mai frumoasa decat o calibra...(vectra e o masina de familist care alearga mai bine decat o calibra:D)

vectra intradevar e o masina de familist , dar n'ai sa vezi niciodata o vectra sa alerge mai tare decat o calibra...si asta datorita formelor si coeficientului de aerodinamica! si dupa cum se stie foarte bine calibra pana in anul 1999 a fost cea mai aerodinamica masina de serie din LUME! deci ?

MihaiS 03-04-12 11:29

Re: Opel Vectra A vs Opel Calibra
 
ba frate ma lasi cu aerodinamica...:rolleyes2
cand iti cumperi o masina te gandesti la mai multe criterii
nu ai cum sa compari 2 masini din clase diferite
nu poti sa compari calibra care este o masina coupe, sportiva cu vectra a care este un sedan.....

vectra are avantajele ei practice
calibra are avantajul estetic.............:rolleyes2

negoitacata 03-04-12 22:09

Re: Opel Vectra A vs Opel Calibra
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by MihaiS (Post 4963814)
ba frate ma lasi cu aerodinamica...:rolleyes2
cand iti cumperi o masina te gandesti la mai multe criterii
nu ai cum sa compari 2 masini din clase diferite
nu poti sa compari calibra care este o masina coupe, sportiva cu vectra a care este un sedan.....

vectra are avantajele ei practice
calibra are avantajul estetic.............:rolleyes2

......................

electric_style 04-04-12 20:23

Re: Opel Vectra A vs Opel Calibra
 
Quote:

Originally Posted by MihaiS (Post 4963814)
ba frate ma lasi cu aerodinamica...:rolleyes2
cand iti cumperi o masina te gandesti la mai multe criterii
nu ai cum sa compari 2 masini din clase diferite
nu poti sa compari calibra care este o masina coupe, sportiva cu vectra a care este un sedan.....

vectra are avantajele ei practice
calibra are avantajul estetic.............:rolleyes2

eu am deskis subiectul asta strict pentru faptul ca negoitacata zicea de faptul ca o vectra alearga mai repede decat o calibra...doar la asta ma refeream ...pt ca nu are cum niciodata o masina sedan ,cu o alta forma sa doboare o masina sport 2 usi care e facuta sa alerge! spre deosebire de vectra pe calibra nu s'a pus motor mai mic de 2.0 ...in schimb vectra are pleaca de la 1.6 ! atata tot ...nu zic ca o vectra aranjata bine nu atrage priviri..n'am contestat asta .... :)


All times are GMT +2. The time now is 07:58.

- Copyright 2024 4Tuning