Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/3070-tractiune-vs-tractiune-spate-vs-tractiune-integrala.html)

Tzzantaru 04-11-10 14:50

Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala
 
@evil yuri : vezi ca la tractiune fata daca pierzi aderenta pana nu o recapeti poti sa misti dea-nsulea de volan ca misti degeaba.pe cand la tractiune spate daca fuge curu de sub tine o poti controla din volan(chiar daca spatele e in derapaj te poti baza pe directie..care e pe fata).probabil nu am permis de cand ai tu dar de 3 ierni incoace conduc tractiune spate si 2 ierni m-a prins prima zapada cu cauciucuri de vara , da cu toate astea n-am nici un accident(nici macar n-am zgariat masina).deci nu esti tu in masura sa-ti dai cu parerea cata experienta am eu in condus tractiune fata sau spate.

iar pt tine danielNEC : "care nu vroiai sa produci nici un flame".iti spun la fel de subtil cum ai spus si tu ca ai mintea unui copil de 14 ani care nu stie sa poarte o discutie in contradictoriu , si e atat de ingust la minte incat nu vrea sa accepte si alte idei in afara de alea ale lui(preconcepute de altfel).

cu astea eu ma retrag din discutie ca imi fac nervi aiurea cu voi..spor

aleks 04-11-10 21:14

Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala
 
Hai să ne calmam putin, că n-are rost să ne facem în toate felurile reciproc...

durabm 04-11-10 21:22

Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala
 
Alegerea e cam...complexa.
Tractiune fata am condus,pe orice tip de sosea,in orice moment al anului.Spate insa am condus decat pe uscat,niciodata pe timp de iarna.Deci care e manevrabilitatea fata vs spate pe timp de iarna (gheata,zapada) nu-mi pot da cu parerea.Tractiune integrala nu am condus niciodata,insa mi-as dori sa o pot face in viitor.
Ca idee cel putin,tractiunea spate mi s-a parut "exotica",f buna in curbe chiar la viteze mari.Cea fata e pt mers ponderat,fara exagerari.
Iar din presupuneri,banuiesc ca cea mai sigura este integrala.Din pct de vedere fizic nu cred ca o poti bate pe orice fel de drum.Ramane sa mi-o demonstrez cand voi avea ocazia.

unchiulNOS 16-11-10 20:04

Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala
 
intr-o iarna grea tractiunea spate cu enspe mii de controale nu face fata. testat de mine pe un 5-ar 2007 si un e-classe.

Gixer 16-11-10 20:53

Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala
 
Quote:

Originally Posted by unchiulNOS (Post 3818121)
intr-o iarna grea tractiunea spate cu enspe mii de controale nu face fata. testat de mine pe un 5-ar 2007 si un e-classe.

Nu mai tot exagerati, si dati cu parerea avand parametrii problemei cat are nea "Iuan" de la tzara cu dacie1310 cu condusu sportiv!
In conditii de zapada multa o diferenta foarte mare o fac gumele si presiunea din ele. Cat despre zapada batatorita sau portiuni mai putin aderente, pai la mers mai sustinut caracterul fiecarui tip de tractie se va vedea mai pronuntzat. Totusi e un lucru sigur: daca la RWD iti fuge spatele, redresezi prin contravirat si lasat usor din gaz; la FWD ai pierdut directia lasi din gaz si speri.....eventual ce eu am experimentat o chestie mai extrema la golf, si anume avand si presiune scazuta pe fatza la un scurt derapaj spre stanga pe zapada, am blocat rotile spate cu frana de mana, si contravirand de volan, si gaz aproape ca la drift cu RWD, dupa putzin mers de-a latul m-am indreptat, dar m-am si oprit pe loc.....bine ca am evitat sa intru in santz :)

22VIN 16-11-10 21:17

Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala
 
Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 3818299)
Nu mai tot exagerati, si dati cu parerea avand parametrii problemei cat are nea "Iuan" de la tzara cu dacie1310 cu condusu sportiv!
In conditii de zapada multa o diferenta foarte mare o fac gumele si presiunea din ele. Cat despre zapada batatorita sau portiuni mai putin aderente, pai la mers mai sustinut caracterul fiecarui tip de tractie se va vedea mai pronuntzat. Totusi e un lucru sigur: daca la RWD iti fuge spatele, redresezi prin contravirat si lasat usor din gaz; la FWD ai pierdut directia lasi din gaz si speri.....eventual ce eu am experimentat o chestie mai extrema la golf, si anume avand si presiune scazuta pe fatza la un scurt derapaj spre stanga pe zapada, am blocat rotile spate cu frana de mana, si contravirand de volan, si gaz aproape ca la drift cu RWD, dupa putzin mers de-a latul m-am indreptat, dar m-am si oprit pe loc.....bine ca am evitat sa intru in santz :)

Depinde de situatie; la FWD daca fuge masina o accelerezi ca s-o indrepti. Iar in viraj cu frana de mana te scoti, eu cel putin asta iarna cand era liber pe strazi ma foloseam de frana de mana in intersectii, ca volanul era aproape degeaba.

Gixer 17-11-10 22:54

Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 3818377)
Depinde de situatie; la FWD daca fuge masina o accelerezi ca s-o indrepti. Iar in viraj cu frana de mana te scoti, eu cel putin asta iarna cand era liber pe strazi ma foloseam de frana de mana in intersectii, ca volanul era aproape degeaba.

Ceva de genu si eu cu golfu'......

RUXANDRA 21-11-10 21:34

Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala
 
tractiunea integrala da o senzatie neutra, daca ma pot exprima asa, pare mai anosta, este mai sigura pe curbe, cel putin asa este parerea mea.

iarna tractiunea spate nu prea face fata cu brio chiar daca este de generatie noua si zic asta pt ca tatal meu are 530d 2008.

Gixer 22-11-10 10:20

Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala
 
Quote:

Originally Posted by RUXANDRA (Post 3832355)
tractiunea integrala da o senzatie neutra, daca ma pot exprima asa, pare mai anosta, este mai sigura pe curbe, cel putin asa este parerea mea.

iarna tractiunea spate nu prea face fata cu brio chiar daca este de generatie noua si zic asta pt ca tatal meu are 530d 2008.

Modelul E60 de la BMW(cum este cel al tatalui tau) este una dintre cele mai nereusite modele de la constructorul bavarez.....mai rau decat acesta este in parerea mea si a multora si E65(7-le din perioada respectiva) si si cu E46(3-ul de pana in '04) au cam scaldat-o.....defapt cu acest model cam a inceput downgrade-ul BMW-ului :sad:
O alta problema la electronizatele acestea, este tocmai acest fapt, pt ca te bazezi pe acestea, care au programe stereotip, si intr-un teren care e totdeauna diferit, nu se mai prea aplica, si de multe ori mai mult incurca decat ajuta!

GTR 22-11-10 13:16

Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala
 
Quote:

Originally Posted by RUXANDRA (Post 3832355)
tractiunea integrala da o senzatie neutra, daca ma pot exprima asa, pare mai anosta, este mai sigura pe curbe, cel putin asa este parerea mea.

iarna tractiunea spate nu prea face fata cu brio chiar daca este de generatie noua si zic asta pt ca tatal meu are 530d 2008.

Tractiunea integrala nu da senzatie neutra intodeauna, depinde foarte mult de repartitia greutatii pe punti si de tipul de tractiune integrala.

morghen 22-11-10 14:54

Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala
 
Am avut/condus doar FWD si RWD fara asistari.
FWD e VERY SAFE...orice putere, orice conditii de drum....FWD e usor de condus in regim normal si sportiv...usor de redresat in caz ca scapa de sub control...si sincer...greu de scapat de sub control un FWD de fabrica.
Trebuie sa fii un tolomac mare de tot sa scapi FWD de sub control...des :)

Am intrat in apa de 20cm (inundatie) cu 80-90Km/h cu FWD si s-a tinut relativ drept pe acvaplanare...am facut "hillclimb" pe zapada cu FWD si mi-a scapat odata intr-un viraj ca am prins gheata...si si in situatia aceea am reusit sa nu ies de pe sosea cu ea.

RWD e VERY NOT SAFE.
La puteri mici e greu de invatat pt ca mereu il impingi spre limita si niciodata nu stii unde e limita in functie de cauciucuri,conditii meteo,conditii de drum.
La puteri mari e mai usor de invatat pt ca stii ca oricum o sa dea din cur...dar in acelas timp la puteri mai mari mergi mai tare si....e mai greu de tinut si invatat...si mai riscant.

RWD e o masina pe care ori o respecti...ori de omoara.
FWD iarta multe.

Nu avem ce sa discutam despre understeer si oversteer pt ca efectele alea vin din setarile suspensiei,tipul de cauciucuri,conditii de drum,conditii meteo.
o masina care e subraviratoare in urmatorul viraj poate fi supraviratoare in al doilea care urmeaza...si conteaza foarte mult cum conduci...ce vrei sa faci.

RVL 2000 04-12-10 09:42

Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala
 
Cred ca fwd vorbesti de puteri sub 100Cp/t ca daca ai mult nu mai e chiar asa de safe.
Poate nu te-ai obisnuit cu comportamentul rwd, mie imi place mult mai mult in derapaje controlate si se poate mentine pe termen nedefinit daca ai conditii, la fwd nu il poti mentine prea mult nici pe zapada.

Gixer 11-12-10 21:23

Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala
 
Quote:

Originally Posted by morghen (Post 3834045)
Am avut/condus doar FWD si RWD fara asistari.
FWD e VERY SAFE...orice putere, orice conditii de drum....FWD e usor de condus in regim normal si sportiv...usor de redresat in caz ca scapa de sub control...si sincer...greu de scapat de sub control un FWD de fabrica.
Trebuie sa fii un tolomac mare de tot sa scapi FWD de sub control...des :)

Am intrat in apa de 20cm (inundatie) cu 80-90Km/h cu FWD si s-a tinut relativ drept pe acvaplanare...am facut "hillclimb" pe zapada cu FWD si mi-a scapat odata intr-un viraj ca am prins gheata...si si in situatia aceea am reusit sa nu ies de pe sosea cu ea.

RWD e VERY NOT SAFE.
La puteri mici e greu de invatat pt ca mereu il impingi spre limita si niciodata nu stii unde e limita in functie de cauciucuri,conditii meteo,conditii de drum.
La puteri mari e mai usor de invatat pt ca stii ca oricum o sa dea din cur...dar in acelas timp la puteri mai mari mergi mai tare si....e mai greu de tinut si invatat...si mai riscant.

RWD e o masina pe care ori o respecti...ori de omoara.
FWD iarta multe.

Nu avem ce sa discutam despre understeer si oversteer pt ca efectele alea vin din setarile suspensiei,tipul de cauciucuri,conditii de drum,conditii meteo.
o masina care e subraviratoare in urmatorul viraj poate fi supraviratoare in al doilea care urmeaza...si conteaza foarte mult cum conduci...ce vrei sa faci.

E putin irelevant decat daca te referi RWD cum e la Porsche cum e al tau, si anume motor central-spate care descarca prea mult apasarea pe rotile de directie mai ales la accelerari, fiind foarte usor sa faci tet-a-coeur, deci pe aderenta scazuta e crima curata!
Gresesti flagrant cu FWD stabila la orice putere.....te-as vedea eu cum iei o curba in plina accelerare cu un motor de peste 200Cp cu o masina de maxim 1200kg, pe cand la RWD si AWD asa ii place, sa-i dai in curba.
PS: Daca e asa de ce nu schimbi criminalul ala de "pors" cu un Golf GTi sau RS3? :-P

Giully4u 12-12-10 17:35

Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala
 
Daca 924 carrera are motor central spate, inseamna ca asta din fata e de rezerva.
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...9&d=1194714564

Gixer 12-12-10 19:01

Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala
 
Quote:

Originally Posted by Giully4u (Post 3891312)
Daca 924 carrera are motor central spate, inseamna ca asta din fata e de rezerva.
https://forum.4tuning.ro/attachment.p...9&d=1194714564

Nu stiam ce fel de Porsche are....bine ca ai pus link-ul unde il prezinta, eu credeam ca are ceva 911, n-am fost atent, oricum si la 924 asta vad ca motorul e mai mult central decat fatza, adica cu centrul de greutate inainte de puntea fatza, fata de BMW-urile cu 6 cilindrii in linie sau Mercedes-urile la care centrul de greutate e mai mult pe fatza(55% din greutatea masinii e pe rotile din fatza), pe cand la acesta e 50-50 dupa cum zice si aici: http://carfolio.com/specifications/m...car/?car=33242

Oricum, treaba e ca, chiar si in conditii de aderenta scazuta, la grad de periculozitate, intre toate cele 3 tipuri de tractiune nu e mare diferenta, daca se ruleaza cum e recomandat de bunul simt, nunumai de catre autoritati, si anume cu atentia sporita si cu manevre de o mai mare finete(accelerari, franari, viraje) si in plus gume de iarna cu presiune de iarna!!!


All times are GMT +2. The time now is 08:50.

- Copyright 2024 4Tuning