Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/3070-tractiune-vs-tractiune-spate-vs-tractiune-integrala.html)

zetemte 06-01-05 11:59

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"ffocus\"
la driving si handling/cornering merg pe tractiune integrala...nu degeaba au la WRC 4x4...si rupe si la liniutze....vezi Ceky :wink:

PS: cam asta poti face cu 4x4 si un driver bun

Yep. Driving is tha Best cu 4x4! Dar la inutze pana anumite putere e OK. Dupa cu 4x4 PIERZI.

Daca vorbim despre everyday car, as prefera 4x4, dar nu haldex, ca a lui Ceky, dar torsen. E much more fun. Si e mai safer in iarna.

Daca as contrui o masina de drag, as alege RWD.

FWD is out of the question. :wink:

ebh 16-01-05 20:22

se pare ca rolls royce silver phantom '04 are tractiune pe fatza! :)

LEXUS 16-01-05 21:16

si eu care vreau 4x4..nu-mi mai iau Phantom:))

freeman 18-01-05 11:37

In primul rand, salut!

Cum nu totul se ruzuma la liniute, tractiunea fata este cea mai buna!!!
Pe virajele abordate la limita, tractiunea fata este varianta care te poate tine cel mai bine pe traseu:
- in cazul tendintei subviratoare se ia picirul din gaz, astfel ca masina sa-si recapete aderenta pe puntea fata, si se accelereaza in puterea maxima concomitent cu corectarea traectoriei
- in cazul tendintei supraviratoare, nimic mai simplu - se accelereaza in puterea maxima si spatele va urma traectoria impusa de puntea fata (evident , cu corectare din volan)
Cu toate ca tractiunea integrala are cateva avantaje nete pe portiuni de teren alunecos, pentru un sofer iscusit, tractiunea fata este preferata!

ebh 18-01-05 20:02

hai sa fim seriosi... tractiunea fata a fost facuta pt a scadea costurile masinii.... nu pentru performanta.

Bogdan_16v 18-01-05 22:12

Se poate obtine perfromanta si cu tractiunea fata si este intr-adevar mai usor de controlat.

Hondarul 19-01-05 09:04

sunt dragstere cu tractiune fata care scot sub 10 secunde pe 400m

Ad3lina 20-01-05 17:38

mah, aplicarea unei tractziuni integrale la o mashina de raliuri intr-o vreme in care o astfel de tractziune se gasea numa` pe o tot-teren a schimbat major istoria curselor auto, in bine desigur, deci... io la integrala raman

BMW_M 20-01-05 23:38

1-tractiune spate- cred ca este cea mai buna ...dar asta nu ma impiedicat sa intru in sant

2-tractine 4x4- si cu 4x4 am derapat intr-un copac

3-tractiune fata- sa dovedit cea mai sigura inca nu am patit nimic(o sa va anunt daca patesc ceva :D :D )

bix 21-01-05 00:10

M-am obisnuit si m-am atasat foarte mult de tractiunea spate.
E foarte usoara daca stii sa o abordezi.
Asa ca tractiunea spate are un vot de la mine! :lol:

Bogdan_16v 21-01-05 11:21

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"BMW_M\"
1-tractiune spate- cred ca este cea mai buna ...dar asta nu ma impiedicat sa intru in sant

2-tractine 4x4- si cu 4x4 am derapat intr-un copac

3-tractiune fata- sa dovedit cea mai sigura inca nu am patit nimic(o sa va anunt daca patesc ceva :D :D )

Si eu era sa o patesc de mai multe ori cu 4wd, si nu era un SUV ca sa se incline grav. Noroc ca a mai lucrat si electronica si am corectat relativ usor ca altfel...in situatii de genul acela am controlat foarte usor cu tractiunea fata...cu tractiune spate n-am mers personal la volan, insa am simtit pierderi dese ale controlului, in limitele in care puteau fi corectate...

tng 21-01-05 17:38

Am votat tractiunea spate pt show si pt ca prima mea masina a fost cu tractiune spate si am ramas placut impresionat.

adi01 21-01-05 18:18

Tractiune Spate... dar pe gheata... lasa de dorit :( ...

da se poate sa fie si dragster FWD .. il intorci invers... bagi R daca are.. iti intorci scaunu invers.... urci pe cineva sa steie sus cu curu pe motor... sa iti zica daca o iei bine... si ai Dragster FWD :wink:

Ovidiu 24-01-05 01:01

Tractiunea spate e cea mai sfanta, daca vrei demaraj si sensatii tari; nu vorbim de aderenta slaba, pt ca atunci ma ibine stam acasa

Ganditi-va la Broasca, vechea broasca: tractiune spate si motorul care se tine numai de cutie, deci sta pe planetare; ganditi-va ce aderenta are masinuta aiala plecarea de pe loc; deja la 150 CP pleaca pe 2 roti si tot nu scartaie

Ce e drept mai bine era pus central, dar sa nu vorbim de limite

La urma urmei tr fata e buna doar la iesirea din curbe, iar daca ai toata viata tr integrala si iti place viteza fi sigur ca daca te vei urca in ceva mai simplu, vei avea de suferit

teddy 24-01-05 09:24

mie imi place tractiunea spate insa de tehnologie mai noua (mai bine zis la masini mai noi) unde sunt sisteme care te ajuta la recuperarea aderentei dupa ce ti se termina talentu (vezi e46, spre exemplu).


All times are GMT +2. The time now is 15:33.

- Copyright 2024 4Tuning